İsrail Siyasetini Anlama Kılavuzu

Selin M. Bölme
  0,0 / 5 0 kişi · 0 yorum · 82 okunma · 0 tavsiye
Kitap Künye
Yayınevi:
ISBN:
9786054023202
Dil:
Türkçe
Sayfa:
199 s.
Yıl:
Aralık / 2012
Ebat:
27 X 18Elinizdeki bu çalışmada kısaca İsrail'in tarihine, sosyal yapısına ve siyasi oluşumlarına değinilmekte ve İsrail çalışmalarına giriş mahiyetinde muhtasar bilgi ve analizler sunulmaktadır. Birinci bölümde erken dönem İsrail'in siyasi ve sosyal yapısına değinilmekte ve İsrail'in kurucu aktörleri, yapılan ve ideolojileri tartışılmaktadır. Bu bölüm İsrail'deki güncel siyasi oluşumları daha iyi anlamak adına bir arka plan oluşturmaktadır. İkinci kısımda İsrail'in seçim sistemi, parlamento yapısı ve yargı sistemi incelenmekte ve sıklıkla seçimlerin yapıldığı bir ülke olan İsrail'in siyasal sistemine dair önemli ipuçları verilmektedir. Üçüncü bölümde ise İsrail'in önde gelen siyasi partileri incelenmekte, liderlerinin biyografik analizi verilmekte ve partilerin tartışmalı meselelere karşı tutumları ve seçmen kitleleri değerlendirilmektedir. Bu çalışmada seçim öncesi ittifaklardan ve seçim sonrası birleşme arayışına girecek partilerden ziyade İsrail siyasetinin ana damarını temsil eden siyasi partilere ağırlık verilmiştir.Son bölüm İsrail'in askeri yapısını ve hem sağ hem de sol kesimden belli başlı sivil toplum kuruluşlarını incelemektedir. STK'larla siyaset yapımı arasındaki bağlantıya da değinilen bu bölümde ülkede güçlenen sağ kesimin sosyal tabanına da daha yakından bakma fırsatı sunulmaktadır. Sağcı STK'lara nazaran daha az etkin olsalar da solcu STK'lar üzerinden İsrail toplumundaki aykırı sesleri tanıyabilme imkanı verilmektedir. Aynı bölümde İsrail yayılmacılığının ve İşgalinin ana vasıtası olan yerleşimler üzerinde durulmakta ve yerleşimlerin barışın önündeki en büyük engellerden birisi olduğu tezi işlenmektedir. Son olarak da fiziken Ortadoğu'da yer alan İsrail'in zihni coğrafyası irdelenmekte ve İsrail'in dünya kamuoyunda yılmaz savunucusu olan Amerikan ve Avrupa diasporasından, kurdukları lobi kuruluşlarından ve faaliyet alanlarından bahsedilmektedir.Eser hazırlanırken İbranice'den Arapça'ya, İngilizce'den Türkçe'ye birçok kaynaktan faydalanılmış ve İsrail'e dair temel malumat en güncel şekliyle verilmeye çalışılmıştır. Bu haliyle elinizdeki eser, hem İsrail'in genel siyasi yapısını hem de yaklaşan parlamento seçimlerini anlama kılavuzudur.

 
İsrail Siyasetini Anlama Kılavuzu Fiyatları
Atlas Kitap 15,74 TL Siteye Git

İnceleme Ekle Alıntı Ekle

Henüz inceleme veya alıntı paylaşılmadı.
Kitaba puan verin.
Puanınız:
Kitabı Kütüphanesine Ekleyenler
Kütüphaneye henüz ekleyen yok.
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.