Sivas Kampı

Nevzat Çiçek
  0,0 / 5 0 kişi · 0 yorum · 233 okunma · 0 tavsiye
Kitap Künye
ISBN:
786054364039
Sayfa:
269 s.
Yıl:
2010
27 Mayıs Askeri Darbesinden sonra Türkiye'nin şekillendirildiği Sivas Kampı'nın 50 yıllık büyük sırrı Gazeteci-Yazar Nevzat Çiçek tarafından yazılan ve Lagin Yayınları tarafından yayınlanan "27 Mayıs'ın öteki yüzü: Sivas Kampı" kitabında detaylarıyla ve ilk defa yayınlanacak belge ve fotoğraflarla anlatıldı.

27 Mayıs askeri darbesinden dört gün sonra Sivas Kabakyazı'da oluşturulan kamp Türkiye'nin önde gelen bir çok ailesine de ev sahipliği yaptı. Kampta tutuklananlar arasında; AK Parti de Adana milletvekili olan Dengir Mir Mehmet Fırat ın dedesi Zeynel Turan, Cem Vakfı Başkanı İzzetin Doğan'ın babası Hasan Hüseyin Doğan, Sedat Bucak'ın babası Hakkı Bucak, Hakpar eski Genel Başkanı Sertaç Bucak'ın babası ve Türkiye Kürdistan Demokrat Partisi kurucu başkanı Faik Bucak ve diğer Bucak'lar, Şeyh Said'in çocukları Şeyh Ali Rıza ve Şeyh Selahaddin Efendiler, Van'dan Kinyas Kartal ve diğer Kartallar, Hakkâri'den Ertuş'lar, Ağrı'dan Öztürkler, Diyarbakır'dan Abdürrezak ve Said Ensarioğlu başta olmak üzere diğer Ensarioğullar'ı, Elazığ'dan Septioğulları, Erzurum'dan Nurcu Mehmet Kırkıncı, Diyarbakır'dan Nurcu Mehmet Kayalar, Bayburt'tan Demokrat Parti Yöneticisi olan Baki Tuğ'un babası Necati Tuğ, Mardin'den Zeynel Abidin Erdem'in amcası Bahattin Erdem ve avukat M.Necati Kerimoğlu, Ağrı Tutak'tan Kazım Yıldırım, Malatya'dan Sait Çekmegil, Van CHP Milletvekili Tevfik Doğu ışıker, Diyarbakır'dan Bozo Kemal Lakaplı Kemal Yıldırım, Cemil Küfrevi, Batman'dan Sait Ramanlı, Kubbettin Septioğlu, Zeynel Abidin İnan, Mustafa Işık, Rıfat Ökten, Turhan Bilgin gibi isimler bulunuyordu.

Tutuklamayı yapan komutanlar arasında da Cemal Gürsel, Şanar Yurdatapan'ın babası Daniyel Yurdatapan, Ragıp Gümüşpala, Muharrem İhsan Kızıloğlu, Alparslan Türkeş ve Milli Birlik Komitesi'nin diğer üyeleri bulunuyordu.

Sivas Kampı kitabında yer alan bazı konu başlıkları;

Celal Bayar'ın "Siyasal Kürtçülüğün merkezi", Hüsamettin Cindoruk'un "PKK'nın kaynağı" dediği Sivas Kampı'nda 55 Ağanın ölüm emri Cemal Gürsel tarafından nasıl engellendi.

Abdürrezak Ensarioğlu ve Said Ensarioğlu'na kampta hangi tuzak kuruldu.

Nurcu Mehmet Kayalar Sivas Kampı'nda nasıl zehirlendi.

Sivas Kampı'ndakilere neden "Zorunlu misafirsiniz" denildi.

İçişleri Bakanı Muharrem İhsan Kızıloğlu, neden kampa kalan Kürtlere "Babam Şarkın celladıydı bende sizin celladınız olacağım" dedi.

Akşam Gazetesi, Cumhuriyet Gazetesi ve Öncü Gazetesi hangi yalan yazı dizilerini hazırladı.

Kinyas Kartal Şeyh Said'in çocuklarına kampta ne söz verdi.

CHP Van Milletvekili Tevfik Doğuışıker kampa neden getirildi. Daha sonra CHP'den neden ihraç edildi.

Sivas Kampı'nın hangi zorunlu misafirinin avukatlığını Dersim olaylarında yer alan hakim yaptı. Neden "Vicdan azabı duyuyorum" dedi.

14 yaşında kampa getirilen Abdülilah Fırat'a kim "Senin en büyük suçun Şeyh Said ailesinden olmandır" dedi.

Baki Tuğ'un babası Sivas Kampı'na neden getirildi.

Zeynel Abidin Erdem'in amcası Bahattin Erdem kampa getirildikten sonra hakkında basında neler yazıldı.

İstiklal Madalyası alan hangi aile Sivas'a getirildikten sonra sürgün edildi.

Cem Vakfı Başkanı İzzetin Doğan Babası Hüseyin Dede kampta günlerini nasıl geçirdi. Mehmet Kırkıncı ile neyi konuşarak çözmeye çalıştı.

Kampa Nurcu olduğu için getirilen emekli asker Mehmet Kayalar devre arkadaşlarına nasıl bir mektup yazdı.

Adnan Menderes'in isteğiyle Halis Öztürk tarafından Molla Mustafa Barzani ayaklanmasını incelemek amacıyla gönderilen Kazım Yıldırım kampta neler yaşadı.

Hangi aile iki eşek yükü buğdayla Kürt ihtilali yapmakla suçlandı.

Cumhuriyet Gazetesi Demokrat Parti içerisinde "Kürdistan Hükümeti kurulacak" haberini neden yaptı.

Şanlıurfa'dan avukat Faik Bucak Cumhuriyet Köylü Millet Partisi mensubuyken neden kampa getirildi.

105 Nolu yasa nasıl çıkarıldı, kimlerin mallarına el konuldu.

27 Mayıs'ın öteki yüzü: Sivas Kampı Gazeteci - Alper Görmüş'ün önsözüyle ve Sivas Kampı'nın canlı tanık anlatımları ile 1 Haziran günü bütün kitapçılarda...
(Tanıtım Bülteninden)

İnceleme Ekle Alıntı Ekle

Henüz inceleme veya alıntı paylaşılmadı.
Kitaba puan verin.
Puanınız:
Kitabı Kütüphanesine Ekleyenler
Kütüphaneye henüz ekleyen yok.
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.