Tutunamayanlar

Oğuz Atay
  4,7 / 5 22 kişi · 21 yorum · 7.725 okunma · 67 tavsiye
Kitap Künye
ISBN:
9754700117
Sayfa:
724 s.
Yıl:
01.01.2000
Ebat:
13,5x19,5 cm
Türk edebiyatının en önemli eserlerinden biridir. Berna Moran, Oğuz Atay`ın bu ilk romanını ``hem söyledikleri hem de söyleyiş biçimiyle bir başkaldırı`` olarak niteler. Moran`a göre ``Oğuz Atay`ın mizah gücü ve duyarlığı ve kullandığı teknik incelilkler, Tutanamayanlar`ı büyük bir yeteneğin ürünü yapmış, eserdeki bu yetkinlik Türk romanını çağdaş roman anlayışıyla aynı hizaya getirmiş ve ona çok şey kazandırmıştır``. Küçük burjuva dünyasını ve değerlerini zekice alaya alan Atay, ``saldırısını tutunanların anlamayacağı, reddedeceği türden bir romanla yapar.``


Oğuz Atay`ın Eserleri:
1-Tutunamayanlar
2-Tehlikeli Oyunlar
3-Oyunlarla Yaşayanlar
4-Korkuyu Beklerken
5-Bir Bilim Adamının Romanı
6-Günlük
7-Eylembilim
Oğuz Atay
12 Ekim 1934 - 13 Aralık 1977. İnebolu`da doğdu. 5 yaşındayken ailesinin Ankara’ya yerleşmesiyle ilköğrenimine orada başladı. Ortaöğrenimini Maarif Kolejinde tamamladı. 1957 yılında İTÜ İnşaat Fakültesini bitirdi.
Daha sonra İDMMA’da (İstanbul Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisi) öğretim üyeliği yaptı. Bu dönemde topografya ve yol inşaatı dersleri verdi. 1975’te doçent oldu. Aynı dönemde mesleğine ilişkin »Topografya« adlı bir kitap yayımladı.
Üniversite yıllarında edebiyat alanında yazmaya başlayan Atay’ın çeşitli gazete ve dergilerde söyleşi ve makaleleri yayımlandı. 1970 yılında TRT’nin açtığı bir yarışmada başarı ödülü alan Atay’ın, »Tutunamayanlar« adlı romanı 2 cilt olarak yayımlandı. Sonraki yıllarda ise bu romanın devamı niteliğindeki »Tehlikeli Oyunlar« adlı romanı yayımlandı. Bu iki romanın Türkçe edebiyatın önemli eserlerine dönüşmesini ise Oğuz Atay göremedi.
Beyninde çıkan bir ur nedeniyle öldü.
Esmina ESENEL , Kitap İnceleme
4 Ağustos 2014 Pazartesi 11:33:02
Oğuz ATAY'ın "Tutunamayanlar" isimli yapıtını 2009'da okumuştum.
Türk Edebiyatında önemli bir yer edinen roman hiciv ve ironizm ağırlıklıdır. Bunun yanında gerek kahramanlarının karmaşık ruh hali ve gerekse olay örgüsünün çok katmanlı oluşu okur üzerinde değişik çağrışımlara neden olmuştur.

Modern hayatı acımasızca eleştiren ve toplumda kişiler arasında yabancılaşmaya yol açan ilişkileri ironik bir şekilde alaya alan roman bir çok kişi tarafından eleştirilmiştir. Kitabın oldukça kalın olması ve roman bütünlüğünün zaman zaman kopuk olmasına rağmen bıkmadan okuyup bitirdiğim kitaplardan biri...

Kitap kurtlarına tavsiye ederim.
O qué , Kitap İnceleme
25 Haziran 2014 Çarşamba 12:08:32
İnsanın kendisiyle olan diyaloğunu baştan aşağı değiştiren kitap.
**Havin_** , Kitap İnceleme
18 Haziran 2014 Çarşamba 11:57:34
**t u t u n a m a y a n l a r…Kitap için birkaç cümleden fazlasına sahip olduğumu düşünmüyorum, üstelik bu durum beni hayli memnun ediyor.


