Türkçe-2 Sözlü Anlatım

Ali YakıcıMustafa YücelMehmet DoğanV. Savaş Yelok
  0,0 / 5 0 kişi · 0 yorum · 750 okunma · 0 tavsiye
Kitap Künye
Yayınevi:
ISBN:
9789756009604
Sayfa:
310 s.
Yıl:
1.1.2000
Ebat:
16x24
Konuların işlenişinde örneklerden çokça yararlanılarak dil ile hayat arasındaki ilişkinin yoğunluğuna dikkat çekilmek istenmiştir. "Örnek metin" olarak sunulan yazılarla hem öğrencide dil zevkinin gelişmesi hem de bunların uygulamada nasıl olması gerektiğinin gösterilmesi amaçlanmıştır. Günlük ve meslekî hayatta sürekli iç içe olduğumuz konuşmanın ve dinlemenin daha verimli hâle getirilmesinin ne şekilde yapılacağının yolları gösterilerek, anlama ile eleştirel düşüncenin önemi ve hususiyetleri üzerinde durulmuştur. Bir başkasına aktarım noktasında bilginin rahatça dolaştığı günümüzde, bunu kitlelere ulaştırmanın yollan olan münazara, açık oturum, sempozyum, forum ve panel gibi tartışma türleri hakkında bilgiler verilip bu bilgiler örneklerle desteklenmiştir.

Dilin günlük kullanımında görülen sese dayalı dil yanlışları da göz ardı edilmeyip; bu yanlışların neler olduğu ve bunların düzeltilmesinin yollan üzerinde de durulmuştur. "Örnek metin"lerin özgün yazımının korunmasına karşın kitabın yazımında "Türk Dil Kurumu"nun "Yazım Kılavuzu"na bağlı kalınmıştır; Belirttiğimiz dikkat ve hassasiyetlerle hazırlanan Türkçe II- Sözlü Anlatını adlı kitabın yüksek öğrenim kurumlarında öğrenim gören öğrencilerin yanı sıra dil ve anlatım konusunda belli bîr düzeye gelmiş orta Öğretim öğrencileri, diğer mesleklerdeki kişiler ve Türk dilinin sözlü anlatımda doğru, iyi ve güzel kullanımına ilgi duyan herkes için kaynak bir eser olacağı düşüncesindeyiz.

Nasıl ki kişiliğimizi oluşturan özelliklerden gereken hassasiyeti gösterip taviz vermiyorsak, kimliğimizi oluşturan temel unsurlardan biri olan dilden de taviz veremeyiz. Onu bozmaya, çirkinleştirmeye hiç kimsenin hakkı olmadığı gibi, tam aksine düzgün ve doğru bir biçimde konuşup yazmak hem hepimizin sorumluluğu hem de görevidir. Şüphesiz ki okumayan, araştırmayan, kültürünü oluşturan pek çok unsurdan şikayet edenler olmak yerine, ana diline sahip çıkan bireyler olmamız gerekir. Unutulmamalıdır ki iletişimde sözün ve yazının belirsizlikten kurtarılması, dile olan sevgiyle başlar.
Türkçe-2 Sözlü Anlatım Fiyatları
Atlas Kitap 12,91 TL Siteye Git
bkmakitap 14,01 TL Siteye Git

İnceleme Ekle Alıntı Ekle

Henüz inceleme veya alıntı paylaşılmadı.
Kitaba puan verin.
Puanınız:
Kitabı Kütüphanesine Ekleyenler
Kütüphaneye henüz ekleyen yok.
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.