İnsan yaşamak için doğar, yaşama hazırlanmak için değil. Boris Pasternak [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
Türkiye Şiir Platformu
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİMKitap Ara:
Kitap Kişi

Kültürel Antropoloji

Kültürel Antropoloji isimli konu başlığında toplam 11 kitap bulunuyor.
  Kültürel Antropoloji kategorisindeki kitaplar
Erich Fromm

Arıtan Yayınevi

Günümüz uygarlıkları ataerkil ilkeler olan koşullu sevgi, hiyararşik yapı, yasalar, akıl, soyut düşünceler, somut ilkeler ve itaat üzerine inşa edilmiş durumdadır. İnsanlar genellikle, içinde bulundukları dönemi "tek gerçek" ve "değişmez" olarak görmeye alışmışlardır. Ama ataerkil bir anlayışın, insanların varoluşlarına ve gerçek ihtiyaçlarına tam bir cevap veremediği açıkça ortaya çıkmıştır. B..»»

Hal Niedzviecki

Ayrıntı Yayınları

Dikizleme Günlüğü kitabıyla dünyada ve ülkemizde büyük yankı uyandıran Hal Niedzviecki, ilk kitabı Ben Özelim'de günümüz dünyasının yaygın kültürel ortamından aldığı güçlü destekle kendini özel, türünün tek örneği gören herkese acı bir gerçeği açıklıyor: Bireycilik yeni konformizmdir. Self-help endüstrisinin, Hollywood filmlerinin, ana akım medyanın "Herkes bir yıldızdır" "Yapabilirsin" slogan..»»
Thomas Hylland Eriksen

Avesta

Thomas Hylland Eriksen’in ’Küçük Yerler Derin Mevzular Sosyal ve Kültürel Antropolojiye Giriş’ adlı kitabı Avesta yayınları arasında çıktı. Bu kısa, öz ve etkileyici sosyal antropolojiye giriş kitabı, Pasifik adalarından Kuzey kutbuna ve küçük köylerden modern ulus-devletlere dek uzanan bir alanda sosyal yaşam ve kültürdeki zengin global çeşitliliği ortaya koymaktadır. Eriksen berrak bir antr..»»
William A. HavilandH. E. L. Prins

Kaknüs Yayınları

Türkiye`de 1950`lerden itibaren yaygınlaşmaya başlayan antropoloji, ülkemizin kendi kültürüne özgü problemleri çerçevesinde analizler yaparak gelişmiş ve bu arada pek çok değerli antropolog yetişmiştir. Antropoloji çalışmalarının ürünleri Özellikle 1990`lardan itibaren yayın dünyasına yansımaya başlamıştır. Ancak yayınlanan kitaplar, yetişmiş antropologların kendi uzmanlık alanlarındaki çalışma..»»

Kolektif

E Yayınları

Bir kere kayboldunuz mu, asla eskisi gibi olamazsınız. Televizyon dizileri kategorisinde gelmiş geçmiş en çok seyredilen dizilerden biri Lost. Peki her bir bölümü büyük tartışmalar yaratan ve takipçileri tarafından özel bir ilgiye mazhar olan bu dizinin sırrı ne? 815 numaralı uçuşta yer alanlar, uzak bir tropik adaya düştüğünde, kendilerini hem maddi hem de manevi anlamda büyük bir zorluğu..»»
Nilgün Çıblak

Ürün Yayınları

Bir halkbilimci olarak son günlerin tartışması kimlik sorunsalına da ışık tutmuş, siyasi bir duruşun uzağında durmaya özen gösteren bir bilim insanı namusu, titizliği ve disipliniyle..

Burada kitabın, çok yönlü özelliğiyle okunurken başlarda derin bir merak duygusuyla kendine çektiği insanı Kim bu Tahtacılar sorusuna yanıt aramaya ittiğini hemen belirtelim.

Gerçekten de, Osmanlı`nın Cem..»»

K. Özlem Alp

Efil Yayınevi

Sembol ile insan arasındaki ilişki insanlık ile birlikte var olmuş; tarih öncesi dönemlerden bu yana sanatın biçimi ve içeriği değişse de, insanın olay, olgu ve nesneleri sembolleştirme eğilimi değişmemiştir. Sembolün tek bir cümle ile tanımını yapmak oldukça güç bir girişimdir. Çünkü sembol çoğu zaman doğrudan açıklanamayan yönü ile birden çok anlam ve kavramı kapsar. Öyle ki felsefeden dine, mit..»»
Mary Douglas

Metis Yayınları

Yaşayan antropologlar arasında başka disiplinler üzerinde en fazla etki yaratmış isimlerden biridir Mary Douglas. Klasik eseri Saflık ve Tehlike`de yetkin bir örneğini verdiği metodolojisinin en önemli yanı, "ilkel" denen kültürleri ve kendi kültürünü anlamak için ayrı ayrı analiz yöntemleri kullanmayı, o kültürleri "ötekileştirmeyi" reddetmesidir. Önsözde "Bu kitap antropolojinin 1940`lı ve 50..»»

Talal Asad

Metis Yayınları

Talal Asad, Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın pek çok yerinde sert kamusal tartışmalar yaratan bir kavram olan laikliği ya da sekülarizmi, genellikle dinleri konu almış olan antropolojinin araştırma nesnesi haline getiriyor bu kafa açıcı kitabında. Wittgenstein`dan esinlenen bir perspektif benimseyen Asad, bu kavramın Hıristiyanlık ve İslam tarihi içinde izlediği gelişim sürecini izliyor: Din..»»

Bozkurt Güvenç

Boyut Yayın Grubu

TÜRK KİMLİĞİ Kültür Tarihinin Kaynakları Doğulu muyuz, batılı mı? Asyalı mıyız, Avrupalı mı? Köylü müyüz, kentli mi? Göçer miyiz, göçmen mi? Anadolu’nun fatihleri miyiz, yoksa fethedilmişleri mi? Fatihin torunları mıyız, Mustafa Kemal’in çocukları mı? Osmanlı’nın yetimleri miyiz, Cumhuriyet’in koruyucuları mı? İşte buna benzer pek çok sorunun yanıtı Türk Kimliği kitabında... ..»»
 « Önceki sayfa   1   Sonraki sayfa » 
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.