Çiğ buğday tarlasında gün ortası ay ışığı altında mehtâbı seyretmek gibi. Yoğurdu tutmayan maya gibi. Bulgurdan kaymak tatlısı.. Bu eser eşsiz bir eser şüphesiz. Devâsa bir anlatım ve hayatın inanılmaz gözlemlerle yargılanması; tüm teferruat zihnin dalga dalga savrulması.. Bu kitabı okuduğumuz zaman ve hâller sıradan kitap okuduğumuz hâllerimize ve zamanlarımıza benzemeyebiliyor. Bâzen kendimi kıyasıya tartışmaya tutulduğum dost sohbetinde zannettim bâzen de dibi yok karanlık bir kuyu.. Bu ikisine birden bir göz bakışı mesâfesinde olmak güzel değildi, iyi bir kitap biliyorum ama hâlâ raftaki hâline baktığımda korkuyorum. Olric’e sözüm yok ama selim’i hatırlamak kendimi iyi hissettirmiyor; baralar her cümlesi dilime sakız olan bir yazar var “kendi cenazenize katıldığınızı farz edin..” diyor, bu rabıtayı hatırlatıyor olsa da Turgut bundan fazlasını yapmıştı.Okumuş olmak özel ve ayrıca bir mutluluk ama bundan başka bir mutluluk yok. Belki de her sözcük hakîkati söylediği içindi bu öfkem, gözlerini kapatıp yeniden açınca yarın olacak diyenler için bunu sevebilmek biraz güç.osman aytekin , Kitap İnceleme
6 Mart 2014 Perşembe 14:28:48
Tutunamayanlar


