Ölü Canlar

Nikolay Gogol
  4,1 / 5 5 kişi · 3 yorum · 1.311 okunma · 8 tavsiye
Kitap Künye
ISBN:
0
Sayfa:
s.
Yıl:
01.01.2000
Ölü Canlar
osman aytekin , Kitap İnceleme
6 Mart 2014 Perşembe 14:19:24
ÖLÜ CANLAR GİBİ...
Selim İleri’nin Zaman Gazetesi’nde 20 Aralık 2009 günü “Gogol üzerine” bir yazısı yer aldı. Çarlık Rusya’sının önemli edebiyatçılarından Gogol ile ilgili olarak İleri’nin önemsediğim yazısındaki şu notları sizlerle paylaşma gereği duyuyorum: “Gogol, toprak sahibi aileden geliyordu. Çarlık Rusya''sının o günkü koşulları düşünülürse, duyarlı bir çocuk için, hiç de uygun bir ortamda yetişmedi. Toprak, ''çalışanlar'' için amansız bir mücadele, çalışmayıp, ''çalışanların sırtından geçinenler'' için nimet.”
“Toprak çalışanlar için amansız bir mücadele, çalışmayıp çalışanların sırtından geçinenler için nimet.”
Bu söze ne denir ki!
Toprağın verdiğini hiçbir şey vermez gibi bir söz daha vardır. Netice olarak toprakla uğraşanlar çalışıp çabalayıp, işini doğru dürüst yapanlar, emeğinin karşılığını alırlar. Ancak toprak vermesine verir de bunun için büyük emek ister. Sabır ister, takip ister. Yapılacak işin zamanını bilmek ister.
Toprakla haşır-neşir olanlar tecrübelerine dayanarak yaptığı işten nasıl bir karşılık alabileceğini de kestirebilirler. Ancak toprak zamana ve zamanlamaya bağlıdır. Bir de en önemlisi yaratanın vereceği ürüne, nimete… bağlıdır.
Toprakla mücadele içine her insan girmez veya giremez. Zira bazıları toprağın gücünden yılar. Mücadele etmeyi göze alamaz. Bu nedenle de Gogol toprağın gücünü ve bununla nasıl bir mücadele yapıldığını görmüştü. Çalışmayıp ta insanların sırtından geçindiklerini de çok iyi görmüştü. Çünkü “Ölü Canlar” eseri bunun en somut örneği idi.
Toprakla fazla olmasa da ilgili olduğumuzdan yazarın ne demek istediğini da rahatlıkla anlayabiliyoruz. Aslında kırsal insanı tabiat şartlarına karşı mücadele verirken toprağa karşıda mücadele vermektedir.
Üreticiler zorlu uğraşlar sonucu mahsullerini ambarlarına döker veya kapılarının önünde tüccarlara verirler. Ancak her tüccar veya aracılar üreticinin emeğine saygı göstermeyebilir. Çiftçilerin ürettiği bir de bakmışsınız ki yel olup uçup gitmiş. Bu nedenle üreticiler tüccarlar veya komisyoncularla daima karşı karşıyadır. Malını satar ve karşılığını alırsa ne güzel ama arada bir kayıplara karışanlar yok mu ya… Gogol’un dediği gibi belki de küçük bir farkla sırtından geçinmeler kendini gösterir. Birkaç kez mahsulü alp tutarını vererek güven telkin eden komisyoncular bir de bakmışsınız ki kayıplara karışıvermişlerdir.
Sözün özü simsarlar her devirde kendilerini gösterirler. Emek vererek, çalışarak, ter akıtarak maişet için mücadele edenler açık olmalı ve üzerlerinden geçinenleri fark edebilmelidirler. Bir çırpıda kazanılan paralar çoğu zaman bazı kimselerin alın terlerinin boşa akması demektir.
Emeğe saygısı olmayanın topluma da hiçbir faydası olamaz. Yoksa “el bezisinden(ekmek hamuru) ekmek alması kolaydır” ancak insanın kendisine bir faydası olmaz.
n.kaygısız , Kitap İnceleme
20 Mart 2012 Salı 18:56:09
muhteşem bir tipleme çiçikov..yaratıcılığın zirvesinde bir eser.
GÜN KOKUSU_awesta_ , Kitap İnceleme
19 Mayıs 2011 Perşembe 20:58:13
çok sıkıcı ve boğucu bir kitap ilk sayfalarını çevirirken harfler ağlayısı yüzle bakıyor sana ve sen hemen o kitabı kapatmak istersin..tafsiye etmiyorum ama yine de siz bilirsiniz tabi...
Kitaba puan verin.
Puanınız:
Kitabı Kütüphanesine Ekleyenler
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.