Şarkiyatçılık "Batı`nın Şark Anlayışları"

Edward W. Said
  5,0 / 5 2 kişi · 3 yorum · 970 okunma · 3 tavsiye
Kitap Künye
ISBN:
9753422369
Sayfa:
412 s.
Yıl:
01.01.2000
Ebat:
13x19,5 cm
YİRMİBİRİNCİ YÜZYILIN en sarsıcı, en etkilili kitaplarından biri olan Şarkiyatçılık`ta, ``Batı"nın ``Doğu``ya bakış tarzını büyük bir zihinsel güçle sorgulanmıştır Edward Said:
``Şark`ın kurulmuş bir şey olduğunu ileri sürüyorum kitabımda; coğrafi uzamların, bu uzamlara özgü din, kültür `farklı` sakinleri olduğu düşüncesinin. Ama kuşkusuz, `bizi en iyi biz biliriz` şeklinde sınırlayıcı düşünceye katılmam da mümkün değil.
``Şarkiyatçılığın kusurunun, hem düşünsel hem de insani bir kusur olduğu kanısındayım; çünkü Şarkiyatçılık, önce dünyanın bir bölgesini kendine yabancı saymış, sonra ona dair değişmez bir yargı kurmuş, böylece insan deneyimiyle özdeşleşememe, dahası bunun insan deneyimi olduğunu görememe kusurunu işlemiştir. Eğer yirminci yüzyılda yeryüzündeki halkların pek çoğunun yaşadığı genel siyasi ve tarih bilinç yükselişinden gereğince yararlanabilirsek, Şarkiyatçılığın bize sunduğu bütün o ırksal, ideollojik, emperyalistt klişelerle birlikte. Böylece insan topluluğunu ilerletmeye yönelik genel girişimi, ırksal, etnik ya da ulusal farklılaşmalardan daha önemli sayan araştırmacılar, eleştirmenler, aydınlar ve insanlar çıkacaktır ortaya.
``Şarkiyat bilgisinin bugün bir anlamı varsa eğer, o da Şarkiyatçılığın, herhangi bir bilgide, harhangi bir yerde , her an ortaya çıkması mümkün bir zaaf konusunda uyarıcı bir örnek oluşturulmasıdır. Okuruma Şarkiyatçılığa verilecek yanıtın Garbiyatçılık olmadığını göstermiş olduğumu umuyorum.``
Umay Alkım inceleme yazdı.
@umayalkim - 16 Kasım 2023 Perşembe 12:39:45
“Şarkiyatçılık, yayımlanmasından yirmi beş yıl sonra, modem emperyalizm hiç sona erdi mi yoksa iki yüzyıl önce Napolyon'un Mısır'a girişinden beri Şark'ta sürüp gidiyor mu diye soruyor bir kez daha.

Napolyon'la başlayan, Şark araştırmalrının hız kazanması ve Kuzey Afrika'nın ele geçirilmesiyle, Vietnam, Mısır ve Filistin'deki benzer girişimlerle, tüm yirminci yüzyıl boyunca Köıfez bölgesi, Irak, Suriye, Filistin ve Afganistan'da petrol ve stratejik hakimiyet uğruna girilen mücadelelerle süren hattı düşünelim. Bunlann kontrpuanı olarak da sömürgecilik karşıtı milliyetçiliğin yükselişini -kısa süreli liberal bağımsızlık, askeri darbe, isyan, iç savaş, köktendincilik, irrasyonel mücadele ve son "yerli" topluluklarına yönelik tavizsiz vahşet dönemlerini- düşünelim. Bu evre ve dönemlerin her biri, kendi çarpık "öteki" bilgisini, indirgeyici imgelerini, ihtilaflı polemikJerini üretti.”
0 kişi beğendi
gölgeliuç inceleme yazdı.
@golgeliuc - 23 Şubat 2011 Çarşamba 17:00:42

Batının doğuya bakışını, doğu tanımlamasını net olarak ortaya koyabildiğini düşünüyorum.Gerek filmlerde gerekse kitaplarda ve siyasette bu bakışı yakalamak mümkün.Biz de artık kendimize batılıların bize bakışıyla bakıyoruz bunu görmek de üzücü doğrusu.Haberlerin Ağında İslam kitabında da -devam kitabı sayılabilir-günümüzden örnekler verilmiş.
0 kişi beğendi
Göktürkmen inceleme yazdı.
@gokturkmen - 6 Şubat 2011 Pazar 08:26:52
Ortantik çözümleme Said'in bu eseri hala başucu kitabı. Tekrar postmedern zamanlar da !
0 kişi beğendi
Kitaba puan verin.
Puanınız:
Kitabı Kütüphanesine Ekleyenler
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.