Her insan hayata tutunmak ister ancak tutunamaz.
İnsanların ümitleri, tutkuları, hayalleri kendi hayatlarında atılması gereken adımlar açısından çok şey ifade eder.
Tutunmak da netice de bir süreçtir. Bazı ressamların değeri kendi yaşadığı çağada anlaşılamamışsa Oğuz Atay için de aynı şeyi söylemek mümkündür. Bana göre Oğuz Atay tutunduğunun farkına varabilmiş değildi. Bazı insanlar hayata veda ettikten sonra da tutunabilirler.
Yazarın “Tutunamayanlar”ı aslında modern Türk romanı açısından bir dönüm noktası sayılmalıdır. Bu bakımdan her şeye rağmen yaşadığı dönemde yazdıklarının farklılığı kendini bu dönemde öne çıkarmıştır.
“Tutunamayanlar” Atay’ın çarpıcı tarzını ortaya koyan ilk romanıdır. Roman, 1970’te bitti ancak 1972’ye kadar yayınlanamadı. 1970 yılında “Tutunamayanlar” yazar’a TRT Roman Ödülü’nü kazandırdı. Romanın kurgusu, anlatım tarzı ve anlatım biçimi birçok kesimden övgü topladı ve Türk romanları arasında yerini aldı. Oğuz Atay genç yaşta (43 yaşında) aramızdan ayrılsa da “Tutunamayanlar”la kendisi tutunamamıştır ancak eseri tutulmuş ve tutunmuştur. Romana başlangıç açısından hayatının kısa döneminde nitelikli romanlar yazdı. Bekir Karadeniz’in şu tespiti sanırım bu açıdan çok anlamlıdır: “Kısa bir yaşamdan geriye kalan uzun roman.”
Jale Parla’ya göre tutunamayanlar; Don Kişot''tan Günümüze Roman adlı çalışmasında modern ve postmodern roman bağlamında Atay''ın ve Tutunamayanlar''ın yerini belirtmektedir. Tutunamayanlar,kısa bir süreçte verimli eserler ortaya koyan Oğuz Atay açısından yerinde tespitleriN dile getirildiği görülür. Romanın konusundan da kısaca söz etmek gerekirse; Selim Işık''ın intihar ettiğini öğrenen Turgut Özben, ihmal ettiğini düşündüğü arkadaşının geçmişinin izini sürmeye ve Selim''in tanıdığı insanlar aracılığıyla onu tanımaya çalışır. Her insana farklı bir yönünü gösteren Selim''in görüntüsü, Turgut''un bu insanlarla konuşması sonucu okuyucunun ve Turgut''un gözünde netlik kazanacaktır.
Yıldız Ecevit''in yazdığı Ben Buradayım... adlı Oğuz Atay biyografisinin ardından, romanın pek çok otobiyografik öğe taşıdığı anlaşılmıştır. Romanın en önemli kişisi şüphesiz Selim Işık’tır. O’nun “Bat dünya bat!” sözü insanların diline yerleşecek niteliktedir.
Tutunamayanlar’ı kitaptaki şu notla bitirelim: “ Tutunamayanlar, Türk edebiyatının en önemli eserlerinden biridir. Berna Moran, Oğuz Atay''ın bu ilk romanını "hem söyledikleri hem de söyleyiş biçimiyle bir başkaldırı" olarak niteler. Moran''a göre "Oğuz Atay''ın mizah gücü ve duyarlılığı ve kullandığı teknik incelikler, Tutunamayanlar''ı büyük bir yeteneğin ürünü yapmış, eserdeki bu yetkinlik Türk romanını çağdaş roman anlayışıyla aynı hizaya getirmiş ve ona çok şey kazandırmıştır." Küçük burjuva dünyasını ve değerlerini zekice alaya alan Atay, "saldırısı tutunanların anlamayacağı, reddedeceği türden bir romanla yapar."
ersinbaşeğmez , Kitap İnceleme
31 Mayıs 2013 Cuma 01:29:40
henüz dört defa okuduğum kitap
Terdem , Kitap İnceleme
5 Aralık 2012 Çarşamba 16:35:08
Birkaç defa daha okuyabileceğiniz ve her okuduğunuzda keyif alacağınız güzel bir kitap...
lovestory , Kitap İnceleme
2 Ağustos 2012 Perşembe 04:05:59
Tutanamaynlar, Türk edebiyatının en güzel anlatı örnelerinden birisidir, belki de en güzeli, geleceğe yönelik düşler ..yaşanılan hayattan memnun olmayan bireyler... hayallerle gerçeklerin, rüya ile faarziyelerin yer yer grotesk öğelerle harmanlandığı bir eser Oğuz Atay'ın Tutunamayanlar'ı tatlı düşler, pembe tablolar, geleceğe yönelik umutlar, arayışlar, yanlızlıklar.. Turgut ve iç beni Olric'in akıllardan hiç silinemyecek diyalogları ...Bana çiçeklerin adlarını kim öğretecek Olric? Yeni şeyleri öğrenmek için çok vaktimiz olacak efendimiz. Ne kadar iyisin Olric. (Atay, s.572)
Jirr , Kitap İnceleme
27 Mart 2012 Salı 15:35:24
Bu romanı Atay'ı anlayabilmek için belki de aşağıdaki iki kitabı da okumuş olmak gerekliliğine inanıyorum...

ulysses - james joyce
solgun ateş - na*okov
M.TURGUT , Kitap İnceleme
22 Mart 2012 Perşembe 11:21:49
Zaman zaman kitaba bağlandığım bazende kopmalar yaşadığım fakat yazıldığı dönem ve şartlar açısından değerlendirildiğinde oldukça tutunulası fakat kendimin bir türlü tutunamağı hatta şuanda masamda birbirimize bakıp gözlerimizi kaçırdığımız tanıdık kitap.
seytnty , Kitap İnceleme
8 Aralık 2011 Perşembe 17:33:19
Şu an okuduğum ve tam benlik olan bir kitap...
Usluer , Kitap İnceleme
10 Kasım 2011 Perşembe 11:15:17
Tutunmaya çalışan bir adamın tutunamama hikayesi.

