Öğrenmenin sınırlarını genellikle kendiniz koyarsınız. Colin Rose [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
Türkiye Şiir Platformu
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİMKitap Ara:
Kitap Kişi

Ermeni Tarihi

Ermeni Tarihi isimli konu başlığında toplam 31 kitap bulunuyor.
  Ermeni Tarihi kategorisindeki kitaplar
Mehmet Perinçek

Doğan Kitap

Gerek ülkemizde gerekse dünyada Ermeni meselesi hakkında çok şey yazıldı, söylendi, birçok iddia ortaya atıldı. Neydi bu iddialar? Bugün Türkleri soykırımla suçlayanlar, bir zamanlar Osmanlı`yı parçalama planları yapanlar mıydı? Ne olmuştu "milleti sadıka" olarak adlandırılan, darphanenin, baruthanenin emanet edildiği Ermenilere? Çarlık Rusyası`nın, İngiltere`nin ve Fransa`nın bu trajedideki ro..»»

Osman Köker (Editör)

Birzamanlar Yayıncılık

Orlando Carlo Calimeno Koleksiyonu`ndan Kartpostallarla

Bu kitap, 20. yüzyıl başında bugünkü Türkiye sınırları içinde yaşayan Ermenileri, çoğunluğu 1900-1914 yılları arasında hazırlanmış 750 kadar kartpostalın sunduğu verilere dayanarak anlatıyor. Ermenilerin yaşadığı şehir, kasaba, mahalle ve köyler; bulundukları yerleşim yerlerinin iktisadi ve sosyal hayatındaki rolleri; Ermenilere ait ki..»»

Yunus Özger

IQ Kültür Sanat Yayıncılık

Ermeni meselesi denilince akla hep 1. Dünya Savaşı ve tehcir gelir. Oysa Anadolu`da Ermeni olaylarının en yoğun yaşandığı dönem 180o`li yıllardır. Bu dönemde ortaya çıkan hadiseler bilinmeden, 1 Dünya Savaşı sonrası gelişmelerin anlaşılması son derece güç olur. 1895 yılında Türkiye`nin pek çok yerinde olduğu gibi, Bayburt ve köylerinde de Ermeni ayaklanmaları vukubuldu. 1.Dünya Savaşında Baybur..»»

Sefa Kaplan

Hürriyet Vakfı Yayınları

Prof. Heidegger, otuz üç yıl sonra da olsa, kendisine yönelik ithamlara cevap vererek en azından vicdanını rahatlatmış ve o içi hayli boşaltılan kavramla söylemek gerekirse, ``tarihsel sorumluluğunu`` yerine getirmişti. Türkiye ise yıllardır ``İstiklâl Mahkemeleri``nde ne oldu? Varlık Vergisi döneminde ne oldu? 6-7 Eylül``de ne oldu? Kahramanmaraş``ta ne oldu? Sivas``ta ne oldu? Başbağlar``da ne o..»»
Sefa Kaplan

Doğan Kitap

90. Yıldönümü olması dolayısıyla son ayların en fazla tartışılan konularından birisi olan Ermeni Sorunu ile ilgili olarak derli toplu bir kitap. Usta gazeteci Sefa Kaplan`ın bir kısmı Hürriyet Gazetesin de tefrika edilen çalışması bir başucu kitabı niteliğinde. »»
Turgut Türksoy

Siyah Beyaz Yayınları

Türk ve Ermeni halklannın bin yıllık kardeşliği nasıl düşmanlığa dönüştü? Dağlarda on binlerce gerillası olan Hınçak Marksist bir örgüt müydü? İlk korucu örgütlenmesi olan Hamidiye Alayları nasıl kuruldu? ABD Anadolu topraklarında binlerce Ermeni okulunu neden açtı? Emperyalist devletler Ermenileri nasıl kışkırttı? Osmanlı Bankası baskını nasıl sonuçlandı? Abdülhamit`e suikastı kimler planladı?..»»

Rene Grousset

Aras Yayıncılık

Ermeni halkının Anadolu, Ortadoğu, Kafkasya coğrafyasındaki varlığının kökeni ve yaşayışı daima önemli bir tarihsel araştırma konusu olmuştur. Bu kadim toplululuk, yaşadığı bölgelerde tarih boyunca yaşanan mücadelelere, istilalara, felaketlere, değişimlere karşın her defasında dönüşebilmiş, varlığını sürdürmeyi, asırlık yaşanmışlıklardan süzülen geleneklerini, dilini, kültürünü sonraki nesillere a..»»
Mihran Damadyan

Timaş Yayınları

Diplomatlar bir tas yemeği masaya koydular. Diğerleri birer kılıçla gelmişti. Bu özgürlük kasesinden kendi paylarını demir kepçeler ile aldılar. Ancak Ermeniler bir kaşık isteğiyle geldikleri ıçın bu yemekten paylarını alamadılar. Ermeni halkı, elbette kılıcın neler yapabilmiş olduğunu ve neler yapabileceğini çok lyı biliyorsunuz ve böylece baba toprağına, akraba ve dostlarınıza döndüğüzde silahla..»»
Bilal N. Şimşir

Bilgi Yayınevi

Eskiler, "Ermeni gailesi" diyorlardı. "Gaile", dert, sıkıntı, keder, üzüntü insanı uğraştıran, bezdiren sıkıntılı iş demektir. Bir bakıma "baş ağrısı", hatta "baş belası". Ermeni gailesi, basit bir sorun değil, karmaşık, sui generis bir sorundur, başka sorunlara pek benzemiyor. Bu gailenin geçmişinde, Ermenilerin Osmanlı Devleti`ne ihaneti var; düşmana hizmeti var; Mehmetçiği arkadan hançerlemesi ..»»
 « Önceki sayfa   1   2   3   Sonraki sayfa » 
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.