Evren aynı kalmak için değişir, biz ise farklı olmak için. John Fowles [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
Türkiye Şiir Platformu
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİMKitap Ara:
Kitap Kişi

Şiir-Kuram

Şiir-Kuram isimli konu başlığında toplam 23 kitap bulunuyor.
  Şiir-Kuram kategorisindeki kitaplar
Oktay Taftalı

Gendaş Kültür

Şair, felsefeci Oktay Taftalı, etik ve estetik değerlerin bütünlüğünden yola çıkarak şiiri irdeleyen bir yapıt ortaya koyuyor.

Yazar, şair (sanatçı) ahlakını incelemesi; modernizme ve postmodernizme eleştiriler yöneltmesiyle de, kitabına tartışılmaz bir felsefi derinlik getiriyor. Böylelikle, ülkemizde genel edebiyat eleştirisi kapsamında yapılan ve kimi edebiyatbilim, kimi de dilbilim vb..»»

İskender Pala

Kapı Yayınları

Ansiklopedik Divan Şiiri Sözlüğü»»
Kolektif

Metis Yayınları

Antalya Kültür Sanat Vakfı, 1997`den beri her yıl bir şaire Altın Portakal Şiir Ödülü veriyor. Daha sonra ödül alan şair ve kitabının farklı bakış açılarıyla ele alınıp irdelendiği bir sempozyum düzenliyor. 2006 yılında 10. Altın Portakal Şiir Ödülü`nü, Ba isimli kitabıyla Birhan Keskin aldı.

Sanatsal ürünlerin ödüllendirilmesi kadar, onlar hakkındaki eleştiri ve yorumlama çabalarını da ed..»»

M. Kayahan Özgül

Hece Yayınları

Şiir uzun ve serüvenli bir yolculuktur, lakin, bazen yolculuk olduğu farkedilmez, bazen de ne kadar uzun sürdüğü..Kimi zaman maceraları anlaşılmaz, kimi zaman da varılmak istenen menzile ulaşıldığı..Klasik Osmanlı şiirinin sergüzeşti, Topkapı Saray`nın cümle kapısı önünden başlar. Divanyolu`ndan aheste-beste bir yürüyüşe Haliç`e kadar gelişi üç asrı bulan şiir, Azapkapısı kıyılarında şöyle bir sol..»»
Cem Dilçin

Kabalcı Yayınları

Tanzimat sonrasından günümüze ulaşan dönemde divan şiiri ve şairleri üzerine araştırmalar genellikle edebiyat tarihi, biyografi ve edebî eserlere yönelik çalışmalara dayanmaktadır... Ancak bu çalışmalar arasında divan şiirinin dönemler açısından taşıdığı stilistik özellikleri ve şairlerin bu koşullara bağlı olarak geliştirdikleri üslûpları üzerine doğrudan yapılmış yeterli nitelikte inceleme sayıs..»»
Antonio Gramsci

Dipnot Yayınları

***Gramsci'nin en önemli yazılarını tek ciltte bir araya getiren Gramsci Kitabı, okurların, onun eserine ilişkin kapsamlı bir fikir edinmesine imkân veriyor. Gramsci'nin yazılarının birbiriyle olan bağlantılarını bulup çıkarması ve kilit önemdeki Gramsciyen kavramların kökeni ve gelişimi hakkında içgörüler sağlaması da kitabın değerini özellikle artırıyor.*** -Stuart Hall- Sınıf,..»»
Ahmet Oktay

İthaki Yayınları

Ahmet Oktay`ın üretimine dair bir yazı kaleme almak hep sıkıntılı ve sakıncalıdır. Sıkıntılıdır, çünkü kültürel ve yazınsal alanda yaptığı birçok önemli çalışmayı doğru değerlendirmek için oylumlu çalışmalar gerekir. Kültürel ortamın birçok alanına girip, bazı ilklere teorik düzeyde adım atmaktan hiç korkmamıştır o. Yazınsal düzlemdeyse, sayısız inceleme ve araştırma kitabı yazarak, okurun zihn..»»

Yücel Kayıran

Yapı Kredi Yayınları

Yücel Kayıran Türk şiirinin son yüzyıldaki ana çizgilerine felsefeyle bakıyor. İlk bölümde, Nâzım Hikmet’ten Enis Batur’a, kendi şiirini kuranların izi sürülürken ikinci bölümde kimi kavram ve sorunlar irdeleniyor: Aydınlanma, erkek, 60’ların şiirindeki yorgunluk imgeleri ve 12 Mart idamlarının şiirdeki yansımaları tartışılıyor. Son bölümdeyse, Yahya Kemal’den Haydar Ergülen’e, “ontik..»»
George Thompson

Adam Yayınları

MARKSIZM VE SIIR»»
Hugo Huppert

Chiviyazıları Yayınevi

MAYAKOVSKI YASAMI SIIRLERI VE FELSEFESI»»
 « Önceki sayfa   1   2   Sonraki sayfa » 
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.