Sosyoloji

Richard T. Schaefer
  0,0 / 5 0 kişi · 0 yorum · 40 okunma · 0 tavsiye
Kitap Künye
ISBN:
9786053551287
Dil:
Türkçe
Sayfa:
579 s.
Yıl:
Aralık / 2012
Ebat:
28 X 2330 yılı aşkın bir süre boyunca üniversitede, yetişkin eğitimi programlarında, bakımla ilgili eğitim programlarında, merkezi Londra’da bulunan bir denizaşırı programda ve hattâ yüksek güvenlikli bir cezaevinde öğrencilere sosyoloji dersi anlatan biri olarak, bu disiplinin öğrencilerin eleştirel düşünme becerilerinin kurulmasında paha biçilmez bir role sahip olduğuna eminim. Bu ders kitabında, sosyal politikaya özellikle vurgu yapılmasının nedeni, öğrencilere refah politikaları, ekonomik gelişme, küresel göç, eşcinsel evlilikler ve çevrecilik gibi kamu politikalarıyla ilgili konuları incelerken sosyolojik tahayyülü nasıl kullanacaklarını göstermektir.Bu kitabın öğrencilerin sosyologlar gibi düşünmeye başlamalarını sağlayacağını ve insanlar-arası etkileşimleri ve kurumları değerlendirirken sosyolojik teorileri ve kavramları kullanabilecekleri becerileri kazandıracağını umuyorum. Diğer bir ifadeyle, öğrenciler üniversiteden mezun olduklarında, kariyer yapmaya başladıklarında ve topluluklarla ve daha genel olarak dünyayla iştigal ettiklerinde sosyolojiyi yanlarında taşıyabilecekler. Bu kitap, 1. Bölüm’de sosyolojik tahayyül kavramının tanıtımından itibaren, sosyologların insanların toplumsal davranışlarını nasıl incelediklerini ve yürüttükleri araştırmaların yaşamlarımıza yön veren geniş ilkeleri anlamak için nasıl kullanılabileceğini gösteriyor.Kitabın ilk 11 basımı 800’den fazla yüksekokulda ve üniversitede kullanıldı. Bu kitap, çoğunlukla, bir öğrencinin sosyolojiye özgü nosyonlarla ilk kez karşılaşmasını sağlar. Kitabı okuyanların çoğu, sosyolojiyi hayatlarının işi haline getirdiler. Bu kitabın, yaşamsal seçimlerinde bu kitaptan edindikleri bilgileri uygulayan diğer öğrencilerin hayatına da damga vurmuş olduğunu duyuyor olmam benim açımdan eşit derece memnuniyet verici. Sosyoloji’nin 12. Basımı önceki basımların yakaladıkları başarıya dayanarak aşağıdaki önceliklerle yazıldı:•    Kitap boyunca teorik perspektiflerin kapsamlı ve dengeli bir şekilde sunulması•   Toplumsal cinsiyet, yaş, ırk, etnisite ve sınıfla ilgili meselelerin bütün bölümlerde güçlü bir şekilde sunulması

•    Kitap boyunca kültürler-arası ve küresel içeriğe yer verilmesi

 

Önceki basımlarda olduğu gibi, 12. basımda da medyada öğrencilerin kulaklarına çalınan güncel meseleler, sosyolojik bir gözle ele alınıyor. Bu kitap, Latino göçmenler arasındaki toplumsal hareketlilikten çevrimiçi sosyal ağlara ve çevre politikasına ve dünya genelinde sağlık hizmetlerine kadar uzanan bir yelpazede ilgili konuları ve meseleleri değerlendirirken öğrencilerin sosyolojik bir perspektif geliştirmelerinde yardımcı oluyor. Bu amaçla, 2008’de başlayan ve 2009’da küresel etkileri deneyimlenen ekonomik kriz, ilgili bölümlerde tartışılmaktadır. Konuyla ilgili bölümlerin bir kısmı aşağıda verilmektedir:•    Ekonomik krizin sendikalar üzerindeki etkisi (6. Bölüm)

•    Amerika Birleşik Devletleri’nde gittikçe artan sayıda kişinin devlet yardımı alması (9. Bölüm)

•    Yahudi Amerikalılara  yönelik karalamalar (11. Bölüm)

•    Ekonomik krizin yaşça büyük işçiler üzerindeki toplumsal etkileri (13. Bölüm)

•    Sanayisizleştirme ve küçültmeye gitmenin toplumsal maliyeti (18. Bölüm)

•    Ekonomik krizin reçeteli ilaç alımına etkisi (19. Bölüm)

•    İlk kez evsiz kalanların sayısındaki artış (20. Bölüm)

 
Sosyoloji Fiyatları
Atlas Kitap 74,80 TL Siteye Git
bkmakitap 81,84 TL Siteye Git

İnceleme Ekle Alıntı Ekle

Henüz inceleme veya alıntı paylaşılmadı.
Kitaba puan verin.
Puanınız:
Kitabı Kütüphanesine Ekleyenler
Kütüphaneye henüz ekleyen yok.
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.