Rüyalarınızın gerçekleşmesini istiyorsanız öncelikle uykudan uyanmanız gerek. A. Siegtried [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
Türkiye Şiir Platformu
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİMKitap Ara:
Kitap Kişi

Arkeoloji-Anadolu

Arkeoloji-Anadolu isimli konu başlığında toplam 66 kitap bulunuyor.
  Arkeoloji-Anadolu kategorisindeki kitaplar
Cengiz Bektaş

Arkeoloji ve Sanat Yayınları

Afrodisyas, çok dikkatli bir kazı yapılarak, kent yaşamının sürdüğü zamanlardaki görünümü ortaya çIkarılan yerlerden biri olmuştur. Bu başarı, 1961 yılında yeniden yapılandırma çalışmalarını titizlikle başlatan ve halen de çabalarının devamı için destek fonları aramayı sürdüren Türk arkeologu Kenan Erim`e aittir. Kendisinin iş aşkı, Aşk Tanrıçası Afrodit`e adanan bir şehir için uygun düşse gere..»»

Mesut Ilgım (Hazırlayan)

Yapı Kredi Yayınları

Yunan ve Roma döneminden günümüze ulaşan en önemli antik kentlerden biri olan Afrodisyas, aynı zamanda çağının en ünlü heykeltıraşlık merkezlerinden biriydi. Afrodisyas`lı heykeltıraşların bölgeye özgü kolay işlenir mermerlerle yaptığı yontuların ünü Afrika`dan Roma`ya bütün dünyaya ulaşmıştı.

Geyre Vakfı, kuruluşunun 21.yılında, Afrodisyas dostlarının değerli katkıları sayesinde, bir zaman..»»

Lynn E. Roller

Homer Kitabevi Yayınları

Bu kitap, Phrygia`da Matar Kubileya, eski Yunanistan`da Kybele, Roma`da Magna Mater (Büyük Ana) diye adlandırılan bu tanrıçanın tapımıyla ilgili olan günümüze kalmış kanıtların tümünü bir araya getirerek inceleyen ilk kapsamlı çalışmadır. Prof. Dr. Lynn E. Roller, tarihöncesi ile Roma İmparatorluğu`nun ilk yüzyılları arasındaki yazınsal, tarihsel, arkeolojik verileri sunuyor ve bunları analiz ediy..»»
Mehmet Yaşar Ünal

Kendi Yayını

İlkçağ insanları, kadının doğum yapabilme özelliğini kutsal saydılar. Ana Tanrıça inancı gelişti. 25. 000 yıl etkinliğini sürdürdü. Son 6.000 yılda erkek tanrıların da ortaya çıkmasına karşın, Ana Tanrıça Kibele kültürü Anadolu`da M.S. 5`inci yüzyıla kadar devam etti Son Kibele sayılan Efes Artemis`i Meryem Ana ile özdeşleştirildi. Böylelikle Anatanrıçı ARİNNA`nın omuzları gerisindeki güneş simge..»»
Veli Sevin

Der Yayınları

Türkiye çoğu kez büyük bir açık hava müzesi olarak tanımlanır. Bu doğru bir yakıştırmadır. Çünkü bu bereketli topraklarda insanoğlu yüz binlerce yıldır yaşar gider, kah büyük devletlere ve uygarlıklara parlak imzalar atarak, kah silik ve solgun bir iz bırakarak. Onları kimi zaman Kaniş`in dar sokaklarında, kimi zaman Ephesos`un mermer caddeleinde, kimi zaman Urartu`nun yalçın kayalıklarında, kimi ..»»
Ekrem Akurgal

Tübitak Popüler Bilim Kitapları

Anadolu Kültür Tarihi, Ord. Prof. Dr. Ekrem Akurgal`ın 60 yılı aşkın süreyle yabancı dillerde yayımlanmış araştırmalarının sonuçlarını ana çizgileriyle anlatan bir başyapıt...»»

Oluş ArıkRüçhan Arık

Kale Grubu Kültür Yayınları

Selçuklu ve Beylikler dönemine ilişkin kaplamalık malzeme olarak Çininin ele alındığı ilk kitap olan Anadolu Toprağının Hazinesi Çini - Selçuklu Ve Beylikler Çağı ile birlikte , kazılarda yeni bulunmuş pek çok çini örneğini ilk kez yayınlanıyor. Kubad Abad saray kazılarında il kez ortaya çıkan seramik depodaki çiniler hakkında fotoğraflar ve bilgiler yer alıyor. "Anadolu Toprağının Hazines..»»
İsmet Zeki Eyüboğlu

Der Yayınları

Anadolu en uzaktan geçmişinden günümüze değin uzayıp gelen bir uygarlığın kaynağıdır. Onda bölüme, çağlara ayrılma, kopma yoktur. Anadolu tarihinin bölümlere ayırarak başka başka adlar altında, başka başka ulusların egemenlik kurduğu bir ülke olarak görmek, birbiriyle ilgisiz uygarlıkların doğup battığı yer diye anlamak bilim gerçeğine aykırıdır. (Arka Kapak»»
Ekrem Akurgal

Net Yayıncılık

Kitapta Anadolu`nun M.Ö: 2500 - M.S 395 tarihleri arasındaki uygarlıkları ayrıntılı bir biçimde ele alınmış, ayrıca tarihten önceki çağlarM.Ö. (600.000-2.500) ile Bizans, Selçuk ve Osmanlı Kültürleri de toplu bakış halinde sunulmuştur.

Kitapta Hatti, Hitit, Hurri, Geç Hitit, Urartu, Fryg, Yunan Arkaik,Yunan Hellenistik dönemlerinin bütünü, Roma Dönemi`nin bir bölümü yazarın kendi araştırm..»»

Marc Desti

Dost Kitabevi Yayınları

Yenitaş Çağ`ndan Büyük İskender`in Lykia`sına kadar geniş bir tarihsel çerçeve üzerine kurulu olan bu kitap, sadece Anadolu tarihine değil dünya tarihine de yön veren başlıca uygarlıkları incelemektedir.»»
 « Önceki sayfa   1   2   3   4   5   6   Sonraki sayfa » 
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.