Velayetname

Hacı Bektaş Veli
  0,0 / 5 0 kişi · 0 yorum · 1.305 okunma · 0 tavsiye
Kitap Künye
ISBN:
789753894906
Dil:
Türkçe
Sayfa:
671 s.
Yıl:
2007

Bu eser, bugüne kadar Sefer Aytekin ve Abdülbaki Gölpınarlı'nın 1034 tarihli Velâyetnâme yazmasını esas olarak gerçekleştirdikleri neşirler ile Erich Gross tarafından Almanca'ya yapılan tercümesi ve Bedri Noyan'ın manzum nüsha yayını dolayısıyla müstakil olarak ele alınmıştır. Ne var ki velayetname üzerindeki eserlerden hiçbiri ilmi usüllerle hazırlanmış bir neşre dayanmamaktadır. Biz yaptığımız çalışmayla bu eksikliği gidermek, böylece Hacı Bektâş Velâyetnâmesi üzerinde gelecekte yapılacak araştırmalara sağlam bir zemin hazırlamak istedik ve doktora tezimizi "Hacı Bektâş-ı Veli'nin Velâyetnâmesi ve Velâyetnâme'de Geçen Keramet Motifleri" olarak tespit ettik. 1995 yılında tamamladığımız tez, erken tarihli üç nüshanın edisyon kritikli metniyle bir incelemeden meydana gelmektedir.

Bu yeni çalışmamızda, Ali Emiri Efendi Kütüphanesinde bulunan 1035 tarihli nüshayı-nüsha farklarını kaldırıp- yeni yazıya aktardıktan sonra, geniş bir kitle tarafından faydalanılmasını sağlamak üzere günümüz Türkçesine çevirdik. Bu çalışmayı yaparken doktora tezimizden de istifade ettik.

Çalışmamız, Türk kültüründe velâyetnâme geleneği, Hacı Bektâş-ı Veli Velayetnâmesi ve erken nüshaların tavsifi ve eserin hazırlanışında takip edilen yol hakkında toplu bilgilerin verildiği Giriş ile iki bölümden meydana gelmektedir.

Birinci bölümde Hacı Bektâş-ı Veli'nin tarihi ve menkabevi hayatı ve eserleri hakkında mevcut kaynaklardan faydalanılarak bilgi verilmiştir. Birinci Bölümün sonuna, doğrudan faydalandığımız eserleri ihtiva eden bir Bibliyografya eklenmiştir.

İkinci bölümde ise, Hacı Bektâş-ı Veli Velâyetnâmesi'nin orijinal metni ile yeni yazıya günümüz Türkçesine aktarılmış metni yer almaktadır. Bu bölümün başında metinde mevcut konu başlıklarının bir dökümü verilmiştir.
(Önsözden)
İnceleme Ekle Alıntı Ekle

Henüz inceleme veya alıntı paylaşılmadı.
Kitaba puan verin.
Puanınız:
Kitabı Kütüphanesine Ekleyenler
Kütüphaneye henüz ekleyen yok.
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.