Paranın öldürdüğü ruh, kılıcın öldürdüğü bedenden fazladır. WALTER SCOTT [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
Türkiye Şiir Platformu
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİMKitap Ara:
Kitap Kişi
Do Yayınları

Do Yayınları

• Do Yayınları Kitapları | • Do Yayınları İletişim Bilgileri | • Do Yayınları Hakkında Bilgi
Sitemizde Do Yayınları isimli yayınevine ait Toplam 17 kitap bulunuyor."Do Yayınları" hakkında
henüz bilgi girişi yapılmamış..Son Yayınlanan Kitapları
Harun Turgut

Do Yayınları

Uzun yıllar üzerinde uğraştığım bu sözlük, Palu-Bingöl ve çevresinde konuşulan orta Zazacayla yazılmıştır. Kuzey (Dersim) Zazacası ve Güney (Diyarbakır-Siverek) Zazacasına da yer verilmiştir.»»
Dincer Çankaya

Do Yayınları

Kiteba Dincer Çankaya ya bi nave ***Çerxa Feleke*** ji 8 çirokan pek te. ***Dijminen Şopdar û Derfet Geriyayi***, Şina Oxur Kaymaz***, ***Çerxa Feleke***, ***Berf ji dikeve ser zinaran***, *** Çend name ji xale min i Celal Aydin re***, Mele Şerabvexwir***, ***Evin, eş, çend pirsen gerdûna bebext*** û ***Koçberiya mirine*** nave çirokan in. Dincer Çankaya, bi van çirokan carina xwendevan dibe s..»»
Ayten Avdan

Do Yayınları

Aytan Avdan, bu ilk eseri olan ***Hakikate Karışma Vakti*** şiir kitabında hayata dair bildiklerini bize şiir diliyle sunuyor. Kürtçe olarak da sekiz şiirin yer aldığı kitabı Avdan, ***Kobani ve Şengal'de şehit olan yiğit Kürt evlatlarına adıyorum*** demiş. Avdan zaman zaman okuruna anlatmak istediklerini annesine seslenerek yazmış. Ayrılık, hüzün, özlem gibi sözcüklerle düşlerini anlatır bize ve ..»»
Yahya Altay

Do Yayınları

Yahya Altay, ***Haşemi Sülalesinden Seyit Şex Mahmüd El Girben Seceresi*** kitabında daha Kürtlerdeki Seyitlik kavramını bize anlatıyor. Kürtlerin nasıl olur da Hz. Muhammed soyundan geldiği sorusunu secere olarak bize sunarken, kitabın daha sonraki geniş bölümde Cizre'nin Giraxin köyünden başlayarak genişleyen Seyitlerin seceresini sunuyor. Kitabın sonunda ise secerelerine ait bir yazma ve epey f..»»
Berham Mirzo

Do Yayınları

Berham Mirzo, bi kitebek nü ya helbeste, ya bi nave ***Risteya Jane*** derket peşberi xwendekar. Helbesten Mirzo, ji ali Fergin Melik Aykoç ve di berga paş kitebe de wiha te ziman: ***Helbesten Berham Mirzo giyana min li hespe Gola Sitilan siwar kir, ez birim geliye evina yezdani ya Siyabend ü Xece, bi razen ejderhaye Gola Wane re ez gihandim Tujpaya Xaldiyan. Li kela Tujpaye ez danim ser bask..»»
Mustafa Özbey

Do Yayınları

Mustafa Özbey hakkında yazılacak çok şeylerin olduğunu düşünsek bile, yazarımız ilk yazdığı kitapta kendini çok iyi anlattığına tanık olduk. Özbey, ***'Erzincan'dan Öteye - Bir Kırmanc Alevinin Yaşam Yolculuğu*** adlı kitabında yeterince konuları işlemiş ve kendini anlatmayı başarabilmiştir. İkinci kitabı ***Gönül Dağı Şiirleri***nde ise Mustafa Özbey, şiirlere yüklediği yaşam öyküsünü çok doğ..»»
Mehmet Akar

Do Yayınları

Romana Mehmet Akar ya bi nave ***Kendal*** ji ali Weşanxaneya Do hate weşandin. Ev roman ***Di sala 100. de ji bo biranina komkujiya ermeniyan…*** hatiye nivisandin. Di romane de, qala koçberiya malbatek ermen te kirin ku ji Semsüre koçberi Binxete dibin. Xanima male Ani ü cirana malbata Ani, Xanim du hevalen ku wek du xwişkan in. Le bele ji hev ten veqetandin. Roman ji aliyeki de qala koçberiy..»»
Mehmet Akar

Do Yayınları

Pirtüka Mehmet Akar ya bi nave ***Fabl bi Kurdî Xweş in. Çi hebü, Çi Tunebü*** ji alî Weşanxaneya Do'ye hat weşandin. Wek ku ji nave kitebe jî te fehmkirin pirtük li ser çîroken heywanan e, yanî çîroken fabl in. Di ev kitebe de sed ü penc fabl cih digrin. Mehmet Akar ev fablan behtir ji bajare ku le hatiye dinyaye, ji Semsür'e berhev kiriye. Mehmet Akar, li ser girîngiya ve xebata xwe wiha d..»»
Mehmet Akar

Do Yayınları

Mustafa Özbey, günümüz dünyasında insan ilişkilerinde giderek artan sıradanlaşma, yüzeysellik, güvensizlik, temassızlık sonucu, o güzel ***kitap insan***ı okuyamayışımıza meydan okuyarak, bir cesaret koymuş ortaya. Bize sanki ***Ben buradayım, Ma Kırmancime, bu benim hikâyem, beni benden okumayanlar kitabımdan okusun*** diye sesleniyor. Aslında ***Erzincan'dan Öteye - Bir Kırmanc Alevi'nin Yaşa..»»
Feyzullah Bağcı

Do Yayınları

Kürtler açısından Kobani deyince, akla ilk gelen kişi şüphesiz Arin Mirkan'dır. Arin Mirkan, Kapitalist, erkek egemen topluma kadınca başkaldırının öyküsüdür. Feyzullah Bağcı, Kobani direnişinin kadın direnişi ve isyanı olduğunu Meryem karakteriyle okura sunarken, bunu isyanın ve direnişin sembolü olan Arin'in önderliğini göstererek gerçekleştiriyor. Meryem'in varolan düzenin kalbini hançerler..»»
İsmet Taş

Do Yayınları

İsmet Taş, ***Arin Mirkan ve Rojava'da direnerek şahadete kavuşanların yüce anısı*** için yazdığı bu deneme kitabında Arin Mirkan'ın kişiliğinde Kürt ulusal mücadelesinin yükselişini anlatıyor. Zaman zaman şiirle, zaman zaman düz yazıyla Arin Mirkan'a seslenirken Taş, Arin Mirkan'a kendi bildiklerini, hislerini anlatıyor. Arin Mirkan'a Arin'i anlatıyor. Ona Hakikat Savaşçısı'nı anlatıyor: ***Ta..»»
Zarathustra Gabar Çıyan

Do Yayınları

Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.