Melamet Risaleleri

Abdurrezzak Tek
  5,0 / 5 1 kişi · 1 yorum · 1.725 okunma · 0 tavsiye
Kitap Künye
Yayınevi:
ISBN:
9789944404204
Sayfa:
0 s.
Yıl:
AbdurrezzakTek
Osmanlı devleti sınırları içine barındırdığı farklı din, dil, ırk, mezhep ve inançlarla dini-sosyo-kültürel bir mozaiği yansıtmaktadır. Bu mozaik içindeki bazı cereyanlar kısa ömürlü olurken, bazıları yaşadığı toplumu derinden etkileyerek varlığını yüzyıllar boyu sürdürmeyi başarabilmiştir. Tasavvufun tarikatlar şeklinde örgütlenmeye başladığı XII. yüzyıldan itibaren Nakşibendiyye, Kübreviyye ve Mevleviyye olmak üzere büyük tarikatları etkileyen Melamet düşüncesi, özellikle XV. yy'da Hacı Bayram-ı Veli tarafında kurulan Bayramiyye tarikatı içinde yeniden ortaya çıkmış ve bir müddet sonra İstanbul'un gündelik hayatında yerine alarak Osmanlı dönemi tasavvufunu derinden etkileyen en önemli ekollerden biri haline gelmiştir. Kısa zamanda önemli bir taraftar kitlesi kazanan Bayrami- Melamileri, kendilerine mahsus bir takım uygulama ve inançlar nedeniyle gerek ilmiye sınıfı, gerek idari sınıf, gerekse sufiler tarafından eleştirilmiş, taraftarları gibi aleyhtarları da hemen oluşuvermiştir. Diğer tarikatlardan farklı olarak tekke ve dergahlarının bulunmaması, taç, hırka, zikir, ayin sema, devran gibi uygulamalara yer vermemeleri; tasavvufî hayatta önemli bir yeri olan nafile ibadetlere yönelmemeleri; inançları açısından kutub inancı ve buna bağlı olarak kutbun merkezi ve idari bir konuma sahip olması; ehl-i beyt sevgisine yaptıkları vurgu dikkati çekmiş; kendilerini itikadi ve fıkhi hiçbir mezhebe bağlı görmemeleri, şer'i cezaları kendi aralarında uygulamaları ve şathiye türünden söz söylemeleri gibi meselelerden dolayı devlet tarafından üzerlerine gidilmiş, zendeka ve ilhad suçlamasıyla şeyhleri ve dervişleri kovuşturmaya uğramış, hapsedilmiş, sürgüne gönderilmiş, hatta idam edilmekten kurtulamamıştır.

Bu kitapta, XVI. yüzyıldan itibaren gelenek ve görenekleri, prensipleri ve inançları kitaplara aktarılmaya başlanan Bayrami Melamiliği'ne dair yazılmış olan belli başlı lehte veya aleyhteki risaleler konu edinilmiştir. Sarı Abdullah Efendi'nin Semeratü'l-Fuad, Lalizade Abdülbaki Efendi'nin Sergüzeşt, Müstakimzade'nin Risale-i Melamiyye-i Bayramiyye, Osman Hakiki Bey'in İrşadname, Sun'ullah Gaybi'nin Risale-i Halvetiyye vü Bayramiyye, Mehmed Amiki'nin Risale-i Beyan-ı Hamzaviyye bunlar arasında sayılabilir.
(Arka Kapak)

mehmettutar , Kitap Alıntı
16 Mayıs 2020 Cumartesi 10:01:02
Allah'ın kalplerine nazar ettiği kimseler Melamilerdir. Allah onları diğer müminlerden ruhları, nefisleri, kalpleri ve sırları dolayısı ile ayırmış ve onları levhine levvame olarak kalemi ile yazmıştır. Kuran levh-i mahfuzdan her daim bu lemaat ehlinin kalbine inmektedir. Nefeslerini rahmandan nefislerini rahimden arif olmuş kimseler bunlardır ki onlar Allah'ın saklı gelinleridir ki Allah onları sever, onlarda Allah'ı severler ayeti gereği onunla hemdem ve hemhal olmuşlardır. Her şey onun nurundan olduğu halde onlar, Allah'ın muhabbetinden var olmuşlardır. Onlar bu aleme eşyayı değil sadece Allah'ı müşahede etmek için gelmişler ve bu alemden ona görünmek için gitmişlerdir.

Muhyiddîn Muhammed b. Alî b. Muhammed el-Arabî et-Tâî el-Hâtimî . 638/1240)
mehmettutar , Kitap İnceleme
15 Mart 2013 Cuma 10:17:18
Melamilik hakkında daha çok kaynak olmalı
Kitaba puan verin.
Puanınız:
Kitabı Kütüphanesine Ekleyenler
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.