Hayata yeniden başlasaydım, saniyelerin nabzını tutardım. (Dostoyevski) [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
Türkiye Şiir Platformu
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİMKitap Ara:
Kitap Kişi

Siyasal Yazılar

Siyasal Yazılar isimli konu başlığında toplam 29 kitap bulunuyor.
  Siyasal Yazılar kategorisindeki kitaplar
Solmaz Kamuran

İnkılap Kitabevi

Yıllardan beri her iktidar döneminde, hep aynı iddiayı taşıyan politik demeçler çınlatılır; "Hukukun üstünlüğüne inanmış bir hukuk devleti olarak..." Derken kıyısından köşesinden; tetikçileri, suikastçıları, haraççıları, uyuşturucu kaçakçılarıyla resmi kimliklere de bürünmüş yasa dışı suç örgütlerinin umacı tırnakları görünmeye başlar; onların peşine düşmeye kalktıkları halde, başarıya ulaşamam..»»

Hikmet Çetinkaya

Cumhuriyet Kitapları

"Amerikan Mızıkacıları" Türkiye`nin içinde bulunduğu süreci anlatıyor... 2002-2008.

AKP nasıl iktidar oldu; ABD niçin Irak`ı işgal etti?

ABD`nin Büyük Ortadoğu Projesi...

Yeşil sermaye...

Tarikatlar...

Nakşibendi egemenliği, Fethullahçı yükseliş...

Okullar, yurtlar, dershaneler, hastaneler...

Kuzey Irak`ta Barzani`nin rolü; Abdullah Gül, Tayyip Erdoğan, Bush, ..»»

Hikmet Çetinkaya

Cumhuriyet Kitapları

Mustafa Kemal Atatürk putlaştırılamaz! Atatürk Devrimleri savunulur, korunup kollanır. Yaşamım boyunca Marksist bir bakış açısıyla irdeledim Atatürk’ü... 1934’te kadın hakları... Harf ve Dil devrimi... Giyim kuşam devrimi... Uygarlık! ... Peki bugün yaşananlar... Ve bir soru: “Dinci kuşatma sürecek mi?” Kitapta yer alan yazıları seçerken buna özen..»»
Düzenin Yabancılaşması

Profil Yayınevi

Türkiye’de sağ sol, sol da sağdır. Türkiye’nin "solcuları” gericidir. Türkiye’nin ilericileri "sağ” cenahta görülen geniş İslamcı halk kitleleridir.’ İlk kez yayınlandığı 1969 yılında bütün siyasi kavramları altüst eden ve şok etkisi yaratan Düzenin Yabancılaşması, ilerici-gerici, sağ-sol denkleminin yerlerini değiştirmişti. İdris Küçükömer’e göre Türkiye’nin solcuları gericiyd..»»
Ernesto Che Guevara

Everest Yayınları

Bolivya günlüğü, Che Guevara`nın ünlü son notları ekim 1961`de bolivya ordusu tarafından ele geçirildiğinde sırt cantasında bulundu. O günden sonra da uluslararası arenada kendine milyonlarca okur buldu. Che`nin en büyük oğlu Camılo günlüğün bu baskısını yeniden gözden geçirdi ve bir önsöz yazdı.

Bolivya günlüğü dünya çapında bir ikon olmayı başarmış bu büyük devrimcinin hayatının son geri..»»

Kolektif

Cumhuriyet Kitapları

Bu Kitabın Yazarları:Prof. Dr. Erol Manisalı/ Alpaslan Işıklı/ Barış Doster/ Oktay Ekinci/ Yaşar Hacısalihoğlu/ Deniz Banoğlu/ Aysel Ekşi/ Nazan Morooğlu/ Zafer Fortacı/ Aydeniz Alisbah Tuskan Günümüzde toplumsal gelişmeler, bireyleri doğrudan ilgilendirmektedir. Ulusal kaynaklarımızın, kimlik ve kültürümüzün yıpranmasına izin vermeden, dünyada ve ülkemizde olup bitenlerin farkında olmak hep..»»
Eric Hazan (Hazırlayan)

Metis Yayınları

2010`da tematik makale seçkilerine yer vereceğimiz yeni bir diziye başlıyoruz. Metis Defterleri, günümüzün canalıcı önemdeki siyasal ve kültürel konularını tartışan metinler olacak. Dizide yer vereceğimiz kitapların bazıları Türkçede ya da başka dillerde yazılmış makalelerden bizim seçimimizle oluşturulmuş derlemeler, bazıları ise başka dillerde yapılmış, hazır bulduğumuz, ancak nitelikli ve başar..»»
Ercan Karakaş

Kalkedon Yayıncılık

Solun Sosyal demokrasinin ülkemizde yaşadığı ve yaşamakta bulunduğu sorunlar biliniyor.

Bu sorunlar, yalnızca solculara ve sosyal demokratlara değil, parti sistemi ve siyasal yaşamı solsuz oluşturmak durumunda kalan ülkemize hatta bölgemize de maliyet yüklüyor. Türkiye, gerçek ve gelişmiş bir sol ile bezenmiş bir siyasal sisteme sahip olabilse bugün farklı bir konumda olur; bölgenin, dünya..»»

Bayram Bozyel

Deng Yayınları

Gelecek, 12 Eylül generallerinin coplan tarafından değil, 5 Nolu`nun karanlığını yırtıp parçalayan `İnsanlık onuru İşkenceyi yenecek` şiarı doğrultusunda şekillenecek. Sayın generallerimiz ve onların maşalarının toplumsal gelişme tarafından süpürülüp bir yana atılacakları günler uzak değil. Buna karşın İnsanlık onurunun, insan haysiyetinin, Özgürlük idealinin yaşadığımız bölgede ve giderek dü..»»

İlhan Selçuk

Cumhuriyet Kitapları

Bu iş komedi de değil, vodvile dönüştü… Vodvil ne?... Şarkılara da yer veren komedi türü, güldürünün en gayri ciddisi… Ama, Ergenekon mu, Agarta mı, Ümraniye mi neyin nesiyse, kimin fesiyse bu acıklı güldürünün soruşturması bir acımasızlık ve gaddarlık sürecine dönüştü… Adalet, hukuk, yasa, kural neresinde bu soruşturmanın?... Dava açıldı… Soruşturması sürüyor… Ölenler, hastalananla..»»
 « Önceki sayfa   1   2   Sonraki sayfa » 
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.