Hiç unutulmayacak yüz anne yüzüdür.-- Hz. Muhammed [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
Türkiye Şiir Platformu
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİM
Yabancı

Albert Camus

Albert Camus hakkında henüz tanıtım yazısı mevcut değil.


Yabancı


Yazar
Yayınevi
ISBN
: 789755105864
Dil
: Türkçe
Sayfa
: 119 s.
Yıl
: 2010
Yabancı Kitabı Tanıtım Yazısı
"Albert Camus"nün ( 1913-1960) en tanınmış, en çok yabancı dile çevrilmiş, en çok incelenmiş ve hala en çok satan kitaplar arasında yer alan "Yabancı", aynı zamanda yazarın en gizemli yapıtı. Ölümün egemen olduğu bir "varlık"ın en anlamsız olgularını saçma bir düzensizlik içinde yaşayan bu romanın başkişisi "Meursault", bir simge kahraman değildir, "adı" olmayan bir "Yabancı"dır; bu eksik kimlik, gerçeklikten algıladığı şeyi yapılandıramayan, yeniden örgütleyemeyen, ama gerçekliğin yankılarını yakalamaya çalışan bir boş bilincin imgesidir. Onun kayıtsızlığı ve edilgenliği, işte bu boş bilincin ürünüdür. Yabancı, büyüleyici gücünü, içinde barındırdığı trajedi duygusuna borçlu: Bir türlü ele geçirilemeyen anlamın sürekli aranması, bilinç ile toplumsal dünya arasındaki çatışma... Camus'yle buluşanların hiçbiri, onunla karşılaşınca hayal kırıklığına uğramamıştır. "Mutluluk, bir yerde ve her yerde hiçbir şey beklemeden dünyayı, insanları sevmektir," der Camus. Giderek daha çok sevilen bir yazar olması, onun bu sevgisinin yansımasından başka bir şey değildir.
(Arka Kapak)

IDéEFIXE'in Notu:
Albert Camus, 1957 Nobel Edebiyat Ödülü sahibidir.


Yabancı Kitabından Ne Anladınız?


Alıntılar Alıntı Yaz
türrehat
18 Mart 2014 Salı 12:55:29

"Fakat iyi düşünüce söyleyecek bir şeyim olmadığını anlamaktayım. Zaten şunu da kabul etmeliyim ki, insanları meşgul etmeye duyulan ilgi uzun sürmez."

"Fakat bunu öyle bir bağırarak söyledi ve bana bakarken gözünde öyle muzaffer bir ifade vardı ki, yıllardan beri ilk defa olarak içimde aptalca bir ağlama arzusu uyandı, çünkü bütün insanların benden ne kadar nefret ettiklerini hissetmiştim."


"...Bu sıkıntılar dışında pek mutsuz değildim. Yine bütün mesele, vakit geçirebilmekteydi. Belleğimi işletmesini öğrendiğim andan itibaren artık hiç canım sıkılmaz oldu."


"Yatıp on iki saat uyuyacağımı düşündüğüm zaman duyduğum, sevinç..."

ANSIZIN
4 Ocak 2014 Cumartesi 16:43:03

Kimi zaman odamı düşünmeye koyuluyor, düşümde, bir köşeden kalkıyor, yolum üzerindeki eşyaları bir bir aklımdan geçirip yine o noktaya dönüyorum.

Yabancı Kitabından Alıntı Paylaşın


Sayfa 47, kitabın 47'inci sayfasının ilk paragrafıdır. Henüz bu kitap için s-47 eklenmemiştir.
Kitabı edinmişseniz kitabın 47'inci sayfasının ilk paragrafını siz ekleyin.

İncelemeler İnceleme Yaz
kayıtlı
18 Ağustos 2018 Cumartesi 22:09:36

Ne olursa olsun, her şeyin anlamsız olduğu, her şeyden umut kesmek gerektiği düşüncesiyle nasıl kalır insan?.. Her şeyin anlamsız olduğunu söylediğimiz anda bile anlamlı bir şey söylemiş oluruz. Dünyanın hiçbir anlamı yoktur demek, her çeşit değer yargısını ortadan kaldırmak olur. Ama, yaşamak ve örneğin, yiyip içmek kendiliğinden bir değer yargısıdır. Ölmeye yanaşmadığı sürece, insan yaşamayı seçiyor demektir. O zaman da, görece de olsa, yaşamaya bir değer veriyoruz demektir. Umutsuz bir edebiyat ne demek olabilir? Umutsuzluk susar. Kaldı ki susmak bile, eğer gözler konuşuyorsa bir bir anlam taşır. Gerçek umutsuzluk can çekişme, mezar ya da uçurumdur. Umutsuzluk konuştu mu, hele yazdı mı, hemen bir kardeş el uzanır sana, ağaç anlam kazanır, sevgi doğar. Umutsuz edebiyat sözü birbirini tutmayan iki sözdür. Çünkü edebiyat olan her yerde umut vardır
Okunmasını tavsiye ediyor
Nihat Kaçoğlu
24 Mayıs 2016 Salı 20:50:28

