SOSYAL SİGORTALAR VE GENEL SAĞLIK SİGORTASI KANUNU EL KİTABI

Resul Aslanköylü
  0,0 / 5 0 kişi · 0 yorum · 52 okunma · 0 tavsiye
Kitap Künye
Yayınevi:
ISBN:
9786055412265
Sayfa:
814 s.
Yıl:
NİSAN / 2012
Ebat:
20 X 14
Yürürlükten kaldırılan Sosyal Güvenlik Kurumları 5502 sayılı Kanunla kurulan Sosyal Güvenlik Kurumu bünyesinde birleştirilmiştir. Önceki sosyal güvenlik kanunları ise 5510sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile tek çatı altında toplanmıştır.

Yürürlükten kaldırılan sosyal güvenlik kurumları, TC. Emekli Sandığı, Sosyal Sigortalar Kurumu, Bağ-Kur ve SSK.nun Geçici 20. maddesine göre kurulan Emekli Sandıklarıdır. Sosyal güvenlik kanunları ise TC. Emekli Sandığı Kanunu, Sosyal Sigortalar Kanunu, Bağ-Kur Kanunu, 2925 ve 2926 sayılı Kanunlardır. Sözü edilen yasalar uzun yıllar başarı ile uygulanmış ve yepyeni bir Türk Sosyal Güvenlik hukuku oluşturulmuştur. Öyle ki yüksek mahkeme içtihatları büyük ölçüde oturmuş, yerleşmiş ve istikrar kazanmışken anılan 5510 sayılı Kanun yürürlüğe girmiştir. Yeni Kanuna ağırlıklı olarak Sosyal Sigortalar Kanununda yer alan hükümler dahil edilmiş, yürürlükten kaldırılan diğer yasalardan da esinlenmiştir. Ne var ki yeni yasada önceki yasalarda olmayan yepyeni hükümlere de yer verilmiştir. Önemle vurgulamak gerekir ise bize göre 5510 sayılı Kanunun çok iyi anlaşılabilmesi için, eski mevzuatın ve mahkeme içtihatlarının bilinmesi gerekir. Başka bir anlatımla 5510 sayılı Kanunun herhangi bir hükmü yorumlanırken bu hükmün karşılığı olan yürürlükten kaldırılan ilgili yasa hükmü araştırılıp bulunmalı gerekli mukayese yapılmak suretiyle sonuca gidilmelidir. Böylece 5510 sayılı Kanunun anlaşılması kolaylaşmış olacaktır. Diyelim ki bu kitabı yazmamızın amacı eski mevzuatla yeni mevzuatın karşılaştırılmasına yöneliktir. Anılan kanun maddelerinin altına yürürlükten kaldırılan sosyal güvenlik kanunlarının ilgili maddeleri de yazılmıştır. Okuyucu, bu maddeleri zahmet çekmeksizin hep birlikte görecek ve gerekli mukayeseyi yapabilecektir. Ayrıca maddelerin altına ilgili anayasa Mahkemesi kararları, Yargıtay İçtihadı Birleştirme Kararları ve Yargıtay kararlarının özetleri de yazılmıştır. Kitabın özelliği itibarıyla bilimsel açıklamalara yer verilmemiştir. Ancak bazı kararların altına -not- olarak o kararlarla ilgili görüşlerimiz dile getirilmiştir. Diğer taraftan bu yapıtımız -el kitabı- niteliğinde olduğundan okuyucu kolayca yanında taşıyabilecektir. Oysa diğer hacimli kitapların bu şekilde taşınması mümkün değildir. Bundan başka gerek eski mevzuata gerekse yeni mevzuata ilişkin yasa maddeleri özenle gözden geçirilmiş ve kabil olduğu kadar güvenilir hale getirilmeye çalışılmıştır.
SOSYAL SİGORTALAR VE GENEL SAĞLIK SİGORTASI KANUNU EL KİTABI Fiyatları
Atlas Kitap 38,25 TL Siteye Git
bkmakitap 42,75 TL Siteye Git

İnceleme Ekle Alıntı Ekle

Henüz inceleme veya alıntı paylaşılmadı.
Kitaba puan verin.
Puanınız:
Kitabı Kütüphanesine Ekleyenler
Kütüphaneye henüz ekleyen yok.
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.