Ömer B. Abdüllaziz'in Hadis Kültüründeki Yeri

Yunus Macit
  0,0 / 5 0 kişi · 0 yorum · 194 okunma · 0 tavsiye
Kitap Künye
ISBN:
944965014
Sayfa:
254 s.
Yıl:
2006
Ömer b. Abdülaziz, Allah korkusuna dayalı siyasetiyle, kendisinden önceki Emevi halifelerinin icraatlarıyla asli çizgisinden uzaklaştırılmış olan devlet idaresini, raşid halifelerin uygulamalarına geri döndürmüştür. O, tüm devlet mekanizmanısının Kur'an ve Sünnetin çizdiği ilkelere nasıl bağlanabileceğini; insanın hayatını Allah ve Resulü'nün çizdiği yolla nasıl uyumlu kılabileceğini göstermiştir. Onun bu başarısına, kendisinin özgür bir kültür ortamı oluşturması, dönemin alimleri ile diyalogunu kesmemesi önemli bir etkendir.

Bilim adamı vasfıyla Ömer b. Abdülaziz, üst seviyede Kur'an ve Sünnet'e vakıf, ihticaca elverişli içtihatlarda bulunan, adalet ve zabtı açısından güvenilir kabul edilen, idari görevine rağmen ilmi çalışmalarına ara vermeyen, kendisinden birçok rivayet yapılan ve meslekten muhaddis kabul edilecek niteliklere sahip önemli bir şahsiyettir.

Ömer b. Abdülaziz'in tedvin faaliyetini resmen başlatması, unutulmaya ve yok olmaya başlamış olan çok sayıda sünnet malzemesinin tespitini; dolayısıyla, İslam Dininin ikinci temel kaynağının yok olmaktan kurtarılmasını sağlamıştır. Ayrıca hadisleri tedvin faaliyeti, hadislerin yazılması konusundaki tereddütleri ortadan kaldırmış; hafıza, artık hadis naklinin tek vasıtası olmaktan çıkmış, fonksiyonu geniş ölçüde yazıya intikal etmiştir.

Elinizdeki bu kitapta Ömer b. Abdülaziz'in yaşadığı dönem, hayatı, valiliği, halifeliği, yetiştiği ilim çevresi hakkında kısa bilgiler verilmiş; hadis kültürü bağlamında Emeviler dönemi ile ilgili bir özet yapılmış; özellikle Ömer b. Abdülaziz'in hadisçiliği, hadis rivayet usulü, tedris siyaseti, hadisleri anlama ve yorumlama çabaları, sünnet anlayışı ve sünnet kavramını kullanışı ile hadisleri resmen tedvin ettirmesi yönündeki çabaları ortaya konulmuştur.
(Arka Kapak)

İnceleme Ekle Alıntı Ekle

Henüz inceleme veya alıntı paylaşılmadı.
Kitaba puan verin.
Puanınız:
Kitabı Kütüphanesine Ekleyenler
Kütüphaneye henüz ekleyen yok.
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.