İnsan hayatında iki feci olay vardır: Biri insanın çok istediği şeyi elde edememesi, diğeri de etmesidir. George Bernard Shaw [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
Türkiye Şiir Platformu
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİMKitap Ara:
Kitap Kişi

Walter Benjamin

Walter Benjamin isimli konu başlığında toplam 10 kitap bulunuyor.
  Walter Benjamin kategorisindeki kitaplar
Besim F. Dellaloğlu

Say Yayınları

Hegel, Napolyon`u atının sırtında görünce onu Geist zannetmişti. Marx ise proleteryada aynı şeyi gördü. İşte tam buna Benjamin mesih diyordu, mesihçi düşünce diyordu. Belki de Batı mesihçi düşünce diyordu. Belki de Batı düşüncesi başından beri hep aynı şeyin peşindeydi. Ortaçağdan modernliğe geçerken bu düşünce ana eksenini değiştirmedi, sadece hedefe varmak için kullandığı araçları değiştirdi. Gö..»»
Walter Benjamin

Yapı Kredi Yayınları

Geçtiğimiz yüzyılın en büyük düşünürlerinden Walter Benjamin`in kırk yaşında yazmaya başladığı Bin Dokuz Yüzlerin Başında Berlin`deki Çocukluk, onun kendi çocukluğunu hangi bakış açısından gördüğünün ipuçlarını veriyor. Benjamin`in "fotoğraflı özyaşamöyküsü" olarak tanımladığı bu kitabı oluşturan kısa düzyazı metinler, salt kişisel bilgiler içermenin öte..»»
Walter Benjamin

Dost Kitabevi Yayınları

Walter Benjamin`in 1900`lerde Berlin`de Çocukluk (Berliner Kindheit um Neunzehnhundert) adlı kitabı, 20.yüzyılın en güzel anı kitaplarındandır. Tek Yön (Einbahnstrasse) kitabında da yine çocuklar ve çocuklukla içli dışlıdır. Walter Benjamin, gençlik hareketi, burjuva ve proleter çocuk eğitimi, oyun ve oyuncak konularını hep yeniden ele almış, geçnlik ile..»»
Walter Benjamin

Dost Kitabevi Yayınları

Tükendi. “Walter Benjamin` bu kitapta incelenen Alman Faşizminin Kuramları`yla kendi tarihsel döneminde yaşadığı faşizm olgusunu açıklığa kavuşturmaya çalışıyor. Benjamin`e göre, `faşizmin, oluşumu da, topluma kendini kabul ettirebilmesi de modern toplumların kültür yaşamının kendi işleyişinden ve işleyişinden yararlanarak olmaktadır. Ya..»»
Walter Benjamin

Metis Yayınları

Walter Benjamin 1926 yılı sonunda, kısa bir tatil aşkı yaşamış olduğu Bolşevik aktris ve eğitimci Asja Lacis`in bir ruhsal rahatsızlık geçirdiği haberi üzerine, yaklaşık iki ay kalacağı Moskova`ya gitti. Sovyet kültürel politikasında Stalinizasyonun başladığı bir dönemdi bu; herşey yeniden yapılanıyordu, "kamusal yaşamın gerilimleri öylesine büyüktü ki, özel yaşam tamamen tıkanmış" görünüyordu. Ru..»»
Walter Benjamin

Belge Yayınları

Bu ana kadar hep galip gelenler, bugün hükmedenlerin altta kalanları çiğneyerek ilerlediği zafer alayında yerlerini alırlar. Her zamanki gibi ganimetler de alayla birlikte taşınır. Kültürel zenginlik denir bunlara...

Kültürel zenginlikler, hiç istisnasız dehşet duygusuna kapılmadan düşünülemeyecek bir kökene sahiptir. Varlıklar..»»
Walter Benjamin

Yapı Kredi Yayınları

...Çalışmanın bütününe yakın bölümünde kendine özgü ve "mozayik" yöntemi diye adlandırılabilecek bir yöntemi uygulayan Benjamin, bütün bir dönemin kültür tarihini, genelde dikkat edilmeyen ayrıntılardan (döşeme biçimlerinden, giysilerden, akşam saatlerinin iş dönüşü kalabalığından, dedektif romanlarından, sokakların ışıklandırılmasından vb.) yola çıkarak, geliştirdiği kavramları ve dünya görüşü..»»

Walter Benjamin

Metis Yayınları

Benjamin Seçkisi`nin 3. basımı bu. 1993`te ilk yayımlanırken Türkçe`de pek az çevirisi vardı Benjamin`in. Yapıtına giriş niteliğinde en önemli ve tipik saydığımız metinleri biraraya getirmiş, 20. yüzyılın bizce en ilginç, en ilham verici düşünürünü tanıtmayı amaçlamıştık. Son Bakışta Aşk`ın bugünkü okurları daha şanslı çünkü artık Pasajlar`la, Moskova Günlüğü`yle sürdürebilirler Benjam..»»
Bernd Witte

Yapı Kredi Yayınları

20. Yüzyıl`ın en büyük dünüşürlerinden, kültür tarihçisi ve eleştirmen Walter Benjamin`in yaşamöyküsü, yazılarında "ben" sözcüğünü kullanmamayı bir yararlılık olarak gören yazarın dünyasını bütün yönleriyle gözler önüne seriyor.
Benjamin`in Berlin`de geçen çocukluğu, üniversitede arkadaşlarıyla oluşturduğu gençlik hareketi, doçentlik tezinin reddedilmesi, "tanıdığım en mükemmel kadınlardan bir..»»
Theodor W. Adorno

Yapı Kredi Yayınları

Benjamin`in söylediklerinde ve yazdıklarında düşünce, sanki masal ve çocuk kitaplarının vaatlerini -kaba bir olgunlukla reddetmek yerine- olduğu gibi alıyor ve böylece bu vaatlerin gerçekleşmesi anlışılır oluyordu.
"Onunla ilgili bilgi edinen herkes, tıpkı kilitli kapıların çatlaklarından neol ağacının ışığını gören bir çocuk gibi hissederdi kendini. Ama bu ışık aynı zamanda aklın ışığı olarak..»»
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.