İnsanlar kötülüğü, arzuları kuvvetli olduğundan dolayı değil, vicdanları zayıf olduğundan dolayı yaparlar. JOHN STUART MiLL [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
Türkiye Şiir Platformu
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİM
Masallarla Deyimlerimiz

Masallarla Deyimlerimiz


Yayınevi
ISBN
: 9786054447275
Sayfa
: 0 s.
Yıl
: 2012
Masallarla Deyimlerimiz Kitabı Tanıtım Yazısı
"Masallarla Deyimlerimiz" isimli çalışmanın amacı, deyimlerimizi masallaştırarak çocuklarımızın anlamasını sağlamaktır. "Genellikle gerçek anlamı dışında kullanılarak ifadeyi zenginleştiren, iki veya daha fazla kelimeden oluşan kalıplaşmış söz dizilerine deyim diyoruz." Deyimler, dilin imkânlarını ve zenginliklerini daha iyi anlamamıza yardımcı olduğu gibi, inceliklerini kavramamıza da katkıda bulunur.

Bütün dillerde olduğu gibi, Türkçede de çeşitli kalıplaşmış anlatımlar var: Birleşik sözcükler, ikilemeler, tamlamalar, atasözleri, deyimler… Deyimler tıpkı atasözleri gibi kısa, özlü, etkileyici ve işlevseldir. Onların yardımıyla sözü uzatmaktan kurtulup isteklerimizi kısaca ve daha etkili bir biçimde anlatma imkânı buluruz. Türkçemiz deyimler bakımından zengin bir dil... Bu varlığı çocuklarımıza sevdirmek amacıyla çıktık yola. Sadece sözlüğe bakmakla yetinmesinler ve dili sadece sözlüklerdeki gerçek anlamından ibaret sanmasınlar diye onları masalların büyülü dünyasına davet ettik.

Dileğimiz ve amacımız dimağı berrak, ifadesi düzgün, anlayışı kuvvetli, dilimizi yazılı ve sözlü güzel kullanan nesiller yetiştirmek, çocuklarımızı geleceğe hazırlamak… Masalların büyülü anlatımıyla ve sıra dışı resimlerle çocuklarımıza kalıcı ve etkileyici bir çalışma sunmak istedik. Çalışmayı pedagojik ve editoryal açıdan uzmanları titzlikle ele aldı. Ana dilini temelden doğru ve kalıcı öğrenmek isteyen öğrencilerimiz için bu kitap, bir başvuru eseridir.
(Tanıtım Bülteninden)


Eser içerisinde yer alan fikir, düşünce, iddia ve mesajları "Ne anladım?" bölümümüzde diğer okurlarımızla paylaşabilirsiniz.

Masallarla Deyimlerimiz Kitabından Ne Anladınız?


Alıntılar Alıntı Yaz
Kitap için ilk alıntıyı siz ekleyin.

Masallarla Deyimlerimiz Kitabından Alıntı Paylaşın


Sayfa 47, kitabın 47'inci sayfasının ilk paragrafıdır.
Dağın yamacına kurulmuş güzel bir çiftlikti burası. Çardakta şarkı söyleyen binlerce tavuk, gagalarını uzatarak gelenin gidenin ardından koşuşan kazlar, keresteden yapılmış çevreyle bütünleşen hoş bir dağ evi, önünde kocaman bir kangal köpeği. Biraz daha ötede modern bir ahırda uzun kulaklı kapkara, üstelik sürme gözlü, duman renkli Bozbeden, onun yanındaki bölmede de uzun yeleli bakımlı mı bakımlı Uçak.
İncelemeler İnceleme Yaz
Melikşah Ayter
30 Kasım 2017 Perşembe 21:27:13

Deyimlerimizin kullanımı çocukların seveceği şekilde masallarla anlatan bu kitabı bir Türkçe öğretmeni adayı olarak çok sevdim. Yazarımızdan öykü kitapları yazmasını da beklerim. İyi çalışmalar dilerim.
Okunmasını tavsiye ediyor

İnceleme Paylaşın


Edebiyat Defteri Puanı
Puanınız:
Bu Kitabı Tavsiye Edenler
Bu kitabı 1 kişi tavsiye ediyor.

Melikşah Ayter
Bu kitabı tavsiye etti.