Türkler ve Japonlar: Kökenler ve Benzerlikler

Mehmet Bayraktar
  0,0 / 5 0 kişi · 0 yorum · 651 okunma · 0 tavsiye
Kitap Künye
ISBN:
9758888684
Sayfa:
124 s.
Yıl:
01.01.2000
Ebat:
13,5 x 21 cm
Bu kitabın yazımını 17 Ağustos 2001 tarihinde bitirmiştim. Daha sonra 20 Aralık 2005 tarihine kadar bazı ilaveler yaptım. Gerek kitabın yazımı esnasında ve gerekse kitabın konusuyla ilgili Ankara`da farklı üç yerde verdiğim konferanslarda şu sorular soruldu: "Herkesi Türk mü yapıyorsunuz?", "Bütün dünya Türk mü yani?", "Dünyayı mı Türkleştireceğiz?"Mantığınızı ve matematiğinizi tarihe, çeşitli dinlerin yaratılış Öğretilerine, farklı kültürlerdeki yaratılış efsanelerine, insanlığın dilleri ve etnik kökenleri üzerine bugünkü modern tarih, antropoloji, etnoloji çalışmalarının verilerine uygulayın, göreceksiniz ki dünyanın üçte biri veya en azından dörtte biri Tura-ni veya Ural-Altay soylu milletlerden oluşmaktadır diyerek soruları cevaplıyordum. Kitabı okuyan okuyuculardan bazılarının da kendi kendilerine benzer sorular sorabileceklerini düşünerek bir açıklama yapmam gerekiyor.. Tevrat`a ve Yahudi-Hıristiyan geleneğine göre insanlık Nuh`un üç oğlundan türemiştir ve bunlardan Yafes (Japheth) Turanîlerin atası sayılmaktadır.Avesta`taya ve Zerdüştlük geleneğine göre de dünya milletleri Feridun`un üç oğlundan türemiştir ve Tura, Türklerin ve Ural-Altaylıların atası kabul edilmektedir; bunun İçin Persler, Türk soylulara Turanı demişlerdir. Kuran`da bütün insanlığın ilk insan olarak yaratılan Adem` den türediği ve Aliah`ın Adem neslini farklı kabileler ve milletler olarak şekillendirdiği anlatılmaktadır. (Bkz. A`raf:189, En`am: 98, Hucurat:13). Bugün dilbilimciler, Ural-Altay dilleri, Hind-Avrupai veya Ari diller, Sami diller şeklinde üç temel dil grubundan bahsetmektedirler. Aynı şekilde üç temel ırktan söz edilmektedir: Ural-Altaylılar, Ariler ve Samiler gibi.


İnceleme Ekle Alıntı Ekle

Henüz inceleme veya alıntı paylaşılmadı.
Kitaba puan verin.
Puanınız:
Kitabı Kütüphanesine Ekleyenler
Kütüphaneye henüz ekleyen yok.
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.