Fransız yazar Albert Camus'ya (1913-1960) ait "Yabancı" adlı romanı okuyup bitirdim.Bu roman için yazarın en önemli eseri deniyor.İçinde biraz filozofluk da bulunan Albert Camus romanda absürd (saçma) kavramını işlemiş.Kötü bir rastlantı sonucu bir anda hapse düşüp ölüm cezası alan birinin öyküsü...Roman kahramanı Mersault bu durumu fazla kafaya takmıyor, çünkü hayatın saçma ve anlamsız olduğunu düşünüyor.Roman kahramanı topluma ve kendisine yabancılaşma yaşamaktadır.Albert Camus'ya göre hayat saçma ve anlamsızdır, ama yine de karamsar olmamalı, o hayatı güzel bir şekilde yaşamalı ve mutlu olmaya bakmalı.
Okunmasını tavsiye ediyor
Giriftar
3 Nisan 2015 Cuma 00:48:19

Hayata yabancı bir adam dene bilir

Ve bu kitap onun idama kadar olan yolculuğunu anlatır

Okunmasını tavsiye ediyor
ay/elâ
4 Ocak 2015 Pazar 11:40:00

Şunu söylemeliyim:

4 Ocak 1960 - Albert Camus hayata veda etti.
Okunmasını tavsiye ediyor
bohun
12 Temmuz 2014 Cumartesi 23:48:19

MEURSAULT, kendi iradesi dışında dayatılan ve bu nedenle de anlamsız bulduğu dünyayı anlamlandırmak için herhangi bir söylemde ya da etkinlikte bulunmaz. O, bu anlamsız dünyaya yeni anlamlar katacağını söyleyen bir reaksiyoner, bir aktivist veya yeni bir peygamber değildir. Aksine, annesinin ölümüne, kendisini gerçekten seven sevgilisine, hata kendi ölümüne bile duyarsız kalabilen bir “vurdumduymaz”, etrafına karşı “kayıtsız” bir kişidir. Ama , aslında, ne” vurdumduymaz” sözcüğü ne de “kayıtsız” kavramları onun iç dünyasını tanımlayabilir; çünkü, vurdumduymazlıkta biraz eblehlik, kayıtsız da ise az çok bir değer verme vardır. Oysa, MEURSAULT rakibini tesadüfen veya kazara ya da şans eseri değil, düşünerek ve silah kullanrak öldürecek kadar aklıyla hareket eden birisidir ve gözünde herşey ama herşey anlamsız/değersizdir.
O’nu en iyi onu yaratan yazar tanımlamıştır: “YABANCI”

Memak23’ün ,“Az bir sayfaya sahip olmasına rağmen kalın ansiklopedilerde bulunamayacak bazı bilgileri taşıyan değerli derin bir eser, ” sözleri benim de sözlerim olsun ama, insanı yaşama bağlayan ancak nedeni bilinmeyen “yaşama sevincidir”; yaşamın kendisi doğrudan bir heyecan ve başlıbaşına bir sevinç kaynağıdır; ümitlerimiz, beklentilerimiz, soyun devamlılığı, yaşam standartları, vb öğeler ikincildirler. Şimdi, dünyadaki tüm insanların herbirinin bir MEURSAULT olduğunu düşünürsek insan toplumlarının kendi içinde ve diğer toplumlarla ilişkileri nasıl olurdu? Örneğin, başkalarının okumlarından ve onların takdir ve tenkit etmelerini duyarak mutlu olmaktan daha çok, kendimizi ifade etmek için, yani kendimiz için yazdığımız ve adına” edebiyat” dediğimiz kültürel bir aktivite olur muydu?
“…Albert Camus’u okuyan hiç kimsenin pişman olmayacağını düşünüyorum.”
katılıyorum

Okunmasını tavsiye ediyor
Göktürkmen
3 Haziran 2014 Salı 07:33:01

Hem Nobel alıp, hem solcu solcu, humanist geçinmek nasıl bir şeydir ?

O tarihlerde bunu bu kadar aleni bilemiyorduk... İnsan kavramı yüksek tutulur, toplumsal olarak yarattığı değerler toplamı önemsenirdi.. şimdi katma değer kavramıyla önemseniyor..

Ben, Batı aydınlanmacılarını hep riyakar ve iki yüzlü bulurum. Durumu sadece tespit etmişler, tespit edilen sorunun giderilmesi için fazlaca bir gayret göstermemişlerdir.

