Öğrenmenin sınırlarını genellikle kendiniz koyarsınız. Colin Rose [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
Türkiye Şiir Platformu
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİMKitap Ara:
Kitap Kişi

Tarih-Gelibolu

Tarih-Gelibolu isimli konu başlığında toplam 53 kitap bulunuyor.
  Tarih-Gelibolu kategorisindeki kitaplar
Arzu Terzi

Timaş Yayınları

Osmanlı her şeyin farkındaydı amma….. Düvel-i muazzama’nın Bağdat–Musul bölgesindeki petrole ilgisinin artmaya başlamasıyla, bölgedeki zengin petrol yataklarını içine alan önemli arazi parçalarının Osmanlı tarihinde ilk kez bir padişahın -Sultan II. Abdülhamid’in- şahsi mülkü haline getirilmesinin aynı döneme denk gelmesi şüphesiz bir rastlantı değildir. Zira çalışmada ilk defa gün ışığına çıka..»»
A. Mete Tuncoku

Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları

Nerede ve ne için savaşacaklarını bilmeden yola çıkan Anzaklar, Çanakkale`deki siperlerinden Mehmetçiği nasıl görüyorlardı acaba? Daha ilk izlenimlerin ardından Anzakların gözünde Mehmetçik genellikle "dürüst ve cesur bir savaşçı" olarak anıldı ve böyle hatırlandı. Bu anının izini süren Mete Tuncoku, önce üç yabancı ülkenin arşivlerinde, savaş zamanındaki yazışmalarla raporlardan, Mehmetçik`le ..»»

Haluk Oral

Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları

Arıburnu 1915 "Çanakkale Savaşı`ndan Belgesel Öyküler"»»
Yaşar Aksan

Bizbize Yayınları

Cephede savaş son hızıyla devam ediyordu. Bombalar patlıyor, Mehmetçikler birer birer toprağa düşüyordu. Cephe gerisinde ki sıhhıyelerde doktorlar ve hemşireler yaralılara yetişemiyorlardı. Durumu ümitsiz olanlar bir kenara ayrılıyor, iyileşecek gibi olanlarla ilgileniliyordu. Vücudun büyük bölümü parçalanmış, bağırsakları dışarı çıkmış bir Mehmetçik getirildi. Doktor onu görünce: "Götürün bunu..»»

Osman Koç

Liman Yayınları

Bu kitap, 1915`te cepheye uğurlanıp, bir daha kendilerinden haber alınamayan, yoklukları "Seferberliğe gitti bir daha dönmedi" cümlesiyle özetlenen dedelerinizin, tarihe sığmayan destanını anlatmaktadır.

Vatan, millet, bayrak, namus din gibi mukaddes değerler için, nasıl savaştıklarını, nasıl şehit düştüklerini gözler önüne sermekte, "Çanakkale Ruhu" denilen o müthiş enerjiden bukleler sunmak..»»

Mehmet Şevki Yazman

Yeditepe Yayınları

Eser Çanakkale Savaşı tarihi yazımında çok önemli bir yere sahiptir. Bunun en başta gelen nedeni de kuşkusuz yazarın 20. Tümen içerisinde mülâzım (teğmen) olarak bizzat savaşa katılmış olmasıdır. Kitabın çok sayıda canlı tasvir içermesinin en önemli nedeni bu olsa gerektir. Ayrıca o dönemde Çanakkale Savaşı’nda bulunmuş birçok subayın hatırasına da yer verilmiştir. Eser okuyucuya şimdiye kadar ..»»

Mirliva Sedat

Phoenix Yayınevi

Boğazlar Meselesi ve Çanakkale Deniz Savaşı`nda Türk Zaferi»»
İrem Ela Yıldızeli

Pan Yayıncılık

Türkiye Cumhuriyeti henüz kurulmuş. Devletin ilk milletvekillerinden, o zamanki adıyla saylavlarından biri Dr. Osman Şevki Uludağ. Hayatını ülkesinin kültürünü geliştirmeye adamış...Tıp tarihinden musikiye pek çok konuda eser vermiş... Görevini başarıyla yerine getirebilmek ve daha çok üretebilmek için uykuları kaçıp hastalanmış bir aydın o. Ve yıllar sonra ortaya çıkan iki ..»»
Mustafa Armağan

Timaş Yayınları

“Bir çağın vicdanı olmak isterdim; bir çağın, daha doğrusu bir ülkenin. İdrakimize vurulan zincirleri kırmak, yalanları yok etmek, Türk insanını Türk insanından ayıran bütün duvarları yıkmak isterdim. Muhteşem bir maziyi daha muhteşem bir istikbale bağlayacak köprü olmak isterdim; kelimeden, sevgiden bir köprü... Ben bu mazlum medeniyetin sesi olmak istiyorum... En büyük tehlike, uzun zamandır müp..»»
Ölüme Koşanlar

Timaş Yayınları

Çanakkale; tarihimizin, asaletimizin ve karakterimizin zaferidir. Çanakkale, istilacı ve sömürgeci dehşet ordusuna ruhumuzun cevabıdır. Mehmetçik, Çanakkale’de asırların biriktirdiği türlü yoksulluklar ve yoksunluklar içinde savaştı. Fakat yoksulluk ayağında kalmıştı, sırtında kalmıştı, silahında kalmıştı, ruhuna işlememişti. Bunun içindir ki Mehmetçik Çanakkale’de yalnızca tüfeği ve süngüsüyle, z..»»
 « Önceki sayfa   1   2   3   4   5   Sonraki sayfa » 
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.