İnsan yaşamak için doğar, yaşama hazırlanmak için değil. Boris Pasternak [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
Türkiye Şiir Platformu
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİMKitap Ara:
Kitap Kişi

Michel Foucault

Michel Foucault isimli konu başlığında toplam 18 kitap bulunuyor.
  Michel Foucault kategorisindeki kitaplar
Michel Foucault

Birey Yayıncılık

Arkeoloji sözcüğünün, Foucault`ya göre birşeyi önceden düşünüp bildirme gibi bir işlevi yoktur; o sadece ifadenin ve arşivin düzeyini, ifade düzenlerini ve pozitiflikleri gösterir; oluşum kurallarını, arkedolojik türeme kurallarını, tarihsel a priori kuralları oyuna sokar. Foucault ile birlikte süreksizlik kavramının tarihsel disiplinlerde önemli bir yer tuttuğu kabul edilir. Bilginin Arkeolojisi ..»»
Michel Foucault

Yapı Kredi Yayınları

Gerçeküstücülüğe en uzun süre bağlı kalmış ressam olan René Magritte (1898-1967), Belçika`da Lessines`de doğdu. Bir küçük burjuva ailesinin üç erkek çocuğunun en büyüğüydü. Ailesi, sürekli yer değiştirerek önce Lessines`den Gilly`e, daha sonra Gilly`den Châtelet`ye ve annesinin intiharından sonra Charleroi`ya taşındı ve Magritte burada, ilkokulda okudu ve daha sonra, eski Yunan ve Latin edebiya..»»

Michel Foucault

Yapı Kredi Yayınları

Ders Özetleri 1970-1983»»

Ayrıntı Yayınları

Michel Foucault iktidar ilişkileri e tekniklerinin hayatın enumulmadık alanlarına kadar nüfuz ettiğini göstererek yirminci yüzyılın en etkili düşünürleri arasına girdi.
İktidar ilişkilerinin karşı çıkmadan kabullendiği günümüz dünyasına karşı Foucault`nun tahakküm karşıtı dünyasını bütün açıklığıyla çerçeveleyen altı ciltlik Seçme Yazılar`ın ilk cildini sunuyoruz: Entellektüelin Siyasi İşlevi...»»

Ayrıntı Yayınları

Felsefe Sahnesi, daha çok Foucault`nun 1960`lar ile 1970`lerin başında kaleme aldığı yazılar ile yaptığı söyleşileri kapsıyor. Bu dönemde Foucault sadece Fransa`nın değil, aynı zamanda Batı entelektüel dünyasının gündemine de tam anlamıyla oturmuş ve özellikle incelemelerinde kulandığı araştırma ve kavramsallaştırma yöntemleri çerçevesinde hararetli bir tartışma yaratmıştı. Foucault`nun "arkeoloji..»»
Orhan Tekelioğlu

Alfa Yayınları

Foucault Sosyolojisi»»
Veli Urhan

Paradigma Yayınları

FOUCAULT VE BILGININ ARKEOLOJISI»»
Chrıstopher Falzon

Paradigma Yayınları

Foucault ve Sosyal Diyalog Parçalanan Ötesi"»»
Blanchot

Kabalcı Yayınları

HAYALIMDEKI MICHEL FOUCAULT-DISARININ DUSUNCESI DU»»
Michel Foucault

İmge Kitabevi

Théophile Gautier, Velázquez`in Las Meninas`ını ilk kez gördüğünde, kendisini "Tablo nerede?" diye haykırmaktan alıkoyamamıştır.

İlk bakışta, tablo basit bir konuyu işlemektedir. Kralın beş yaşındaki kızı (infanta) Margarita, nedimeleri (las meninas) ve soytarılarıyla çevrelenmiş olarak tablonun ortasındadır. En dip tarafta, saray nazırının silueti görülmektedir, ama biraz daha yakından ve..»»

 « Önceki sayfa   1   Sonraki sayfa » 
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.