Türkiye Ünlüleri Ansiklopedisi (6 Kitap Takım)

İhsan Işık
  0,0 / 5 0 kişi · 0 yorum · 293 okunma · 0 tavsiye
Kitap Künye
ISBN:
9786058745513
Sayfa:
0 s.
Yıl:
2014
Şimdiye kadar Türkçe ve İngilizce 18 cilt ansiklopediye imza atmış olan İhsan Işık, İhsan Işık'ın İngilizce olarak yayımladığı 3 ciltlik "Encyclopedia of Turkey's Famous People" adlı ansiklopedisinde, Türkiye'nin kültürel ve siyasal hinterlandında, tarih boyunca yetiştirdiği dünya çapında 1.500 civarında ünlü şahsiyet tanıtılıyor.
İhsan Işık bu isimleri, yaklaşık bir ay önce yayımladığı, 6 ciltlik Türkçe "Türkiye Ünlüleri Ansiklopedisi"nde yer alan yaklaşık 2.000 ünlü kişi arasından seçmiştir.
Her 2 ansiklopedide yer alan "Türkiye Ünlüleri", 6 alanda seçilmiş olup; bu alanlar; 1- Türkiye Ünlüleri, 2- Ünlü Bilim Adamları, 3- Ünlü Fikir ve Kültür Adamları, 4- Ünlü Edebiyatçılar, 5- Ünlü Sanatçılar, 6- Ünlü Kadınlar'dan oluşmaktadır.
Türkçe ansiklopedi, bu 6 kategoride 6 cilt olarak yayımlanmış; İngilizce ansiklopedide ise 6 alandaki isimler alfabetik sırayla 3 ciltte bir arada sunulmuştur.
Ansiklopedilerde yer alan isimlerin seçiminde üniversite öğretim üyeleri ve serbest yazarlar arasında anket yapılarak, 10.000 civarında isim arasından en fazla önemli bulunanlar hakkında geniş ve doğru bilgilerin derlenerek, akıcı bir üslupta biyografileri yazılmıştır.
Ansiklopedinin yazarı İhsan Işık; yayımladığı bu iki ansiklopediyi niçin yayımladığını şöyle açıklamaktadır:
Başarılı örnekler gençlerimiz için çok gereklidir. Oğullarımıza ve kızlarımıza, başta televizyonlar olmak üzere medyadan her gün pompalanan kötü örneklerden başka örnekler olduğunu, başarılı olmak için daha güzel idollerin varlığını hatırlatmak ve onlara varlıklarını kanıtlamak zorundayız.
Ülkemizin geleceği açısından en büyük öneme sahip olan gençlerimiz, hayata hazırlanırken aile, çevre, eğitim sistemi ve medya yoluyla kendilerine örnek gösterilen insanlardan büyük çapta etkilenmekte, onlara benzemeye çalışarak başarılı olacaklarını düşünmektedirler. Bu bakımdan, toplumda başarılı ve saygın bireyler olabilmeleri için gençlerimize ülke ve dünya çapında başarılara imza etmiş ünlü şahsiyetlerimizi tanıtmak, gençlerimiz ve ülkemiz için yapılabilecek en iyi işlerden biridir.
Gençlerimizin, çeşitli alanlarda kendileriyle onur duyulan ünlülerimiz olduğunu bilmeleri, bu başarıları nasıl elde ettiklerini öğrenmeleri, daha yolun başında özgüvenlerini arttıracak, bu doğrultuda artan motivasyonları, yeni başarı öykülerini kendilerinin yazmalarını sağlayacaktır.
Bu gerçeklerden yola çıkarak, "Türkiye Ünlüleri Ansiklopedisi"nin ciltlerinde, gençlerimize ve tüm insanlarımıza çeşitli alanlarda dünya çapında başarılara imza atmış bilim, kültür, sanat, yönetici ve iş adamlarımız ile ünlü kadınlarımızı, başarı öyküleriyle tanıtmayı amaçlıyoruz.
Ayrıca;
Ülkemizin de içinde yer aldığı kültürel coğrafyada Batı sömürgeciliğinin yaydığı en büyük yalan, dünya tarihi boyunca tüm bilimlerde, kültür ve sanat dallarında öncülerin hep Batıdan çıktığı, Doğuda yaşayanların ancak Batıyı taklit etmek zorunda olduğu, bunun bizim alın yazımız olduğu yalanıdır. Bu çok önemli yalanla hem bizi aşağılık duygusuna iterek daha çok sömürmek hem de bizden aldıkları ve hatta çaldıklarını gizlemek, sömürüleri için gerekli gördükleri psikolojik propagandayı gerçekleştirmek istemişlerdir.
Bu çalışma ise, Türkiye'nin siyasal ve kültürel hinterlandında, tarih boyunca yetişen ünlü devlet, bilim, fikir ve kültür, sanat, edebiyat insanlarımızın hiç de az olmadığını, bunların arasında çok sayıda kadınımızın da yer aldığını ortaya koyarak, bu yalanı çürütmekte ve gençlerimizin kendilerine güvenmeleri için yeterli bir onurlu bir geçmişe sahip olduğunu ispatlamaktadır.
(Tanıtım Bülteninde)

İnceleme Ekle Alıntı Ekle

Henüz inceleme veya alıntı paylaşılmadı.
Kitaba puan verin.
Puanınız:
Kitabı Kütüphanesine Ekleyenler
Kütüphaneye henüz ekleyen yok.
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.