Sinop'ta Geziye Sesli İtiraz

Nazım Sılacı
  0,0 / 5 0 kişi · 0 yorum · 192 okunma · 0 tavsiye
Kitap Künye
Yayınevi:
ISBN:
9786055009113
Sayfa:
0 s.
Yıl:
2014
Dipten gelen bir dalga olarak zuhur edip memleketi sarsmakla kalmayıp, sınırları aşarak uluslararası alanda da etkiler yaratan bu isyan daha şimdiden sosyolojik, kültürel ve siyasal olarak incelenmesi gereken yüzlerce imge, pratik, kavram, soru ve cevap biriktirdi. "Soğuk Savaş" algısının dışında, devletle "sıcak temas" pratiği olarak da gelişen bu pratik, ironik olarak isyanı oluşturan "düşman/rakip" geleneklerin ve bireylerin de birbirleriyle "sıcak temas" yaptıkları bir tanışma ve yeniden tanışma pratiği olarak tarihe geçti... Bu "sıcak temas"ın bizleri "tanışmak ve yeniden tanışmanın" eşiğine taşıması, isyan komünü içinde yer alan "eski" ve "yeni" herkesin birbiriyle tanışmasının yanı sıra, teori-pratik, imge-anlam alışverişi yapmasının da miladı bir başkaldırıdır bu... Her olay gibi Gezi İsyanı'nı da, olgu, soru/sorun ve müjde/kıymet olarak üç başlık altında okumak mümkün. İlk söylenmesi gereken, bu isyanın "anlamından" çok "akibetinden" söz edilen bir dilin giderek egemen olma riski. İsyan'ın "hatıra"ya dönüştürülüp geleceğe değil geçmişe ait kılınarak işlevsizleştirilmesi ise bir başka dert. Öte yandan her "Gezi"den "Gezgin" olarak dönülemeyeceği gerçeğinden hareketle şu söylenebilir: Eylem'e katılmış olmanın kıymeti baki ama bu Gezi'den Gezgin olarak dön-mek için, tarih bilinci ve alternatif bir toplum tasavvuru ile isyanı ilişkilendirmek gerekiyor. Çünkü devletsiz, polissiz, hiyerarşisiz, parasız, mülksüz "komün" deneyimiydi bu başkaldırı. Küçük ama anlamlı olan bu komün deneyiminin, anti-kapitalist bir ütopyaya bağlanmayıp salt AKP karşıtı "ulusalcı" bir bağlama oturtulup "taktiklere" feda edil-mesine karşı mücadele gereği de buradan kaynaklanıyor. Gezi isyanı üzerinden, arkadan dolanıp hem "puan" hem "para" hem de "şan/şöhret" kazanmanın en hafif deyimle "ayıp" olduğunun altını çizmek gerekiyor. Gezi üzerine her kalemi eline alanın "yazar" da "gezgin" de olmayacağını bilmek için alim olmaya gerek yok... Doğu bilgelerinden Cüneyd-i Bağdadi'nin, "Aramakla bulunmaz ama bulanlar sadece arayanlardır" cümlesinin anlam kapısından geçerek bir cümleyle bitirelim: Gezi başkaldırısı, işaret ve itiraz parmaklarını yitirmeyen bizim mahellenin çocuklarının hem gerçekleştirdikleri hem de aradıkları yirmi dört ayar tarih kıymetinde bir eylemdi. Öptük başımıza koyduk. Gezi usandırmasın, uslandırmasın ve utandırmasın. Tarih/ hayat; tamamına da DEVRİM'e de erdirsin...
(Tanıtım Bülteninden)

İnceleme Ekle Alıntı Ekle

Henüz inceleme veya alıntı paylaşılmadı.
Kitaba puan verin.
Puanınız:
Kitabı Kütüphanesine Ekleyenler
Kütüphaneye henüz ekleyen yok.
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.