Kesinlikle okunması gerek.
Filiz Şahin. , Kitap İnceleme
2 Ekim 2011 Pazar 20:22:45
TUTUNAMAYANLARa tutunduğum gün itibariyle ben artık ben değildim,turgut özben karakterine daha yakındım, Selim ... :-))
Zor bi kitap, okuyanı zorlar düğüm düğüm çözdürür size...
Kitabı kimi bitiremez, kimi bitirmemek için uğraşır ama illa ki hayatının bir köşesinde Selim'le Turgut'u yaşatır, zaten bir kere tutunursanız bu kitaba gerisi gelir , kimi az kimi çok ama mutlaka bir miktar çizgi dışına çıkılır.
AAA birde Olric var ki bölünmüş kişiliğe ait iç sesin kişileştirilerek sunulur okura
okur delirecek azıcık ama herkesin akil olduğu dünyada deliye de ihtiyaç var İYİ OKUMALAR :-))
Marquez , Kitap İnceleme
28 Temmuz 2011 Perşembe 15:33:42
Tutunanlar arasında kalan,asla o tutunanlar gibi tutunmak istemeyen insanların olasılığını gün yüzüne çıkaran;olabildiğince yalnız ve bir o kadarda gariban hisler uyandıran,acıklı,duygu sapkını,melankolik insanların baş ucu kitabı.
Aynı paralelde,utangaç,kırık ve yalnız ilerlerken ürkerek fark edildiğini varsayıp umutlanların kitabı.
Kul-Çerçi , Kitap İnceleme
6 Haziran 2011 Pazartesi 00:05:59
Tutunmaya çalışan herkesin okuması gereken bir kitap... Bütün acıları depresyonları ve buhranları... Arkadaşının çekemediği acıları bile içinde yaşamak... Çok güzel bir kitap...
nene hatun , Kitap İnceleme
22 Nisan 2011 Cuma 14:58:27
Ağır ... keyifli olmaktan ziyade düşünmeyi ve ilginin tamamen kitapta olmasını gerektiriyor.
MaDLoVe , Kitap İnceleme
6 Nisan 2011 Çarşamba 13:25:25
daha okumadım ama çok istiyorum..
SelamiSevinç , Kitap İnceleme
6 Nisan 2011 Çarşamba 11:38:35
ne kadar da çok seveni vardır bu kitabın.Kitap kurtları,fikir avcıları ...

Bir daha okuyacağım.Eminim yeni lezzetler alacağım.
Davidoff , Kitap İnceleme
5 Mart 2011 Cumartesi 18:05:11
Sadece adı Tutunamayanlar'dı ve beni hayatımda en çok düşündüren romanlardan biri olmuştu.Bazen Olric'i severdim bazen kızardım...Sonra yıllar geçtikçe onun yanında olmaya başladım.

Tutunamayanların aslında iyi bir dal da tutunup,tutunamayanlara destek olması gerektiğini Olric yıllar önce yol göstermişti.
_Günce_ , Kitap İnceleme
26 Şubat 2011 Cumartesi 20:27:20
okunması gereken bir kitap, başka boyutların içindeki giz.

HakkınSesi , Kitap İnceleme
3 Şubat 2011 Perşembe 03:52:39
Herkes okumaz bu kitabı;gerçekten okumaya çalışanda azıcık delirir...

James'in Ulysses kitabı,bu kitabın bir tür ilham kaynağı dersek fazla yanılmayız herhalde...

Bu kitabı okumak gerçekten uğraş gerektirir...

Kitap okurken düşünmek ve problem çözmek için ideal bir seçim...
lacivertiğnedenlik , Kitap İnceleme
21 Aralık 2010 Salı 13:29:03
Tutunamayanlar ,türk edebiyatına başka bir kapı aralayan ender kitaplardan biridir , sevgili oğuz atay,herkesin içinde sayıkladığı şeyleri bulup çıkaran ve okuyucu ile dertleşen bir işlevi gönderir okuyucunun gözlerine ,ve benim hayde kaçalım olric şiirimin ilham perisidir.Bileğinin hakkıyla edebiyat dünyasında yer edinmiş bir kitaptır tutunamayanlar ,görsel medyanın bulup önümüze pazarladığı bir kalem değildir sevgili oğuz atay.
Kitaba puan verin.
Puanınız:
Kitabı Kütüphanesine Ekleyenler
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.