Laiklik ve Sivil Toplum

Raşid El Gannuşi
  0,0 / 5 0 kişi · 0 yorum · 218 okunma · 0 tavsiye
Kitap Künye
Yayınevi:
ISBN:
786055793401
Dil:
Türkçe
Sayfa:
234 s.
Yıl:
2010

Tunus Nahda Hareketi'nin lideri Raşit Gannuşi'nin "Laiklik ve Sivil Toplum Üzerine" adlı kitabının müsveddesini okuduğumdan dolayı şu günlerde mutluyum. Çünkü ben, bu çağda kültürel özgünlükten ve çağdaş ve kadim felsefe okumalarından büyük ölçüde nasibini almış, seçkin bir İslami yazarla karşı karşıyayım. Bütün bu meziyetler onu, asrı kuşatabilmeye ve saf İslami değerlerine zarar vermeksizin bu asrın farklı kültürlerini hazmetmeye hazır hale getiriyor.
Gannuşi parlak bir İslami yazar. Kati İslami temellerden hareket ediyor, hukuki ve fikri değerlerden taviz vermiyor. Ama bunları her zaman çağdaş bir dille sunduğu için makul ve kabul edilebilir buluyorsunuz.

O, sadece teori yazarı değil, ümmetin siyasi ve toplumsal yükselişi için çalışan bir mücahittir. Gannuşi siyaset ya da parti çalışmasını çağdaş İslam kültürüyle aydınlatır, kültürel çalışmayı da salt teori çerçevesinden çıkarıp ümmetin daha güzel yarınlara doğru yaptığı yürüyüşte önemli bir etken ve rehber olmasını sağlar. Böylece siyaset ve kültür arasındaki kaynaşma sağlanmış olur. Parlak İslam düşüncesi her kalkınma hareketinin ekseni olur.

Elimizdeki bu kitap laiklik, devlet ve sivil toplum haklarını ele alan değerlendirmelerden oluşmaktadır. Bu haklardan her biri, kapsamlı bir araştırma olarak ele alınmasa da, bir ya da birçok açıdan değerlendirmeye tabi tutulmuştur. Yazarın amacı, İslam toplumlarında bariz bir etkisi olan bu açılara okuyucunun dikkatini çekmektir.

Bu değerlendirmelerin genel özelliği düşünsel netlik olmakla birlikte içinde yenilik de barındırmaktadır. İslami sistemde ve İslam tarihinde insan hakları ile özgürlüklerden bahsetmek ve bunların yeni evrensel sistemle karşılaştırılması; İslami harekete, insan hakları ve özgürlüklerini laik sistemlerin buluşları olarak gören çağdaş düzenle olan savaşımında ihtiyaç duyacağı ivmeyi kazandırır.

İslam'da uygar toplumdan bahsetmek; İslami sistemin, devletin vatandaşlara zulmetmesine karşı çıkan ve halka daha fazla hak ve özgürlük tanıyan uygar toplumun inşasındaki öncül konumunu ortaya çıkarır. Kitabın içindeki on ana başlıktan her biri belirli bir fikri açıklarken yeni bir noktaya da dikkat çekmektedir. Ayrıca bu değerlendirmeler, İslam kültürünü daha köklü ve çağın yeniliklerini özümseyecek hale getiren önemli eklerden oluşmaktadır.

Nihayetinde kitabı okumak, ondan bahsetmek gibi olmaz. Bundan dolayı değerli okuyucuyu kitapla başbaşa bırakıyorum. Ve onda benim bulduğum faydayı bulmasını temenni ediyorum.
-Faysal Mevlevi-
(Tanıtım Bülteninden)
İnceleme Ekle Alıntı Ekle

Henüz inceleme veya alıntı paylaşılmadı.
Kitaba puan verin.
Puanınız:
Kitabı Kütüphanesine Ekleyenler
Kütüphaneye henüz ekleyen yok.
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.