Evren aynı kalmak için değişir, biz ise farklı olmak için. John Fowles [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
Türkiye Şiir Platformu
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİMKitap Ara:
Kitap Kişi

Eğitim Köy Enstitüleri

Eğitim Köy Enstitüleri isimli konu başlığında toplam 5 kitap bulunuyor.
  Eğitim Köy Enstitüleri kategorisindeki kitaplar
Gülenay Pınarbaşı

Okur Kitaplığı

Altmış dokuz kadına... Kadınlar için de sabredenlere Kadıncık, Bacım ve Akkız'a... Her hayat yeryüzünde iz bırakmak için mi yaşanır? Gönül insanıysan, ikbalin sevgiyse yaşanır... O kadınlar öyle bir hayat yaşadılar ki iz bıraktılar... Ama suya... O kadınların bazılarının hayatları kasvetliydi, Bazılarının ise karanlık Halleriyse dalgalı, sabırlı, sevgili Halet-i ruhiyeleri hep ayn..»»
Mahmut Makal

Literatür Yayıncılık

"Köy okullarında çağdaş eğitimin uygulanmasından tutun da, arıcılığın, hayvancılığın, tarımın geliştirilmesine, sebzeciliğin, meyveciliğin yaygınlaşmasına, köylerin yola, suya, bağa-bahçeye kavuşmasına, halk türkülerinin ve halk oyunlarının ortaya çıkarılmasına, yazgıcılık, bilisizlik, bürokrasi ile savaşarak yeni tutum ve düşüncelerin halka ulaşmasına kadar her alanda köy toplumunu nasıl etkil..»»

Niyazi Altunya

Cumhuriyet Kitapları

“Köy meselesi zannettikleri gibi mihaniki surette köy kalkınması değil, manalı ve şuurlu bir şekilde köyün içten canlandırılmasıdır. Köyü öylesine canlandırmalı ve şuurlandırmalı ki, onu hiçbir kuvvet (…) kendi hesabına insafsızca istismar edemesin. Köylüler, şuursuz ve bedava çalışan birer iş hayvanı haline gelmesinler. Onlar da her vatandaş gibi, her zaman haklarına kavuşabilsinler. Köy meselesi..»»
Talip Apaydın

Literatür Yayıncılık

17 Nisan 1940 tarihli yasayla kurulan ve tamamen Türkiye’ye özgü eğitim kurumları olan Köy Enstitüleri, üzerinde en çok konuşulan, tartışılan kurumlardan biridir. Köylerde çalışacak öğretmenler, tarım ve sağlık görevlileri yetiştirerek, köyleri bir an önce kalkındırma ereği güden, üretime dönük bir eğitim anlayışıyla faaliyet gösteren bu kurumlar, çok partili rejime geçildikten sonra tutucu çevrel..»»
Cihandar Arıkan

Markiz Yayıncılık

Köy Enstitülerini Doğru Algılama Dönemi: Bu kez de Köy Enstitülü yazarların yazdıklarıyla, yetişen eğitimcilerin yaptıklarıyla, kurulan derneklerin ve vakıfların etkileriyle, zaman zaman yapılan sempozyumlarla, Köy Enstitülerini doğru algılama dönemi başladı. Öyleki halk, daha önceleri yanlış yönlendirildiğini, kendi yararına olan bu okulları neden ve niçin savunmadıklarını, bunun bir yanılg..»»
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.