Şerhu'l-Mevakıf 1

Seyyid Şerif Cürcani
  0,0 / 5 0 kişi · 0 yorum · 183 okunma · 0 tavsiye
Kitap Künye
ISBN:
786056159732
Sayfa:
496 s.
Yıl:
2010
İslam düşüncesinin hâlâ hakkıyla yazılmamış olan tarihi, pek çok popüler ders kitabında telkin edildiğinin aksine, Gazzâlî ile donup İbn Rüşd ile noktalanmamıştır. Aslında, seleflerine olan borcunu unutmaksızın, İslam düşüncesinin Gazzâlî sayesinde yepyeni bir ivme kazandığını söylemek çok daha az yanlış olurdu. Ardından Fahreddîn Râzî ile beraber İslam düşüncesinde yeni ve birçok açıdan daha kuşatıcı sayılabilecek bir dönem tam anlamıyla açılacaktır. İbn Sînâ, Gazzâlî, Sühreverdî, Râzî ya da İbn Arabî gibi büyük öncülerin etkisinin özümsendiği onüçüncü ve onbeşinci yüzyıllar arasındaki yaratıcı ve toparlayıcı süreç boyuncaysa, daha sonraki Müslüman alim ve düşünürlerin temel referans çerçevesini oluşturacak olan klasik eserler kaleme alınır.

Bu referans çerçevesinin İbn Teymiyye çapında çok az nitelikli muhalifi çıkacak ve İslam düşüncesinin ana hattı, modernleşme etkisi altında şu veya bu ölçüde dağılacağı günlere kadar, işte bu eksen üzerinde ilerleyecektir. Kısacası, eğer İslam düşüncesinin geçmişinde bağışlanamaz bir günah ya da eşsiz bir fazilet bulmak istiyorsak, bakmamız gereken ilk yer söz konusu yüzyıllarda kaleme alınmış ve daha sonraki alim ve talebe nesilleri tarafından düzenli olarak okunup yorumlanmış bu klasik eserlerdir.

Belirli bir ilim formasyonu ve irfan derinliğine sahip her Müslümanın, yani bugünkü tabirle bütün Müslüman entelektüellerin yüzyıllar boyunca muhakkak okumuş ya da okutmuş olduğu bu metinlerin en başta gelenlerinden biri, hiç kuşkusuz, Seyyid Şerîf Cürcânî'nin Şerhu'l-Mevâkıf fi İlmi'l-Kelâm'ıdır. Muahhar İslam düşüncesini karakterize eden tahkîk tavrını uygulamaya koymaktaki üstünlüğü nedeniyle olağanüstü rağbet görmüş olan metin, aynı zamanda ve bundan dolayı, İslam düşüncesinin yazılışını önceleyen dönemleri için bir kılavuz ve sonraki dönemleri içinse bir anahtar niteliğindedir.
(Arka Kapak)

İnceleme Ekle Alıntı Ekle

Henüz inceleme veya alıntı paylaşılmadı.
Kitaba puan verin.
Puanınız:
Kitabı Kütüphanesine Ekleyenler
Kütüphaneye henüz ekleyen yok.
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.