Önce doğruyu bilmek gerekir; doğru bilinirse yanlış da bilinir, ama önce yalnış bilinirse doğruya ulaşılamaz. Farabi [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
Türkiye Şiir Platformu
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİMKitap Ara:
Kitap Kişi

Tarih-Biyografi

Tarih-Biyografi isimli konu başlığında toplam 57 kitap bulunuyor.
  Tarih-Biyografi kategorisindeki kitaplar
Yavuz Bahadıroğlu

Nesil Yayınları

Murad Hüdavendigar Devri, ilahi tecellilerin coşup taştığı, İstanbul'un fethini hazırlayan köprübaşlarının tutulduğu, Rumeli'nin islamlaşarak, yerli halkın kalplerinin kazanıldığı, Anadolu'nun sakinleşerek, devletin ağırlığının her tarafta hissedildiği ve köhnemiş Bizans'ın surlar içinde mahkum bırakıldığı devirdir. Bu devirde, asırlarca akından akına koşan yeniçerinin çekirdeği atılmış, devletin ..»»
Mustafa Turan

Elit Kültür Yayınları

Elinizdeki eser; bilgi, belge ve bulgular ışığında incelenerek, kaynaklardan aktarılan örneklerle Sultan 2. Abdülhamid'i gerçek yönüyle okuyucuya tanıtmayı amaçlamaktadır. (Arka Kapak) »»
Alpay Kabacalı

Denizbank Yayınları

Bu kitapta neler bulacaksınız? -Kabakçı Mustafa ayaklanması, IV. Mustafa'nın belindeki şalla boğulup öldürülmesi, -Alemdar'ın girişimi üzerine ayanlarla -niteliği hâlâ tartışılan-Sened-i Ittifak'ın imzalanması, -Tepedelenli Ali Paşa ve Halet Efendinin yol açtıkları olaylar, ortadan kaldırılmaları II. Mahmud'la Mısır valisi Mehmed Ali Paşa arasındaki kıyasıya mücadele -Mısır ordusunun Küt..»»
Yavuz Bahadıroğlu

Nesil Yayınları

Hz. Ebu Eyyub El-Ensari'den Fatih Sultan Mehmed'e uzanan çizgide sondan bir önceki halka: Sultan II. Murad... O'nun vazifesi, oğluna yol açmak, asırların rüyasını gerçekleştirmesine imkân ve zemin hazırlamaktı. Ve bunu layıkıyla başardı. Geleceğin Fatih'ine baba oldu, onu gerçekten "Fatih" olacak liyakatte yetiştirdi ve kendi döneminde ülke sınırlarını emniyete alarak Konstantiniye'nin fethine uza..»»
Alpay Kabacalı

Denizbank Yayınları

Hiçbir Osmanlı padişahının kişiliği ve saltanat dönemi, II. Abdülhamid`inki kadar yoğun ve birbirine taban tabana aykırı yorumlara konu olmadı. Pek yakın bir dönemde yaşamış ve çağının belgeleri ortadan kalkmamış bulunduğuna göre, bu, şaşılacak bir şeydir. Böyle bir "muarnma"nın oluşmasına yol açanlar da, hiç kuşkusuz, onun yakın ve uzak çevresindeki kimselerle kendisinden sonraki dönemin tarih..»»

Samiha Ayverdi

Kubbealtı Neşriyatı Yayıncılık

"Şu bir tarihi hakikattir ki; XII. Asır Anadolusu'nun kanlı ve buhranlı coğrfyası üstünde Mevlana Celaleddin-i Rumi ve Yunus Emre gibi rehber ve önden gidici insanlar olmasaydı belki de dünyaya parmak ısırtan bir Osmanlı medeniyet ve hakimiyeti de olmazdı. Şuna da inanmak yerinde olur ki, Fatih Sultan Mehmed'e gemilerini karadan yürüttüren, Yavuz Sultan Selim'e ordusunu geçit vermez dağlardan, k..»»
Emrah Cilasun

Belge Yayınları

Kitabı yazmaya karar vermemde, tabii ki, Ethem Bey`in ailesine mensup olmanın, dolayısıyla kendi geçmişimi de araştırmanın rolü vardır. Ancak bu, esas değil, talidir. Esas neden, bu satırların yazarının resmi tarihten bir hayli rahatsız olmasıdır. Devlet arşivlerinin tarih bilimcilerine kapalı, ama tarih yazmakla görevlendirilmiş kimilerine açık olduğu bir ülkede, sistemin özellikle eğit..»»
Emrah Cilasun

Agora Kitaplığı

Elinizdeki kitabın yayınlanışından daha sonra yürüttüğü araştırmalara dayanarak kaleme aldığı `Mustafa Suphi`yle Yoldaşlarının Öldürülmesi` adlı çalışmasıyla da tanınan Emrah Cilasun`un `Bâki İlk Selam - Çerkes Ethem` başlıklı biyografisi, Türkiye`nin yakın tarihine ve `Çerkes Ethem meselesi`ne Marksist bir açıdan bakmayı amaçlar. Dolayısıyla, bu bakış açısına uygun bir analize girişir ve Ocak 192..»»
Aydın O. Erkan

Çitlembik Yayınları

Osman Ferit Paşa 1864’te çok sevdiği ülkesini bırakıp kardeşleriyle İstanbul’a yerleşmek zorunda kaldığında onurlu bir Kafkas savaşçıydı. Çalışkanlığı ve ilkeli yapısı sayesinde kısa sürede Osmanlı ordusunda yükseldi. Osmanlı İmparatorluğu’na duyduğu sonsuz saygının yanı sıra bir Kafkas olduğunu hiç unutmadı, asker kimliğinin gerektirdiği gibi padişahın izlediği siyasete asla müdahil olmadı. ..»»
Fuat Sezgin

Timaş Yayınları

60 yıllık mesaisini günde 16 saat Bilimler Tarihine ayıran, Müslümanların 800 yıllık gizli kalmış çalışmalarını ortaya çıkaran, 27 dil bilen ve tüm bunlara rağmen 1960 darbesinde 147’likler arasında üniversitesinden uzaklaştırılan, İslam Bilim ve Teknoloji Müzesi’nin kurucusu Prof. Dr. Fuat Sezgin, hayatını, çalışmalarını, eserlerini ve Bilimler Tarihine ilişkin önemli tespitlerini anlatıyor. Mü..»»
 « Önceki sayfa   1   2   3   4   5   Sonraki sayfa » 
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.