İnsan hayatında iki feci olay vardır: Biri insanın çok istediği şeyi elde edememesi, diğeri de etmesidir. George Bernard Shaw [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
Türkiye Şiir Platformu
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİMKitap Ara:
Kitap Kişi

Din-Mevlana

Din-Mevlana isimli konu başlığında toplam 50 kitap bulunuyor.
  Din-Mevlana kategorisindeki kitaplar
Mevlana Mücadelesi Sosyal ve Siyasi Boyutlarıyla

Nüve Kültür Merkezi NKM

Açıklama: Geçmiş dönemler yaşayan ilim, fikir ve sanat erbabını tanıtanlar şöhretini ve mirasını devam ettirenler , eserlerini okutan, yayınlayan talebeleri, eserlerine şerhler ve haşiyeler yazmak suretiyle onların temsil ettiği fikir ve sanat ekolüne mensup olan takipçileri olmuştur. Bazı sanat ve fikir adamları da vardır ki belli bir siyasi otoritenin himayesini kazanarak bu siyasi otoritenin g..»»
Nezihe Araz

Özgür Yayınları

ASK PEYGAMBERI MEVLANA`NIN HAYATI»»
A. Cüneyd Köksal

Sufi Kitap

Aşk Şehri/Divan-ı Kebir’den Seçmeler, her beyti ayrı güzel ve ayrı derûni, bildiğimiz bilmediğimiz manaları barındırıyor… Mevlânâ’nın çeşitli zamanlarda, özellikle Şems’in kayboluşundan sonra söylediği aşk şiirlerinin bir araya toplanmasıyla meydana getirilen eser, onun iç dünyasını ve ruhsal durumunu yansıtır... A. Cüneyd Köksal’ın günümüz Türkçesine uyarladığı çevirisiyle, Aşk Şeh..»»
Mevlana Celaleddin-i Rumi

Panama Yayıncılık

"Aşktan mutluluk, güven beklerler, hâlbuki aşk son zerresine kadar kendini vermektir. Ruhundaki son zerreye kadar sevdiğin olmak istemektir. O'nun içinde eriyecek kadar sevmek, kendinden kopmak demektir. İşte ben aşk derken böyle bir aşktan bahsediyorum, ölmekten bahsediyorum. Var mı O'nun aşkıyla ölmeye cesareti olan?..." -Şems-i Tebrizi- "İnsanlar Maşuk aramıyor, bencil duygularına köle ar..»»
I. M. Panayotopulos

Arion Yayınevi

13. Asrın ortalarında Horosan dağları ile bozkırlarından kalkıp Konya`ya gelen Doğulu bir düşünür, o zamana kadar değişik kültür ve coğrafyalardan gelen bilgileri olağanüstü seziş ve duyuşunun perspektifi altında kullanarak asırlar sonraki dünyanın, bugünkü Batı Medeniyeti diye bildiğimiz felsefi sistemlerin temellerini atıyor... Spinoza`ya, Goethe`ye, Novalis`e, Kierkegaard`a, Nietzsche`ye, Do..»»

Burhan Yılmaz

Nüve Kültür Merkezi NKM

BILINMEYEN MEVLANA OLUMSUZLERIN SEHRI»»
Ali Canip Olgunlu

Karakutu Yayınları

Mevlâna’nın halleri içerisinden belirlenen ‘bin bir’ilahi birlikteliğe ait yansımalar, bu kitapta.

Mevlâna’nın kendini aşarak ulaştığı ilahi halleri ‘bin bir’ olarakdeğerlendiren Mevleviler, Mevlâna’nın Allah’ın rızasını ‘bin bir’ türlü hâl ile elde ettiğine kanaat getirmişler ve Mevlevi çile günlerini bu hâl durumuna göre belirlemişlerdir.

Mevlâna’nın tüm çağlara hitap eden sözleri..»»

Radi Fiş

Evrensel Basım Yayın

Mevlâna, ünü Anadolu topraklarını aşıp tüm dünyaya yayılmış bir filozof ve şairdir. Altı kitaplık destanı Mesnevi dünyanın pek çok diline çevrilmiştir. O, Yunanistan`dan İran ve Hindistan`a uzanan muazzam bir coğrafyayı kapsayan çok renkli bir düşünce dünyasının yaratılarını diyalektik biçimde özümsemiş hümanist bir doğulu bilgedir. Ne var ki, yedi yüzyıl boyunca, fikirleri ve şiirlerindeki bu hüm..»»
Mevlana Celaleddin-i Rumi

Dünya Kitapları

"Mesnevi", birçok başka tasavvufi eserdeki anlaşılması güç, soyut, karmaşık alıntılardan uzak durmasını bilmiştir. Kalbe, kafaya, kültüre seslenen bir iletişim şaheseridir. Nasıl Mevlana`nın Konya`daki sohbetleri, kendisini dinlemeye gelen sıradan kişilere berrak, kolay anlaşılır bilgiler ve yorumlar veriyor idiyse, "Mesnevi" de, aynı anlayışla, eğlendirerek eğitmek amacını güder gibidir. Mevlana,..»»
Mevlana Celaleddin-i Rumi

İnkılap Kitabevi

"Fîhi mâ-fîh", büyük hakim, öz insan Mevlânâ Celâleddin`in sohbetlerinden meydana gelmiş bir kitaptır.

Mevlânâ, kendisini ziyarete gelen yahut kimi zaman ziyaretine gittiği kişilerle konuşurken, sorularına cevap verirken, yeri geldikçe âyetleri tefsir, hadîsleri şerh ederken o mecliste bulunanlardan biri, belki de birkaçı, sözlerini zaptetmişler, herhalde sonradan bu zaptedilen parçalar karş..»»

 « Önceki sayfa   1   2   3   4   5   Sonraki sayfa » 
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.