Batı aydınlanmasını ve öncülü rönesans, reform ve devrimleri, hep oryantik süren sonuçluluğunu bu ikiyüzlülüğüne veririm.

Tespit edenin, bunu sadece kimi yerlere ve "bazı" ve kimilere şamil görmesi, yeni sınıf ve yeni eksantrizmin moda deyimle en son açılımı oluyor.

Albert Camus'un Cezayir doğumlu olması, ona sadece iyi gözlem yapma ve Nobel'i sağlamıştır. Onun dışında bunu iki de bir zırvalamaksa "hamamın namusu"nu temizlemektir.

Lümpen proleter, revziyonist ve ihanet etmiş aydın ve hep batılı olmanın verdiği kibir.

Örmek olay yine Cezayir'den olsun.. yaptıkları soykırım ve aydın karanlığı pardon, sessizliği !
Okunmasını tavsiye ediyor
memak23
4 Ocak 2014 Cumartesi 16:30:53

Albert Camus’un “Yabancı” adlı bu eserindeki Meursault adındaki karakter gerçek duygularını dile getirdiğini ve Charles Bukowski’nin şu sözünde belirttiği gibi “Hep kalıplara uymayı reddettim. Geldiğim nokta şu; Diğerlerinden daha mutsuz, bir o kadar umutsuz ama kafam hepsinden daha güzel. “ sözü ile benzer şekilde yaşayan boş bilinçle hareket eden ilginç biri…Az bir sayfaya sahip olmasına rağmen kalın ansiklopedilerde bulunamayacak bazı bilgileri taşıyan değerli derin bir eser…Albert Camus’u okuyan hiç kimsenin pişman olmayacağını düşünüyorum.
Okunmasını tavsiye ediyor
mavişapkamkayıp
20 Ekim 2013 Pazar 19:56:28

Kesinlikle okunmalı..
Okunmasını tavsiye ediyor
Pembe Köpük
20 Temmuz 2013 Cumartesi 23:23:08

Her şeyi analatan tek adam!
Okunmasını tavsiye ediyor
M. Efruz Sermeda
26 Haziran 2013 Çarşamba 10:32:43


Hakkında tanıtım yazısı yazmayı düşündüğüm ender kitaplardandı..çoktandır yazı yazmıyorum ne yazık ki !

Bu arada, kitap hakkındaki yorumlardan sayın ayşekant'ın yorumunu ilginç..farklı bulduğumu söylemeliyim...
Okunmasını tavsiye ediyor
Yahya İncik
4 Mayıs 2013 Cumartesi 20:40:41

hiçleşmenin kitabı..
Okunmasını tavsiye ediyor
Sabriye Deniz
8 Mart 2013 Cuma 16:00:46

harika bir kitap,çok akıcı ,ders verici..
Okunmasını tavsiye ediyor
nâ-gehân
8 Mart 2013 Cuma 10:52:43YABANCI, toplumun kabul ettiği davranışların dışında bir tutum sergileyen Meursault’nun işlediği suçtan ziyade, topluma ayrıksı tutumundan dolayı yargılanışını anlatır. Toplumun kabullenmediği bu duyarsızlık dışlanmışlığın ve yabancılaşmanın temelidir.

Aslında kurulmuş mahkeme bir nevi iç hesaplaşmaların mahkemesidir.

“ İnsan hiçbir şeyi gerektiğinden fazla büyütmemeli, ben bu duruma başkalarından daha kolay katlandım” diyen Meursault, ölümün var olduğu bir dünyada her şeye hayret etmenin gereksizliğine inanır. Bu ise onu toplum gözünde vurdumduymaz, etrafına karşı kayıtsız bir kişi durumuna sokar. Oysa o, kendinden ve her şeyden emindir. Bu gerçekliğin kendini nasıl kavradığını haykırırken,” ben de onu öylece kavramış bulunuyorum” der.Okunmasını tavsiye ediyor
Filiz Şahin.
18 Ocak 2013 Cuma 17:54:33

Hep dediğim gibi;
ölüm varsa hiçbirşeyin hükmü yok...
ölüm var...
Okunması gereken bir kitap..
Okunmasını tavsiye ediyor
LedA
21 Ocak 2012 Cumartesi 15:54:19

Yabancıyı okuyup bitirdiğimde dimağımda kekremsi bir tat kalmıştı. Birilerinin bizi varoluşumuzla kabullendiğimiz yalnızlığımız konusunda uyarması gerekiyor sanırım. Farkındalık arayanlara kesinlikle işe yarar bir reçete YABANCI.
Okunmasını tavsiye ediyor
Ümid Harun
10 Aralık 2011 Cumartesi 20:17:58

