Aşk köprü kurmaktır. İnsanlar köprü kuracaklarına, duvar ördükleri için yalnız kalırlar. Newton [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
Türkiye Şiir Platformu
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİMKitap Ara:
Kitap Kişi

Tarih-Kıbrıs

Tarih-Kıbrıs isimli konu başlığında toplam 8 kitap bulunuyor.
  Tarih-Kıbrıs kategorisindeki kitaplar
Bilal N. Şimşir

Bilgi Yayınevi

Türkiye Cumhuriyeti tarihinin son 50 yılına damgasını vuran “Kıbrıs Sorunu”nda kritik bir aşamaya gelindi. Ya, AKP Hükümetinin dış politikadaki birinci önceliği olan AB uğruna taviz verilecek; ya da Kıbrıs Türklerinin haklı davası sonuna dek savunulacak. Kıbrıs’ın ve Türkiye’nin geleceğini belirlemeye hazırlanan 14 Aralık seçimleri arifesinde, araştırmacı Bilâl N. Şimşir Kıbrıs’ı yazdı. Kıbrıs Tür..»»
Oktar Türel

İmge Kitabevi

Bu derlemedeki yazılar, tanıtıcı giriş notunu izleyen ve Kıbrıs sorununu tarihsel / siyasal perspektifle irdeleyen bir analizle başlıyor. Bu analiz, KKTC ekonomisinin 2011`e uzanan bir "gelecek tasarımı" ile bütünleşiyor. KKTC`nin geçmiş çeyrek yüzyıldaki dış ekonomik ilişkileri ile ticaret ve kambiyo rejiminin ayrıntılı bir incelemesi yapılıyor. Derleme, bu siyasal / makroekonomik öncüllerden ..»»
Erol Manisalı

Derin Yayınları

AVRUPA KISKACINDA KIBRIS»»
İ. Neş`et İkiz

Alfa Yayınları

Kıbrıs Barış Harekâtı, Cumhuriyet Ordusu`nun en büyük harekâtıdır.

"Kıbrıs Davası, bir Türk-Yunan davasıdır. Yunanlıların milli hedeflerinde, `Megali İdea`larında, ilk günlerden beri hiç değişmeyen `ENOSİS ve yalnız ENOSÎS` hedefleri vardır. Bu dava, bizim milli güvenliğimizin ve yaşamsal çıkarlarımızın bir parçasıdır.

Yaşadığımız ve giderek ısınmakta olan bu son derece zor, önemli, h..»»

Erhan AfyoncuAli Ahmetbeyoğlu

Tarih ve Tabiat Vakfı (Tatav Yayınları)

K.K.T.C. Cumhurbaşkanı Sayın Rauf Denktaş’ın Takdimi Gülay Öğün Bezer Kıbrıs’ta İslam Hakimiyeti Ve Selçuklular Zamanında Kıbrıs İle Ticaret İlişkileri İdris Bostan Kıbrıs Seferi Günlüğü Ve Osmanlı Donanmasının Sefer Güzergahı Yusuf Halaçoğlu Osmanlı Döneminde Kıbrıs’ta İskan Siyaseti Feridun M. Emecen Kıbrıs’ta İlk Osmanlı İdari Yapılanması K..»»
Cynthine Cockburn

İletişim Yayınları

Kıbrıs Cumhuriyeti 2004’te Avrupa Birliği’ne girdi. Kıbrıslırumlarla Kıbrıslıtürkler arasında süren kırk yıllık sorunun çözümü ve adayı ikiye bölerek milliyetçi nefreti körükleyen, iletişimi engelleyen kaba Taksim Çizgisi’nin silinmesi için siyasi liderler üzerindeki baskı artıyor. Kısa bir süre önce, Yeşil Hat’taki kontrol noktalarının günlük geçişlere açılması kararının herkesi şaşırtan biçimde ..»»

İletişim Yayınları

Bazen coğrafyanın insanlara, toplumlara dayattığı kaderler vardır. Akdeniz’in ortasında her türlü üs olabilme imkânına sahip Kıbrıs’ın kaderini de böyle düşünmek gerekir. Osmanlı İmparatorluğu’nun güneyini emniyete almak ve deniz ticaretine bir şekilde dahil olmak için zaptettiği, egemenliğini uzun süre devam ettirdiği ada üzerinde kendi kurumsal yapısını tesis etmemesi düşünülemezdi. İmparator..»»

Erol Mütercimler

Alfa Yayınları

Kıbrıs, bir küçük ada ve üzerinde Türkiye dışında kimsenin tanımadığı bir `` cumhuriyet var. KKTC, Türkiye`nin tüm adımlarını kilitlemesine rağmen vazgeçilebilecek bir kara parçası da değil... Bu ada yalnız dış politikada değil, iç politikada da gündemden hiç düşmüyor. 20 Temmuz 1974`te Kıbrıs Türklerini topluca ölümün eşiğinden alan Türkiye, savaş kararının üzerinden geçen yılların ardından ge..»»

Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.