Satranç

Stefan Zweig
  5,0 / 5 5 kişi · 7 yorum · 1.653 okunma · 6 tavsiye
Kitap Künye
Yayınevi:
ISBN:
786055765910
Sayfa:
72 s.
Yıl:
2012
New Yorktan Buenos Airese giden bir yolcu gemisinde yolcular arasında bulunan bir milyoner, dünya satranç şampiyonu Mirko Czentovice, ücret karşılığı bir parti satranç oynamayı önerir. İkisinin oyununu izleyen Avusturyalı Dr. B. oyun sırasında kendini tutamayıp onların oyununa karışınca, şampiyonla karşılaşması önerilir kendisine. Gestapo tarafından bir otel odasına kapatılan, oyalanacak hiçbir şeyi olmadan, bu odada uzunca bir süre tek başına kalan, yalnızca sorgulama için bu odadan çıkartılan Dr. B. bir gün, rastlantı sonucu gizlice eline geçirdiği bir satranç kitabından bu oyunun bütün inceliklerini öğrenmiştir. Satranç tahtası ve taşları yoktur, ancak, önce ekmek içinden yaptığı satranç taşlarıyla sonra da tümüyle belleğinde oynayarak kurumsal bir satranç ustası olup çıkar. Ancak bu tutkusu yüzünden ruhsal gelgitler yaşamaya başlar. Tedavi olup serbest bırakılır. Yirmi yıldır eline bir kere bile satranç taşı almamış olmasına rağmen Dr. B. gemideki satranç şampiyonunu insanların hayret dolu bakışları altında mağlup eder. Bu cesaretle oyunun rövanşını oynamak ister fakat netice hüsranla sonuçlanır. Stefan Zweig, Satrançta akıllılık ve delilik arasındaki gelgitleri çok iyi kurgulamış olduğunu bize hissettirir. Ustalıkla kurgulanmış bu kısa ve sürükleyici uzun öyküyü bir solukta okuyacaksınız.
(Tanıtım Bülteninden)
Satranç Fiyatları
bkmakitap 5,60 TL Siteye Git
meleksukan , Kitap İnceleme
12 Temmuz 2020 Pazar 16:57:51
"zira yeryüzünde hiçlik kadar insanın ruhunu daraltan bir şey daha yoktur"
meleksukan , Kitap İnceleme
12 Temmuz 2020 Pazar 01:38:53
çok iyiydi.
YAŞAR YILTAN , Kitap İnceleme
13 Haziran 2020 Cumartesi 16:49:53
STEFAN ZWEIG ile SATRANÇ KİTABINDAKİ Dr. B’NİN BENZERLİKLERİ

Yazarlar, yaşamlarının belli bir dönemini yazdıkları bir eserlerinde, öykünün kahramanı olarak anlatırlar. Stefan Zweig de “Satranç” adlı eserinde böyle yapmıştır. Yazarın altmış yaşında iken yazdığı bu eser, onun intiharından bir yıl öncesine dayanır. Stefan Zweig’ın yaşamının son sekiz yılındaki ruhsal durumu, “Satranç” adlı eserde sözü edilen Dr.B’nin ruhsal durumuna çok benzemektedir. Biz de bu yazıda Stefan Zweig ile Dr.B.’nin kişiliklerini karşılaştıracağız. Bu nedenle Zweig’ın özellikle son dönemleri üzerinde duracağız.
ÖYKÜDEKİ KAHRAMANLAR: Üç ana kahraman var: Mikro Czentovic, McConnor ve Dr.B.
STEFAN ZWEIG İLE Dr.B.’NİN BENZER YÖNLERİ:
1.ÜLKELERİ: Her ikisi de Avusturyalıdır ve aynı zamanda Viyanalıdırlar.
2.AİLE YAPILARI: Hem Stefan Zweig’ın, hem de Dr.B.nin aileleri varlıklıdır.Zweig’ın babası varlıklı bir sanayiciydi. Dr.B.’nin babası avukattır ve ailesi Viyana’nın tanınmış ailelerindendir.
3. KİŞİLİKLERİ: Zweig, aslında sadece kitap yazmayı düşünen biridir. Dr.B., babasıyla birlikte, çalıştıkları bir avukatlık büroları vardır. Dr.B., bu büroda kendi halinde çalışıp durmaktadır.
4.GİZLİ BELGE SAHİBİ OLUŞLARI: Stefan Zweig 1914-1917 yılları arasında Avusturya Savaş Bakanlığı’nın “Savaş Arşivi”ne memur olarak çalıştı. Bu nedenle gizli belgelere sahipti. Dr.B.’nin durumu da buna benzer; Babasıyla birlikte bir avukatlık bürosu işletmektedirler. Dr.B., Hitler’in Viyana’yı işgali sırasında elinde bulunan birçok işadamına ait gizli belgeler nedeniyle tutuklanmıştır.
5. KARARLILIKLARI: Her ikisi de Nazilerin isteklerini sonuna kadar reddediyorlar, Stefan Zweig kitapları yakılsa da, sonunda ölüm de olsa onların istedikleri tarzda yazmıyor. Dr.B. psikolojik işkence altında kalıp, akıl hastalığına yakalansa da bildiği sırları asla söylememiştir.
6. POLİTİK TAVIRLARI: Stefan Zweig, Nazi rejimine karşı net bir politik tavır almamıştır. Dr. B.’nin de Nazilere karşı net bir politik tavrı yoktur.
7. PSİKOLOJİK İŞKENCE: Her ikisi de Hitler’in baskısına uğramıştır. Zweig’ın kitapları yakılmış, soruşturma açılmış, evi basılmıştı. Sonunda da ülkeden kaçmak zorunda kalmıştı. Kaçmasaydı eğer, belki de bir bahaneyle içeri alınacaktı, bu sırada da Dr.B. gibi yalnızlaştırılarak psikolojik işkence görecekti.
8. TEDİRGİNLİKLERİ: Setafan Zweig’ın içinde, Nazi rejimine karşı bir korku ve kuşku vardır. Ülkesindeyken de bu kuşku ve korku vardır sürgündeyken de. Belki de herhangi bir ülkede uzun süre huzur bulup kalamamıştır. Dr.B.’de de bu korku ve kuşkular vardır. 9.KARAMSARLIKLARI: 1942 yılındaki intihar olayından birkaç öncesine kadar, yani “Satranç” kitabı yazılırken, Zweig de, Dr. B. ile aynı ruh haline sahiptir: Karamsar bir ruh haline sahiptiler.
10.UMUTSUZLUKLARI: Umutsuzluk içindeki Zweig, en sevdiği yazarlar olan Goethe, Homeros Shakespeare’de teselli arıyordu. Okumak için bir şeyler ararken, tesadüfen Montaigne’in “Denemeler”ine rast geldi. Montaigne, ölüm karşısında özgür olmak istiyordu. Zweig da Naziler’den kurtulmak için tek çare ölümü görüyordu. Dr.B. de umutsuzluk içinde beyin hastalığına yakalandı.
11. İNTİHAR OLAYI: Stefan Zweig’ın korku ve kuşkuları, onu intihara kadar götürmüştür, ama bu durum Dr.B.’de yoktur. Dr. B.’de ise beyin hastalığı ortaya çıkmıştır. Belki Zweig,“Satranç” adlı kitabını yazarken, aklından intihar etmek geçmediği için Dr.B’yi intihar ettirmemiştir. Ya da kitapta olduğu gibi, bir satranç karşılaştırması sonunda hastalığını tekrar nüksettirmiştir. Eğer intihar ettirmeyi düşünseydi, bu son oyundan sonra, artık bu hastalıktan kaçışın kalmadığını düşündürerek Dr.B’yi intihar ettirebilirdi.
Stefan Zweig’ın 1933’ten sonraki son sekiz yılını psikolojik yönden değerlendirdiğimizde, Dr.B.’ye çok benzediğini görürüz.

