Sokrates'in Savunması

Platon (Eflatun)
  4,8 / 5 7 kişi · 7 yorum · 3.339 okunma · 14 tavsiye
Kitap Künye
Yayınevi:
ISBN:
786050200416
Dil:
Türkçe
Sayfa:
96 s.
Yıl:
2011

Platon, hiç kuşku yok ki düşünce tarihinin en önemli ve etkili filozoflarından biridir. Felsefenin kurumsallaşmasına ve felsefede yazılı geleneğin oluşmasına katkıda bulunmuş, iki dünyalı metafiziğiyle bütün bir Ortaçağ düşüncesini belirleyecek olan idealist felsefe geleneğinin başlatıcısı olmuştur. Hıristiyan Ortaçağ felsefesine ve İslam düşüncesine etkisi bakımından da ayrıca önem taşıyan Platon, düşünce tarihi boyunca tartışılan tüm problemleri yüzlerce yıl öncesinden ele almış ve ilk büyük felsefi sistemi inşa etmiştir. Sokrates'in ölümünden kısa bir süre sonra kaleme alınan Sokrates'in Savunması, dinsizlik suçu işlediği gerekçesiyle mahkemeye verilmesi etrafında dönen Euthyphron ve hakkında verilen ölüm kararının gerçekleşmesine dek geçen zamanı içeren Kriton'la birlikte Sokrates'i ölüme götüren olaylar dizisinin en önemli noktalarından birisidir. Tarihin en önemli savunmalarından birisi olan bu Savunma'yı konu edinen başka eserler olsa da Platon'un kaleme aldığı Savunma pek çok yönden tarihsel gerçeklere en uygun eser olarak kabul edilir. Platon'un, mahkemede fiili olarak bulunduğuna dair yaptığı göndermeler de Savunma'daki aktarımların birinci elden olduğuna dair düşüncemizi pekiştirir. Sokrates'in Savunması ile Sokrates felsefesinin misyonu ve temellendirilmesi hakkında bilgi edinmenin yanı sıra, Antik Yunan'da mahkemelerin yapısı ve işleyişi hakkında da önemli bilgilere ulaşabiliyoruz.
(Arka Kapaktan)KIRLANGIÇ_1 , Kitap İnceleme
6 Haziran 2014 Cuma 20:47:20
Bu kitabı okuyalı 5 yıl olmuştur.kitabın yazarının platon olması ayrıca enteresan çünkü kitaptan anladığım kadarıyla idamına platon da sessiz kalmıştır.dinsizliğinden ziyade her şeyi söylemesinden şikayetçi olanlar idamını istemektedir.bence 10 numara bir kitap okunması gerekir
**Havin_** , Kitap İnceleme
12 Mayıs 2014 Pazartesi 11:26:32
Târihin insan aklına müdâhale için kendinde hak gördüğü saatlerden bir kanıt olarak düşündüğümü itiraf etmeliyim.. Bilememek ne güzel. İnsan, hiç bilmediğiyle huzurlu olabilir mi, hem de nasıl.


Antik çağ felsefesinin en önemli isimlerindendir şüphesiz hem Platon (nâm-ı diğer Eflâtun) hem de Sokrates. Aristo mutluluğun nesnelerle varılabilecek bir netice olmadığı üzerine düşündürüyordu hatırladığım kadarı ile, Sokrates'ten aklımda kalan ise bilgi ve bilgin.. Talebe muallim ilişkilerini göz önünde bulunduracak olursak bu üçlünün, Platon'un fikri üzerinde daha sakin düşünebiliyoruz. Kitap bunun için mi onun ismini taşıyor muammâ..


Bu bir savunmadan ziyâde hüküm giydirmekti. İşâret Sokrat mıydı bir düşünmek gerekiyor tabiî.. Ya da hiç gereksiz demek belki. Duymayı bilmeyenden anlamasını istemek, bugünün sabır sınırlarının çok üzerinde bir diyet gerektirir. Okumakla yetinmek en iyisi.


şubat , Kitap İnceleme
12 Mart 2013 Salı 23:27:34
o gün ölmeseydi bugün hala yaşıyor ve anlatıyor olmayacaktı elbet
nâ-gehân , Kitap İnceleme
27 Şubat 2012 Pazartesi 14:11:43

“ iyi için, kötü için olduğundan çok daha iyi bir şeydir ölüm “

Sokrates, dünyaya bir eser bırakmak yerine kendini adamış olmasa, hiç kitabı olmamasına rağmen tarihte isim yapmış bir filozof olabilir miydi kim bilir.
Kendimizi kanıtlamamız için illaki bir delile gereksinim yok. Bazen “ ölüm “ bile bir düşünüşe açılan kapı olabiliyor kimilerine…


Kaybımız sanılan kazancımız olabiliyor.
Adem Parlak , Kitap İnceleme
2 Ocak 2012 Pazartesi 08:49:50
Okunmalı..
_cânâ_ , Kitap İnceleme
31 Aralık 2011 Cumartesi 22:09:36
Devlet ve Sokrates'in Savunması mutlaka okunması gereken 20 kitaptan ikisi.
destina*mltm , Kitap İnceleme
27 Aralık 2011 Salı 21:41:11

Bitene kadar elimden bırakmadığım, acaba şimdi ne diyecek, acaba ne ile suçlanacak, acaba ne kadarı adil acaba acaba acaba ... Sorularımın anası olan bir eserdi.
Kitaba puan verin.
Puanınız:
Kitabı Kütüphanesine Ekleyenler
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.