Dostluk, toprak bir maşrapa gibidir, önemsiz bir nedenden birdenbire kırılır ve bir daha kullanılamaz. Cicero [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
Türkiye Şiir Platformu
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİMKitap Ara:
Kitap Kişi

Çeviri Oyunlar-Bertolt Brecht

Çeviri Oyunlar-Bertolt Brecht isimli konu başlığında toplam 11 kitap bulunuyor.
  Çeviri Oyunlar-Bertolt Brecht kategorisindeki kitaplar
Bütün Oyunları Cilt

Mitos Boyut Yayınları

Brecht, Grete Reiner’in Almancaya çevirmis oldugu, Çekoslovak yazar Jaroslav Hasek’in Uysal Asker Schwejk’in Dünya Savasi Maceralari adli romani ile 1926/27 yillarinda tanismistir. Ayrica Brecht, Piscator’un 1928`de Berlin’de sahneledigi Schwejk uyarlamasinin çalismasina da katilmistir. Piscator kendine ait bu uygulama için söyle demistir:"Oyun, savasin bütün karmasikligini, hicvin isiginda gös..»»

Bütün Oyunları Cilt

Mitos Boyut Yayınları

Üç Kuruşluk Opera

Mahagonny

Mahagonny Kentinin Yükselişi ve Düşüşü

Lindberghlerin Uçusu

Anlaşma Üzerine Baden Öğreti Oyunu

Evet Diyen

Evet Diyen, Hayır Diyen

Önlem (1930)

Önlem (1931)»»

Bütün Oyunları Cilt

Mitos Boyut Yayınları

Oyun, Fransa’da Théâtre des Champs-Élysées’de sahnelenmek üzere yazilmis ve orada Nisan 1933’de sahnelenmis bir bale eseridir. Bu eserde metalasan ask temasi islenir. Oyunda, yedi tabloyla, para kazanip memlekette kalan ailesine bir ev yapmalari amaciyla para gönderebilmek için büyük kente gelen küçük bir dansçinin öyküsü anlatilir. Sarkici ve koro olarak sahnede bulunan aile, olayi yorumlar; s..»»

Bütün Oyunları Cilt

Mitos Boyut Yayınları

Brecht bu oyunu, Finlandiya’da geçirdigi göçmenlik yillarinda, Fin oyun yazari H. Wuolijoki’nin bir halk masalindan yola çikarak hazirladigi bir oyun taslagina dayanarak yazmistir. Zengin çiftlik sahibi Puntila Aga, iki kisilikli bir adamdir; içkiliyken cana yakin, insancil bir kisi, ayikken kati ve çekilmez bir patrondur; herkesi hirsiz görür, insanlari asagilar. Içkiliyken dostu saydigi soför..»»

Bütün Oyunları Cilt

Mitos Boyut Yayınları

Oyun, 1618-48 yillari arasindaki 30 Yil Savaslari’nda, Isveç ve Polonya arasinda geçer. Cesaret Ana, evlilik disi 3 ayri kocadan olma iki oglu ve dilsiz kizi ile, dükkân gibi kullandigi çadirli arabasiyla askerlere öteberi satarak hayatini kazanmaktadir. Cesaret Ana ve Çocuklari, savasi kendisine ticari bir araç olarak gören ve savas yüzünden çocuklarini yitirdigi halde bundan hiç ders almayan,..»»

Bütün Oyunları

Mitos Boyut Yayınları

İncil / Baal (1919) Baal (1922) Baal`in Yaşam Öyküsü Gecede Trampet Sesleri Düğün Dilenci veya Ölü Köpek Şeytanı Kovma Karanlıkta Işık Balık Avı Ova Bertolt Brecht 15 yaşında, lise öğrencisi iken ilk dramatik eserini yazar: İncil. Eser, 16. Yüzyılda Nederland`ın İspanyol-Katolik birliklerine karşı verdiği özgürlük savaşından bir bölümü sergiler. Oyun, birçok yönden Brecht`in gerek evdeki, gerek..»»

Bütün Oyunları

Mitos Boyut Yayınları

1912 yılında Chikago’da iki insanin tanimlanamaz bir ring kavgasi içinde büyük kentin vahsi ormanina gelmis olan bir ailenin çöküsü anlatilmakta. Bu oyunda Brecht, kavga etmeyi, bogusmayi dogrudan gösterirken kapitalist düzendeki ailenin çöküsünü acimisizca sergilemekte ve bu düzendeki insan iliskilerinin yalnizca satin alabilme gücüne göre isledigini vurgulamakta. Ingiliz Krali II. Edward’in Y..»»

Bütün Oyunları Cilt

Mitos Boyut Yayınları

Kafkas Tebesir Dairesi, Brecht`in, kendi oyunlariyla Broadway`de Amerikan tiyatrosuna girme çabalarinin bir ürünüdür. Brecht, 1943`de Los Angeles`da oyun yazari Clifford Odets’la tanistiklarinda, sinema oyuncusu olan yazarin karisi Brecht`e bir oyun yazmasini önerir. Brecht onun önerisiyle, Kafkas Tebesir Dairesi oyununu seçer. Brecht, Kafkas Tebesir Dairesi’nin konusuyla 1920`li yillarin basla..»»

Bütün Oyunları Cilt

Mitos Boyut Yayınları

Bertolt Brecht (1898-1956), Oyun Külliyatının yayımlanan bu ilk kitabında, yazarın ölümünden önce provalarını yaptığı Galilei`nin Yaşamı adlı oyunun üç versiyonu ve iki kısa oyunu yer almakta. Brecht, ünlü bilim adamı Galilei`nin yasamini yazmayi 1930`li yillarin baslarinda düsünür. Yazar, Galilei`nin Roma’daki Engizisyon Mahkemesince mahkûm edilisinin 300. yildönümü olan 1933 yilinda, o yil Hi..»»

Bütün Oyunları Cilt

Mitos Boyut Yayınları

Brecht, daha 1920’li yillarda kapitalist ortamda gelisen borsa spekülasyonlariyla ilgilenmisti. Amerikali borsa simsari Bouck White’in kitap olarak basilmis biyografisinin etkisiyle, önce Dan Drew, sonra Chicagolu Joe Etkeser adli oyunlari yazdi. Ikinci oyun, Piscator Sahnesi’nde 1927-1928 döneminde oynanmak üzere repertuvara alindiysa da sahnelenemedi. Brecht, iste bu iki oyundaki deneylerine ..»»

 « Önceki sayfa   1   Sonraki sayfa » 
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.