Türk Dış Politikasının Analizi

Faruk Sönmezoğlu
  0,0 / 5 0 kişi · 0 yorum · 458 okunma · 0 tavsiye
Kitap Künye
Yayınevi:
ISBN:
9753530501
Sayfa:
s.
Yıl:
1.1.2000
Bu çalışmanın amacı, Türk dış politikasını, temel bazı dış politika uygulamaları ve bu uygulamaları etkileyen / yönlendiren faktörler çerçevesinde analiz etmektir. Osmanlı son dönemine ilişkin bazı örnekler de bu çerçeve içerisinde değerlendirilmiştir.

Çalışma başlıca iki kısımdan oluşmaktadır. Birinci Kısım`da, Türkiye`nin dış politikasına ilişkin bazı uygulama örnekleri, kronolojik / bölgesel sayılabilecek bir sıralama ile verilmektedir. Amaç, seçilmiş bazı dönem ve olayları ele alan yirmi yazı çerçevesinde, Türk dış politikasında diplomatik ve/veya askeri araçlar ağırlıklı uygulamaları bazı örneklerle göstermektir. Kaldı ki, İkinci Kısım`da yer alan yazıların önemli bir kısmı da, aynı zamanda bu amaç açısından da değerlendirilebilecek niteliktedir.

İkinci Kısım`da ise, Türk dış politikasını etkileyen, yönlendiren iç ve dış faktörlerin analizinde odaklaşan yazılar yer almaktadır. Yazılarda bu etkenlere ilişkin çeşitli örnekler, Türk dış politikasına ilişkin çeşitli dış politika uygulamaları çerçevesinde incelenmektedir. Türk dış politikasını etkileyen içsel etkenlere ilişkin dokuz, dışsal etkenlere ilişkin de sekiz yazı söz konusudur.

(Giriş)

Kitap; Mensur Akgün, Özden Zeynep Alantar, Gülden Ayman, Hüseyin Bağcı, Dilek Barlas, Süha Bölükbaşı, Gökhan Çetinsaya, Beril Dedeoğlu, Nurşin Ateşoğlu Güney, İhsan Gürkan, Şükrü Hanioğlu, Ersin Kalaycıoğlu, A. Işıl Karakaş, Kemal Kirişçi, Şule Kut, Baskın Oran, Gencer Özcan, Günay Göksu Özdoğan, Nurcan Özgür, Murat Özyüksel, Konuralp Pamukçu, Hüseyin Pazarcı, Oral Sander, Ali Yaşar Sarıbay, Faruk Sönmezoğlu, Gülay Günlük Şenesen, Bülent Tanör, Turgut Tarhanlı, Gül Tokay, Gül Turan, İlter Turan, Deniz Vardar, Hakan Yavuz, Kemal Kirişçi, Ersin Kalaycıoğlu, İlter Turan, Faruk Sönmezoğlu, Hüseyin Pazarcı, Işıl Karakaş, İlhan Tarhanlı`nın yazılarından oluşmaktadır.

İnceleme Ekle Alıntı Ekle

Henüz inceleme veya alıntı paylaşılmadı.
Kitaba puan verin.
Puanınız:
Kitabı Kütüphanesine Ekleyenler
Kütüphaneye henüz ekleyen yok.
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.