NOT: Bu yazı EDEBİYAT DEFTERİ’ndeki “Stefan Zweıg ve "Satranç" adlı makalemden kısaltılarak alınmıştır.
Okumanızı öneririm.
ANSIZIN , Kitap İnceleme
13 Haziran 2020 Cumartesi 11:23:51
"adam sonunda perişan bir halde gider."
Mevlüt GÖZDE , Kitap İnceleme
11 Haziran 2019 Salı 12:56:22
Yıllarını geçirdiği mahkumiyet döneminde kendi kendine satranç oynamayı öğrenen birinin, bu alanda kendi kendini yenecek ya da yenemeyecek kadar ustalaşmasını ve bir dünya satranç şampiyonu karşısında yaşadığı psikolojik travmayı anlatan, bir solukta okunabilecek muhteşem bir eser.
ezop , Kitap İnceleme
6 Ocak 2017 Cuma 14:33:46
Zavallı Zweig Hitler'in gazabından dolayı çok sevdiği ülkesi Avusturya'da yaşayamaz hale geldiğinde istemeyerek doğduğu toraklardan göç etmek zorunda kalarak çok farklı ülkelerde yaşamış ve Brezilya'ya yerleşme kararı almıştır. Lakin aklı ve yüreği hep doğduğu topraklardadır. Doğduğu toprakların içine düştüğü durumdan duyduğu üzüntü ve yaşamındaki düş kırıklıkları nedeniyle yaşamanın doğru olmadığına karar verir ve intihar eder. Zweig bunun için intihar etti lakin eşi neden kendini öldürdü? Sevgili Lotte'nin ölüm nedeni hayatının aşkı olarak gördüğü Zweig'ın intiharından sonra dünyada tek başına ayakkta kalamayacağına inandığı için ve en büyük aşkını yalnız bırakmamak için intihar eder. Okumanız önemli Zweig'ı özellikle ingilizcesi The World of Yesterday, almancası Die Welt von Gestern, Türkçesi "Dünün Dünyası" olan otobiyografisini okumanızı ve okutmanızı tavsiye ederim.
Kardelen . , Kitap İnceleme
24 Şubat 2016 Çarşamba 12:01:53
Kitapta üç ana karakter vardır. Gemi yolculuğunda geçer. Czentovice, Dr.B ve öykünün kahramanı. Satranç esasında bir oyun değil, analiz edersek yaşamın kendisidir.

Ego, kabalık, yanlış yönlendirilen duygular ve içsel yanlızlığın insanlar üzerindeki etkilerini görürüz dünya şampiyonu Czentovic'te.

Dr.B Gestapo tarafından işkencelere maruz kaldığı odada taşlara tozdan renkler vererek satrancı keşfetmiştir. İşkence altında iç sorgulamalar, kendinden şüphe etmeler, bilinmezlik içinde mücadele insanı bunalıma sürükler. Diğer yandan ise çarşaftan satranç altlığı, ekmek parçalarından taşlar,
odanın tozundan taşlara siyah renk verme ise; faşizme karşı insanlığın mücadelesidir.

Üç kahramanımızın satranç oyununda Dr.B yenecek iken oyunu bırakır...Yani insanlık kazanır.

Zweig; psikolojik analizleri derin işleyen bir yazar. Bu kitabı kesinlikle tavsiye ederim.
Kitaba puan verin.
Puanınız:
Kitabı Kütüphanesine Ekleyenler
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.