çağı iyi anlatan bir romandı. okumaktan keyif almıştım.
ve günümüz insanını çok iyi ifade etmişti.
batı insanı bu anlayış ve hissedişi orataya koydu ne yazk ki.
akıp giden hayatı yerli yerinde olduğu gibi yetkin ifade etmiş roman.
fakat akıp giden zamanı, insan tutamıyor zamanın içine giremiyordu.
kesinlikle okunması gereken bir kitap.
Okunmasını tavsiye ediyor
müget
23 Haziran 2011 Perşembe 21:55:08

varoluşsal yalnızlık üzerine yazılmış çarpıcı bir eser. insanın yaşadığı dünyanın anlamsızlığı karşısındaki düşüşü. bu kitapta her okuyan içindeki yalnızlıktan bir parca bulacaktır eminim. belki de yalnızlığın derin uçurumlarında bu kadar çok kişinin olduğunu bilmek bir teselli olur kim bilir?

yabancı* okunduğunda çok şey kazanacaksınız.
Okunmasını tavsiye ediyor
Abdulkadir BOSTAN
23 Mayıs 2011 Pazartesi 14:06:25

Albert Camus'un en beğendiğim eseri diyebilirim
Okunmasını tavsiye ediyor
ani
22 Mayıs 2011 Pazar 23:07:20

Bu roman, insanın topluma ve düzene karşı kaybettiği romandır.
Okunmasını tavsiye ediyor
kutsaltoprak
20 Mayıs 2011 Cuma 14:43:17

Harika bir kitap herkesin okuması gerekir bence.
Zeki demirkubuzun bu romandan uyarlama filmi
Yazgı filmini izlemenizi öneririm. Çok iyi yorumlanmış
Bir film.
Okunmasını tavsiye ediyor
ALMILA KARGÜLÜ
28 Nisan 2011 Perşembe 08:58:46

Albert Camus'un bu okuduğum ikinci kitabı.
Oldukça felsefik bir kitap. Özellikle configler çok ustaca...
tavsiye ederim.
Okunmasını tavsiye ediyor
lacivertiğnedenlik
10 Ocak 2011 Pazartesi 22:19:51

bilinç ve toplumsal dünya arasında yer alan alanları sorgular ,belki de red eder ,evet red ediştir toplumsal dünyanın içsel dünyaya çeki düzen vermesinin inkarıdır insan beyninde. güzel kitap.
Okunmasını tavsiye ediyor
gölgeliuç
7 Ocak 2011 Cuma 14:58:33

"Yabancıla"şmanın gidebileceği son nokta olsa gerek.Bana korkutucu gelmişti.
Okunmasını tavsiye ediyor
balzamin
20 Aralık 2010 Pazartesi 23:35:10

her şeyin anlamsız olduğunu söylediğimizde bile, anlamlı bir şey söylemiş oluyoruz.
YABANCI ,Camus'ün okunması gereken ilk kitabı bana göre. savaş yılları....

çevresine ve kendisine yabancı düşmüş bir insancık MEURSAULT. annesinin ölümüne, sevgilisine,, hata kendi ölümüne duygusuz kalabilen/ tepkisiz belki de..

eğer kendinize, dayatılanı mı yaşıyorum, hissettiklerimi mi sorusunu soranlardansanız, okuyun Yabancı yı..
Okunmasını tavsiye ediyor
ayşekant
19 Kasım 2010 Cuma 21:10:25

Yabancı'yı okuduğumda Kadere inanan bir insan olarak, hayatımızda bir çok şeyi nasıl değiştirebildiğimize şaşarak tanık oldum.Kavgadan kaçan , münakaşadan hoşlanmayan ben ; kavganın,itirazın, sahiplanme ve kıskanlığın yerinde kullanılınca insan hayatına kalite ve insana kişilik kattığını gördüm.Alışılmış konulardan bıkanlar için,hayata ne kadar kafa tuttuğunuzu merak ediyorsanız YABANCI'yı okuyun...Selamlar...
Okunmasını tavsiye etmiyor

İnceleme Paylaşın


Edebiyat Defteri Puanı
Puanınız:
Bu Kitabı Tavsiye Edenler
Bu kitabı 101 kişi tavsiye ediyor.

Gülçin Eylül Özüşanlı
Bu kitabı tavsiye etti.
Pembe Köpük
Bu kitabı tavsiye etti.
ani
Bu kitabı tavsiye etti.
pessimistic
Bu kitabı tavsiye etti.
Binay Kan
Bu kitabı tavsiye etti.
müget
Bu kitabı tavsiye etti.
majetora
Bu kitabı tavsiye etti.
Abdulkadir BOSTAN
Bu kitabı tavsiye etti.
kedicik34
Bu kitabı tavsiye etti.
Göktürkmen
Bu kitabı tavsiye etti.