Yüreğinize iyilik tohumları ekin.. büyüyüp yeşersinler, kötülükleri yok etsin onlar..! (Fikret Şimşek) [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
Türkiye Şiir Platformu
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİM
Satranç

Satranç


Yazar
Yayınevi
ISBN
: 786055765910
Sayfa
: 72 s.
Yıl
: 2012
Satranç Kitabı Tanıtım Yazısı
New Yorktan Buenos Airese giden bir yolcu gemisinde yolcular arasında bulunan bir milyoner, dünya satranç şampiyonu Mirko Czentovice, ücret karşılığı bir parti satranç oynamayı önerir. İkisinin oyununu izleyen Avusturyalı Dr. B. oyun sırasında kendini tutamayıp onların oyununa karışınca, şampiyonla karşılaşması önerilir kendisine. Gestapo tarafından bir otel odasına kapatılan, oyalanacak hiçbir şeyi olmadan, bu odada uzunca bir süre tek başına kalan, yalnızca sorgulama için bu odadan çıkartılan Dr. B. bir gün, rastlantı sonucu gizlice eline geçirdiği bir satranç kitabından bu oyunun bütün inceliklerini öğrenmiştir. Satranç tahtası ve taşları yoktur, ancak, önce ekmek içinden yaptığı satranç taşlarıyla sonra da tümüyle belleğinde oynayarak kurumsal bir satranç ustası olup çıkar. Ancak bu tutkusu yüzünden ruhsal gelgitler yaşamaya başlar. Tedavi olup serbest bırakılır. Yirmi yıldır eline bir kere bile satranç taşı almamış olmasına rağmen Dr. B. gemideki satranç şampiyonunu insanların hayret dolu bakışları altında mağlup eder. Bu cesaretle oyunun rövanşını oynamak ister fakat netice hüsranla sonuçlanır. Stefan Zweig, Satrançta akıllılık ve delilik arasındaki gelgitleri çok iyi kurgulamış olduğunu bize hissettirir. Ustalıkla kurgulanmış bu kısa ve sürükleyici uzun öyküyü bir solukta okuyacaksınız.
(Tanıtım Bülteninden)

Eser içerisinde yer alan fikir, düşünce, iddia ve mesajları "Ne anladım?" bölümümüzde diğer okurlarımızla paylaşabilirsiniz.

Satranç Kitabından Ne Anladınız?


Alıntılar Alıntı Yaz
Kitap için ilk alıntıyı siz ekleyin.

Satranç Kitabından Alıntı Paylaşın


Sayfa 47, kitabın 47'inci sayfasının ilk paragrafıdır. Henüz bu kitap için s-47 eklenmemiştir.
Kitabı edinmişseniz kitabın 47'inci sayfasının ilk paragrafını siz ekleyin.

İncelemeler İnceleme Yaz
Mevlüt GÖZDE
11 Haziran 2019 Salı 12:56:22

Yıllarını geçirdiği mahkumiyet döneminde kendi kendine satranç oynamayı öğrenen birinin, bu alanda kendi kendini yenecek ya da yenemeyecek kadar ustalaşmasını ve bir dünya satranç şampiyonu karşısında yaşadığı psikolojik travmayı anlatan, bir solukta okunabilecek muhteşem bir eser.
Okunmasını tavsiye ediyor
ezop
6 Ocak 2017 Cuma 14:33:46

Zavallı Zweig Hitler'in gazabından dolayı çok sevdiği ülkesi Avusturya'da yaşayamaz hale geldiğinde istemeyerek doğduğu toraklardan göç etmek zorunda kalarak çok farklı ülkelerde yaşamış ve Brezilya'ya yerleşme kararı almıştır. Lakin aklı ve yüreği hep doğduğu topraklardadır. Doğduğu toprakların içine düştüğü durumdan duyduğu üzüntü ve yaşamındaki düş kırıklıkları nedeniyle yaşamanın doğru olmadığına karar verir ve intihar eder. Zweig bunun için intihar etti lakin eşi neden kendini öldürdü? Sevgili Lotte'nin ölüm nedeni hayatının aşkı olarak gördüğü Zweig'ın intiharından sonra dünyada tek başına ayakkta kalamayacağına inandığı için ve en büyük aşkını yalnız bırakmamak için intihar eder. Okumanız önemli Zweig'ı özellikle ingilizcesi The World of Yesterday, almancası Die Welt von Gestern, Türkçesi "Dünün Dünyası" olan otobiyografisini okumanızı ve okutmanızı tavsiye ederim.
Okunmasını tavsiye ediyor
Kardelen .
24 Şubat 2016 Çarşamba 12:01:53

Kitapta üç ana karakter vardır. Gemi yolculuğunda geçer. Czentovice, Dr.B ve öykünün kahramanı. Satranç esasında bir oyun değil, analiz edersek yaşamın kendisidir.

Ego, kabalık, yanlış yönlendirilen duygular ve içsel yanlızlığın insanlar üzerindeki etkilerini görürüz dünya şampiyonu Czentovic'te.

Dr.B Gestapo tarafından işkencelere maruz kaldığı odada taşlara tozdan renkler vererek satrancı keşfetmiştir. İşkence altında iç sorgulamalar, kendinden şüphe etmeler, bilinmezlik içinde mücadele insanı bunalıma sürükler. Diğer yandan ise çarşaftan satranç altlığı, ekmek parçalarından taşlar,
odanın tozundan taşlara siyah renk verme ise; faşizme karşı insanlığın mücadelesidir.

Üç kahramanımızın satranç oyununda Dr.B yenecek iken oyunu bırakır...Yani insanlık kazanır.

Zweig; psikolojik analizleri derin işleyen bir yazar. Bu kitabı kesinlikle tavsiye ederim.
Okunmasını tavsiye ediyor

İnceleme Paylaşın


Edebiyat Defteri Puanı
Puanınız:
Bu Kitabı Tavsiye Edenler
Bu kitabı 5 kişi tavsiye ediyor.

Mevlüt GÖZDE
Bu kitabı tavsiye etti.
B E D Bİ N
Bu kitabı tavsiye etti.
ezop
Bu kitabı tavsiye etti.
Kardelen .
Bu kitabı tavsiye etti.
martineden23
Bu kitabı tavsiye etti.