Rüyalarınızın gerçekleşmesini istiyorsanız öncelikle uykudan uyanmanız gerek. A. Siegtried [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
Türkiye Şiir Platformu
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİMKitap Ara:
Kitap Kişi

Tiyatro Kuram

Tiyatro Kuram isimli konu başlığında toplam 53 kitap bulunuyor.
  Tiyatro Kuram kategorisindeki kitaplar
Martin Esslin

Dost Kitabevi Yayınları

Tiyatro alanında başyapıt olarak değerlendirilen Esslin`in Absürd Tiyatro`su nihayet Türkiyeli okurla buluşuyor. Aydınlanma çağı ile başlayan ve Nietzsche ile "Tanrının öldüğünü" ilan eden dinsel inanç yitikliği, radikal toplumsal devrim umutlarının sönmesi, iki dünya savaşı ile ırkçılık ve barbarlığa dönüş...Her türlü ümit teminatları, bütün kesin anlamlar için yapılan açıklamaların maskeleri ..»»

Peter Brook

Yapı Kredi Yayınları

"İnsan tiyatroya yaşamı bulmak için gider, fakat tiyatronun dışındaki yaşamla içindeki yaşam arasında hiçbir fark yoksa tiyatronun bir anlamı yoktur."
Peter Brook, çağımızın en önemli tiyatro yönetmenlerinden ve kuramcılarından biri. Açık Kapı`da İran`dan Afrika`ya, Hindistan`dan Fransa`ya, pek çok farklı tiyatro geleneğini kendi bakış açısıyla yorumluyor, sahnelediği oyunların prova süreçleri..»»
Denis Diderot

Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları

Aktör duyarlı bir insan mıdır? Rolünü duyarak mı oynar, yoksa duyarlılığından tümüyle sıyrılmış, kafasında yarattığı ideal bir modeli bilinçle canlandırmaya çalışan usta bir taklikçi midir?

Ansiklopedi`nin bayraktarı, Fransız Aydınlık Devri filozoflarının en büyüğü Diderot, bu eserinde aktörlük mesleğinin bir ana problemini, diyalog janrının çapına erişilmez ustası olarak, heyacanlandırıcı..»»

Dost Kitabevi Yayınları

Avant-garde tiyatronun 1890`larda ilk ortaya çıkışından günümüze kadar gelişimin inceleyen Innes, çağdaş tiyatronun temel paradoksunu, bu kitabında, bize sunuyor: Tiyatro deneyiminin harekete geçirici (içgüdüsel) gücü "ilkellik"tir. Strindberg, Artaud, Brook ve Mnouchkine gibi öncülerin yapıtlarını birbirlerine bağlayan özellik, basit ögelerin yüceltilmesi ve arkaik geleneklerdeki "tören" havasını..»»
Walter Benjamin

Metis Yayınları

BRECHTİ ANLAMAK, yıllar sonra yeni basımına yer verdiğimiz bir Metis Klasiği. İlk kez 1984`te yayımlamıştık. Kitabın önemini yirminci yüzyılın en çok tartışılan sanat ve estetik kuramcılardan Benjamin ile bir tiyatro kuramcısı ve uygulamacısı olarak son derece etkili olan Brecht`i. aynı zamanda dost olmuş, tartışmış ve birbirini etkil..»»
Selda Ergün

Dokuz Eylül Yayınları

Bugün artık dünün retorik oyuncusu ya da psikolojik derinliği ortaya çıkaran oyuncusunun yerini, sessel ve bedensel olanaklarını en önemli biçimleme aracı olarak kullanarak doğaçlamaya dayalı ilerleyen oyuncular ve onların yeni oyunculuk disiplinleri almaktadır.

... Bugüne kadar irdelenmemiş bir konuyu sabır ve disiplinli bir araştırmayla sonuca ulaştıran Selda Ergün, bu incelemesinde çağd..»»

Esen Çamurdan

Mitos Boyut Yayınları

Türk tiyatrosunda bugün hala, dramaturgi ve dramaturg kavramları doğru algılanmadığından, bu iki kavramın çağdaş anlamda tanımlama ve işlevlerine ait tartışmalar sürmekte.
Devlet Tiyatrosu Dramaturglarından Esen Çamurdan bu kitabında, çağdaş tiyatro etkinliği içinde vazgeçilmez bir yer almış olan dramaturgi ve dramaturgların tanımlamasını yapı..»»
Aziz Çalışlar

Mitos Boyut Yayınları

Tiyatro literatürümüze birçok temel yapıt kazandırmış olan değerli yazarımız Aziz Çalışlar`ın ölümünden önce hazırlamış olduğu bir başka kitabını daha yayınlıyor; ve onu, tiyatro sanatı adına, bir kez daha minnetle anıyoruz.

Kitapta, Çehov`un oyunlarının Moskova Sanat Tiyatrosu`nda ilk kez sahneleniş öyküleri, oyunları üzerine, Stanislavski ve di..»»
Cevat Çapan

Metis Yayınları

Bütün sanatların en eskisi ve en toplumsalı olarak tanımlanan tiyatro, başlangıcından günümüze sürekli bir değişim yaşamıştır. Oyun konularından tiyatro mimarisine, oyuncu sayısından sahne ve seyirci ilişkisine kadar, çeşitli alanları içeren bu değişim süreci, tiyatro tarihçileri ve eleştirmenleri için sınırsız bir araştırma konusu olagelmiştir.

Tiyatro tarihi içindeki değişimlerden kuşkus..»»

Cevat Çapan

Mitos Boyut Yayınları

Bütün, sanatların en eskisi ve en toplumsalı olarak tanımlanan `Tiyatro`, başlangıcından günümüze sürekli bir değişim yaşamıştır. Oyun konularından mimarisine, oyuncu sayısından sahne ve seyirci İlişkisine kadar, çeşitli alanları içeren bu değişim süreci, tiyatro tarihçileri ve eleştirmenleri için sınırsız bir araştırma konusu olagelmiştir. Tiyatro tarihi içindeki değişimlerden kuşkusuz..»»

 « Önceki sayfa   1   2   3   4   5   Sonraki sayfa » 
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.