Küresel Güç Dengesi ve Türkiye

Gökhan Çapoğlu
  0,0 / 5 0 kişi · 0 yorum · 251 okunma · 0 tavsiye
Kitap Künye
ISBN:
789759564216
Sayfa:
286 s.
Yıl:
2010
Küresel güç dengelerinin yeniden kurulduğu tarihsel bir dönemden geçmekteyiz. ABD hegemonik konumunu kaybederken, Avrupa Birliği, Rusya ve Çin yeni güç dengesinde konumlarını güçlendirecek ve söz sahibi olmalarını sağlayacak pozisyon almaya çalışıyorlar. Mücadele ekonomii, askeri ve enerji alanlarında yoğunlaşıyor. ABD ekonomi ve enerji alanlarındaki açıklarını askeri gücüyle aşmaya çalışıyor, Rusya enerjiye dayalı, Çin ve Avrupa Birliği ise ekonomik gelişmeye öncelik veren stratejiler izliyorlar. ABD'nin Irak ve Afganistan işgali sonrasında yaşadığı başarısızlıklar ve 1980 sonrasında yükselen finans sermayesinin 2007 sonrasında içine girdiği kriz yayıldıkça küresel belirsizlikler her alanda artıyor. Rusya ve Çin cazibe merkezi olabilirler mi? ABD, Rusya'nın enerji silahına karşılık verebilecek mi? Finansal kriz doların çökmesine ve dünya ekonomisinde bir depreme yol açacak mı? Avrupa Birliği dağılacak, Çin karışacak mı?

Küresel güç dengelerinin yeniden kurulduğu bir dönemde Türkiye hedef olmaktan çıkabilecek mi, alternatif politikalar geliştirebilir mi? Dış güçlerin desteğini alan bu iktidar döneminde, toplanma, ifade, iletişim, basın özgürlükleri gibi demokrasinin en temel özgürlükleri Türkiye Cumhuriyetinin hiç bir döneminde olmadığı kadar baskı altına alınmış, Cumhuriyet'in temel ilkeleri konusunda hassasiyetleri paylaşan ordu ve yargı kurumlarına karşı yoğun bir yıpratma kampanyası başlatılmış, yürütme ve yasama yanında yargıyı kontrol altına alma çabaları artmıştır. İktidar partisinin demokratik rejimlerin çalışması için olmazsa olmaz üç temel ilkeyi, güçler ayrılığı, hukukun üstünlüğü ve ifade özgürlüğünü tehdit eder hale gelmiş olması meşruiyetini ve yönetme yeteneğini kaybetmiş olduğunu göstermektedir. İktidarın oluşturduğu tehlike demokrasi ve hukuku yollarıyla bertaraf edikebilecek mi, yoksa demokratik ve laik Türkiye Cumhuriyetinin kendisi mi bertaraf olacak? Bu kitap, bu sorulara cevap arayan bir çerçeveyi tartışmaya açmaktadır.
(Tanıtım Bülteninden)

İnceleme Ekle Alıntı Ekle

Henüz inceleme veya alıntı paylaşılmadı.
Kitaba puan verin.
Puanınız:
Kitabı Kütüphanesine Ekleyenler
Kütüphaneye henüz ekleyen yok.
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.