Kalbin Solukları

M. Fethullah Gülen
  0,0 / 5 0 kişi · 0 yorum · 256 okunma · 0 tavsiye
Kitap Künye
Yayınevi:
ISBN:
789753153331
Dil:
Türkçe
Sayfa:
584 s.
Yıl:
2009

"Kalbin Solukları" Muhterem Fethullah Gülen'in süreli yayınlara 30 yıldır başyazı olarak yazdığı edebi ve felsefi muhtevalı makalelerinden derlenmiş bir buket sunuyor okuyucuya...

Söz ve hitabet ile gönül ve hal dili arasında kurduğu münasebetle söze başlıyor "Kalbin Solukları". Zira söz sahibini ele verir ve 'sahib'inin hayattaki karşılığı kadardır. Her sözün kıymeti onun gönül ile irtibatı ölçüsündedir: "Beyan bir anahtarsa, o anahtarla açılan ışıktan dünyanın adı gönüldür. Dil ve dudakla ifade edilen şeyler sadece gönül beyanının bir gölgesinden ibarettir." Öyle ise söz, yalnızca hitabetin görünüşü ve şeklini süsleyen bir unsur değil, hatipte ve muhatapta da bir dünya görüşü inşa eden mühim bir hususiyettir. Bu yüzden M.Fethullah Gülen gönül dilini, Hak kelamının bir izdüşümü olarak vasfeder.

Hocaefendi'nin üslûbuna hakim olan güzellik, aşk ve estetik kavramları, onun hassas duyuş ve idrâkine işaret ederken, kaleme aldığı makaleler de Yaradan ve sevgi arasında mekik dokuyan derin felsefesine nüfuz eder ve insan hayatının maddi manevi tüm yönlerini kucaklayan geniş bir tefekkür boyutunda buluruz kendimizi: "Şefkatle gürleyen bir sine, Cenâb-ı Hakk'ın rahmâniyet ve rahimiyetinin gölgesinde hep bir enginlik sergiler, hep incelerden ince davranır ve hep içten hareket eder. Her zaman sevgi yolunda yürür; yol boyu hayır ve ihsan duygularıyla köpürür durur..."

Şefkat ve muhabbet ne kadar derinse varlık adına duyulan ızdırap ve kaygı da o kadar derindir. Yüce bir sevginiz varsa gözyaşınız eksik olmaz. İnce bir yürekten ibaret yüksek bir ruhun tefekkür sancılarını hissettiğimiz "Kalbin Solukları"nda; âbid ve zâhid bir şahsiyetin iç terennümlerini de duyuyoruz aynı zamanda. Muhterem Gülen'in, hayata, insana, topluma ve "Kâinatın Yaratıcısı" na ait iç imalarını, nefis ve ruh terbiyesi ile ilgili tecrübe ve düşüncelerini nakşettiği yazılarında, güçlü bir manevi doku ve tevhidi yapıyı görmemekse mümkün değil.

"Kalbin Solukları" uzun bir yolculuğun hikâyesi. "O'ndan geldik O'na döneceğiz" hakikatinden ışık alarak, insanın yaratılış amacına doğru yeni bir keşfin hikâyesi. Başka bir deyişle evvele yolculuğun serüveni...

"Kalbin solukları harfsiz, kelimesizdir ama, biz en tesirli beyanı, en büyüleyici musikiyi de onlardan dinleriz. Henüz dillere düşmemiş i gelip kulaklara ulaşmamış, kalem uçları ve daktilo tuşlarıyla tanışmamış;ama bütün bu yolların hepsiyle kendini ifade etmenin çok çok üstünde öyle nefis bir şivesi vardır ki kalb soluklarının, onlara sahip olanlar artık başka şeyler yazıp çizmeye ve onların dilinden anlayanlar da daha tesirli bir beyan aramaya ihtiyaç hissetmezler."
(Tanıtım Bülteninden)
İnceleme Ekle Alıntı Ekle

Henüz inceleme veya alıntı paylaşılmadı.
Kitaba puan verin.
Puanınız:
Kitabı Kütüphanesine Ekleyenler
Kütüphaneye henüz ekleyen yok.
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.