Aşk köprü kurmaktır. İnsanlar köprü kuracaklarına, duvar ördükleri için yalnız kalırlar. Newton [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
Türkiye Şiir Platformu
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİMKitap Ara:
Kitap Kişi

Tarih-Laz Tarihi

Tarih-Laz Tarihi isimli konu başlığında toplam 5 kitap bulunuyor.
  Tarih-Laz Tarihi kategorisindeki kitaplar
Tarih

Sorun Yayınları

"Temel fıkraları"yla özdeşleştirilmeye çalışılan Lazlar hakkın da "resmi görüşler"den uzak çalışmaların çok yakın bir zamana kadar varlığından bahsetmet oldukça zor. Lazların en eski tarihleri, Kolheti (Colchis) adından ilk kez MÖ 8. yüzyılla ait "Urartu Yazıtları"nda bahsedilmiştir.

Lazlardan, "Laz" adıyla etnik bir topluluk olarak ilk kez bahseden ise 1. yüzyıl tarihçisi Plinius olmuşt..»»

Ali TandilavaMuhammed Vanilişi

Ant Yayınları

Değerli M. Vanilişi ve A. Tandilava`nın "Lazistan" adlı tarih ve etnografya incelemeleri okuyucularına Laz Ulusunun tarihi ve etnografyasının ana hatları hakkında az çok bilgi vermeyi amaçlamaktadır. Bu eser Gürcü literatüründe Laz ulusuna yönelik çalışmaların ufak ve anlamlı bir örneğini teşkil eder. Bu eserin önemli özelliklerinden biri yazarlarının Laz oluşlarıdır. Bunun anlamını açıklamak ç..»»

İlber Ortaylı

Timaş Yayınları

Geçmişi karanlık temel kurumlarımızdan biri olan ailenin, Osmanlı İmparatorluğu`ndaki konumu, büyük tarihçimiz İlber Ortaylı`nın kaleminden değerlendiriliyor. Ortaylı, eşlerin birbirine karşı sorumlulukları, aile hukuku, çocuğun yetiştirilmesi, devletin Müslüman ve gayrimüslim ailelere yaklaşımı, miras, çok eşlilik, ataerkillik, harem gibi sağlıklı bilgi olmadan üzerine çokça konuşulan mevzuları i..»»
Nizamettin Alkumru

Chiviyazıları Yayınevi

Lazların tarihini yazmak için gerekli arşivimiz, belgemiz ve dokümanımız yok. Gerekli bilgilerin ilk kaynağı, özellikle Kolkhis`te 1200 yıllık egemenliği olan Bizansın ve 250 yıllık Trabzon Rum İmparatorluğu`nun resmi tarih kitapları olacaktır. Laz tarihi alanındaki çalışmaların gerçekleşmesiyle birlikte amacımıza ulaşacağız ve Laz kültürünü tümüyle içeren bir yapıta sahip olacağız. Kitapğta, L..»»

Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.