Marksizmi Savunmak ve Geliştirmek Birinci Kitap: Marksizmin Marksist Eleştirisi

Demir Küçükaydın
  0,0 / 5 0 kişi · 0 yorum · 216 okunma · 0 tavsiye
Kitap Künye
ISBN:
786056041402
Sayfa:
481 s.
Yıl:
2009
Marksizmin Marksist Eleştirisi, Marksizmin özeleştirisinden ve kendini geliştirmesinden başka bir anlama gelmez. Marksizm, Tarihsel Maddeciliğin yani Diyalektik Sosyolojinin kısa adı olduğuna göre, Marksizmin özeleştirisi, aslında Diyalektik Sosyolojinin kendi gelişiminden başka bir şey değildir. Ve tıpkı Fizik veya Biyoloji'nin gelişimi gibi bir binayı yıkıp yenisini kurmaz, eski kavramları daha geniş bir perspektiften yeniden tanımlar.

Ama bu gelişimin gerçekleşebilmesi için Marksizmin kendisi tahriflerden arınmış, bayağılaşmamış bir Marksizm olmalıdır.

Marksizmi geliştirmek, aynı zamanda onu içinden çıktığı Aydınlanma'nın kalıntılarından arındırmak, bir bakıma, Marksizmi özellikle Marksizmin kurucularında yankısını bulan Aydınlanma kalıntılarına karşı da savunmaktır.

Dolayısıyla Marksizmi tahrifatlara karşı savunmadan ve Marksizm öncesinin kalıntılarından arındırmadan geliştirmek; geliştirmeden de savunmak mümkün olamaz. Bu nedenle birinci cildi elinizde bulunan üç ciltlik kitabın adı: Marksizmi Savunmak ve Geliştirmek'tir.

Demir Küçükaydın, on yıl hapis ve çeyrek yüzyıllık sürgünlüğün sağladığı elverişli koşullara; bütün bu dönemin dünyayı sarsan yaşanmış politik tecrübelerine ve otantik Marksizmi belli alanlarda derinleştirip geliştirmiş geleneklere (Hikmet Kıvılcımlı, "Batı Marksizmi" ve Troçkist geleneğin katkıları) dayanarak bir başlangıç yapıyor.

Savunma, arındırma ve geliştirme, aynı zamanda tarihin ve çağımızın en can alıcı sorunları olan Din ve Ulus kavram ve teorileri alanında gerçekleşiyor. Ulus ve Din teorisi aynı zamanda bir Marksist üstyapılar teorisini şekillendiriyor.

Böylece en soyut ve karmaşık gibi görünen metodolojik, teorik sorunlar ile insanlığın karşısında bulunduğu en can alıcı politik, programatik ve stratejik sorunlar arasındaki kopukluk aşılıyor ve Praksis, yani teorik pratik, yeniden kuruluyor.

Bu nedenle, elinizdeki kitap teorik ve metodolojik olduğı ölçüde sosyalist hareketin programatik, stratejik ve örgütsel sorunlarına somut cevaplar ve önerilerdir.
(Arka Kapak)

İnceleme Ekle Alıntı Ekle

Henüz inceleme veya alıntı paylaşılmadı.
Kitaba puan verin.
Puanınız:
Kitabı Kütüphanesine Ekleyenler
Kütüphaneye henüz ekleyen yok.
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.