Tandır Kadınları

Mehmet Aydar
  0,0 / 5 0 kişi · 0 yorum · 540 okunma · 0 tavsiye
Kitap Künye
ISBN:
Dil:
Türkçe
Sayfa:
284 s.
Yıl:

Bu kitap okunurken, konuların farklılığı okuyucuya zaman-bilgi periyodunda, uzunca bir tünelde konuk olduğunu duyumsatacaktır.

Sonra olaylar, yaşam motifleri, insanların doğuştan sahip oldukları kimi temel ve vazgeçilemez hakları, kırık kalıplar halindeki sosyokültürel yığıntıları -gözle değil- el yordamıyla aranacaktır.

Yazımsal verileri sunulurken, uzanan olaylar zincirinin kimi kopuk halkalarının okuyucu tarafından eklenmesi, tarihsel çerçevede, zaman ötesi kültürel genleşmelerin dikkate alınarak yapılmasında anlamsallık olacaktır.

Durakta beklerken en az Anadolu halklarının kültürel varlığına dayanak argümanları hatırlamak ve düşünce dinginliğini rahatsız edecek olanlarına derinlemesine dokunmak gerekiyordu.

Önce, tarihi süreçte, statik ve de kapatılmış toplumların temel özelliklerine bakılarak, sosyalleşmeyi doğuran veya engelleyen öğeler üzerinde yoğunlaşılmalıydı.

Böylece, sosyal hayatın dili olan kültürel kazanımlar somutlaşmış durumlarıyla ortaya çıkacaktı. Sosyalleşme, yabansılıktan uzaklaşmaydı. Bu, genel kabul görmüş bir savdı.

Avrupalıların bugün bile Türklere yakıştırdıkları 'barbar' gibi kimi sıfatlar, noksan sosyalleşmenin vurgusunu taşıyordu. Başka bir deyişle, çağdaş sosyokültürel elemanlara hâlâ uzak kalındığına göndermeler yapılıyordu.

Sosyokültürel homojenlik göstermeyen ulusal toplumsal yapılarda, çözümsüzlüğün -sosyalizasyon sürecinde- etkinliğini koruduğu açıkça fark edilecekti. Şimdi, burada Batı dediğimiz yerdeki örgütlü insan topluluklarının Türkiye ve üzerinde yaşayan halklara ilişkin değer yargıları, biliniyordu ki tarihsel korkunun baskısı altında şekillenmişti. Batılıların her zaman "Türkler" diye başladıkları cümlelerinin altında, sanki Anadolu'da yaşayan halkların tam bir sosyal homojenlik içinde varlıklaştığı düşüncesi yatmaktaydı.
(Tanıtım Bülteninden)
İnceleme Ekle Alıntı Ekle

Henüz inceleme veya alıntı paylaşılmadı.
Kitaba puan verin.
Puanınız:
Kitabı Kütüphanesine Ekleyenler
Kütüphaneye henüz ekleyen yok.
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.