Türkiye Halkının Kültür Kökenleri

  0,0 / 5 0 kişi · 0 yorum · 385 okunma · 0 tavsiye
Kitap Künye
ISBN:
9758586076
Sayfa:
928 s.
Yıl:
1.1.2000
Ebat:
16,5x23,5 cm
Küçük Asya onbin yılını birbirinden renkli sahneler sergileyerek geçirdi. Tarihin fecrinden beri en güçlü devletler ya bu topraklar üstünde kuruldu, ya da burada uzun süre konukluk etti. Ve uygarlıklar, harslar üstüste yığıldı, birbiriyle girift oldu, kaynaştı Anadolu yarımadasında. Böylece oluşan çok öğeli alaşım, onu pekiştirecek demirciyi bekler oldu. Çıkageldi bir gün demirci: Türkmen, sayıca çok üstün Anadolu toplumuna damgasını vurdu, dilini ve dinini yerleştirdi buraya. Sonra hep beraber yeni serüvenlere kalkıştılar, dünyaya hayret ve dehşet veren serüvenlere. Gittikleri yerlerde de yaşam felsefesi, müesseseler, teknikler, aletler birbirine girdi.<BR>Kaşgarlı Mahmut`un "Divanü Lugat-it Türk"te topladığı Türkmen`in dili yetersiz kaldı bu kadar işe. Halk lügatçesi de haylıca zenginleşti Anadolu ve Rumeli`de. Maddi dünya dışına ait görüş ve davranışlar dahi çoğu kez ana kural çizgisinin epey ötesine çıktı. <BR>Asya`da olagelen sınıflar burada tümden başka şekillere büründü, zıtlaşmalar alabildiğine keskinleşti. Herkes kendi sınıfının kültürünü oluşturdu, diğerininki ile hiç ilişkisi olmayan kültürünü.<BR>Bu kitap bütün bunları anlatmaya çalışıyor, "kültürü" kavramını geniş boyutlarda tarif ederek; onu tekniklerin, müesseselerin, düşünce sistemlerinin, inanç ve adetlerin tümü şeklinde irdeliyerek; mülkiyet şekillerinin üretim araç ve yöntemleriyle ilişkilerini belirleyerek; hayli değişik, alışılagelinmemiş bir açıdan meselelere yaklaşarak; ve her şeyin üstünde, bütün görüşleri ilmi kaynaklara dayandırarak.

İnceleme Ekle Alıntı Ekle

Henüz inceleme veya alıntı paylaşılmadı.
Kitaba puan verin.
Puanınız:
Kitabı Kütüphanesine Ekleyenler
Kütüphaneye henüz ekleyen yok.
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.