Rüyalarınızın gerçekleşmesini istiyorsanız öncelikle uykudan uyanmanız gerek. A. Siegtried [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
Türkiye Şiir Platformu
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİMKitap Ara:
Kitap Kişi

Bilim Felsefesi

Bilim Felsefesi isimli konu başlığında toplam 21 kitap bulunuyor.
  Bilim Felsefesi kategorisindeki kitaplar
Abraham Moles

Yapı Kredi Yayınları

Eserleri çeşitli dillere çevrilen Moles, bu kitabında bilim hakkında kalıplaşmış ön-yargılarımızı sorgulamaktadır. Doğa bilimleri ve sosyal bilimlerden alınmış zengin örneklerden hareketle kesin olmayan, belirsiz, muğlak olguların incelenmesine uygun bir yöntembilim geliştirmektedir.

Moles bu çerçevede, bazı önemli sorulara da ışık tutmaktadır: Yöntem açısından "kesin" denilen bilimleri (do..»»

Cemal Güzel

Kırmızı Yayınları

Bilim felsefesi bugünlerde eskiden olduğu kadar moda değil. Bu alandaki temel kaygılarsa bilgikuramsal incelemeler olmaktan çok bilimin ticari getirileri. Bilimde kuramsal bir çaba, artık uygulamanın olanaklı olması durumunda gösterilir hale gelmiştir. 1980 sonrası en çok gelişme gösteren bilim dalları, küreselleşen piyasanın ihtiyaçlarını en fazla karşılayan bilim dallarıdır. Kısacas..»»
Veysel Sönmez

Anı Yayıncılık

Bilim felsefesi, bilim tarihi gibi dersler, çoğu üniversitelerde lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde bulunmamaktadır. Bu derslerin önemini, öğretim üyelerine anlatmak sanıldığı gibi kolay değildir. Hatta bazıları, "Şimdi de bilim felsefesi mi çıktı? Ne ilgisi var bilimin felsefeyle? Bilim, bilimdir, felsefe felsefe" gibi savlarla bu derslere karşı çıktılar. Bazıları ise, "Evet çok gerekli; ..»»
Ömer Demir

Sentez Yayıncılık

Bu kitap; hayvanlar aleminden bitkiler alemine ve oradan da genler dünyasına, diyetten çocuk bakımına, karı koca ilişkilerinden yasal ve anayasal düzenlemelere, fiziksel rahatsızlıklardan psikolojik bozukluklara kadar hayatın tüm alanlarında yegane yetki ve otorite sahibi olarak kurduğu egemenlikle insan yaşamını denetlemeye çalışan "modern bilim"in ne olduğuna ilişkin yirminci yüzyıl boyunca ya..»»
Hilmi Ziya Ülken

Ülken Yayınları

Hilmi Ziya Ülken 1901'de İstanbul'da doğdu. Ülkemizde sağlam bir felsefe geleneğinin, bir düşnce tabanının oluşmasında büyük hizmeti geçen bu çokyönlü aydın bütün öğretim yaşamı boyunca binlerce öğrenciye ders vermiş, çok sayıda öğretmen yetiştirerek bir anlamda "hocaların hocası" olmuş, onlara düşünsel hoşgörüyü aşılamış, daima öğrenmeden yana, her türlü bilgiyi sınırsız ve koşulsuz olarak edinme..»»
Eyüp Erdoğan

Arkeoloji ve Sanat Yayınları

Bilim nedir? sorusuna yanıt arama çabasının, bilimin gerçek doğasını ortaya çıkarma girişiminin bir ürünü olarak görülmesi gereken bu çalışma, ayrıntılı ve kapsamlı bir soru dizisinden oluşmaktadır. Bilimi anlama, kavrama adına gerçekleştirilmeye çalışılan bu soruşturma girişimi felsefi bir uğraştır. Zaten felsefeyi diğer disiplinlerden farklı kılanda bu sorgulama yöntemidir; soruların genellikl..»»
Cemal Yıldırım

İmge Kitabevi

Felsefe, hiç değilse çağdaş anlamda, bilgi, varlık ve değer yargılarına ilişkin kavramsal sorunları irdeleme, açıklığa kavuşturma etkinliğidir. Bilim felsefesi de bu çerçevede bilimin amaç, yöntem ve kuramsal yapısını açıklamaya yönelik eleştirel ve çözümsel bir çalışmadır.

Bu kitabı oluşturan deneme, bildiri ve tartışma yazıları, bilim felsefesinde değişik konuları işlemekle birlikte, ort..»»

Cemal Yıldırım

Bilgi Yayınevi

Akademik kimliğinde ``Felsefe`` yi, varlık, bilgi ve değer yargıları olmak üzere ``düşünsel sorunları irdeleme, açıklığa kavuşturma etkinliği`` diye niteleyebiliriz. Bilim felsefesi de, bu çerçevede bilimin amaç, yöntem ve kuramsal yapısını açıklamaya yönelik bir çalışmadır. Bu kitabı oluşturan yazılar, bilim felsefesinde değişik sorunları işlemekle birlikte temelde ortak bir hedefe yöneliktir:..»»

Hans Reichhenbach

Bilgi Yayınevi

Bilimsel Felsefenin Doğuşu»»
Bilim Nedir

Dergah Yayınları

Bu kitap, din ile görünürler dünyası arasında kalan kesimde akıl yürütme kılavuzluğunda bilgi üretip, üretileni sınayan kurumlaşmış felsefe-bilimin ortaya çıkışı ile işleyişini tarih arkaplanı çerçevesinde belirleyip açıklamaya çalışmaktadır. »»
 « Önceki sayfa   1   2   Sonraki sayfa » 
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.