İslam'da Dini Tefekkürün Yeniden Teşekkülü

Muhammed İkbal
  0,0 / 5 0 kişi · 0 yorum · 526 okunma · 0 tavsiye
Kitap Künye
ISBN:
758264109
Sayfa:
234 s.
Yıl:
1999
*vbcrlf* *vbcrlf*
...Madras Müslim Association'ın arzu ve talebi üzerine, Madras, Haydarabad ve Aligarh'da vermiş olduğum bu konferanslarda, Müslümanlığın an'anevi felsefesine gereken dikkat ve ihtimamı bezlederek ve beşer benliğinin muhtelif sahalarında yakın zamanlarda vaki olan inkişafları nazarı itibara almak suretiyle inşaya teşebbüs ederek bu mübrem ihtiyaca, kısmen de olsa, cevap vermeye çalıştım. Halihazır ise böyle bir teşebbüse cidden müsait andır. Klasik fizik ilmi kendi esrarını tenkit etmesini öğrenmiştir. Bu tenkidin neticesi olarak, esasında zaruri kılmış bulunduğu çeşitten materyalizm, sür'atle kaybolmaktadır; din ve ilmin, şimdiye kadar akla gelmeyen müşterek mütabakatlarının keşfolunacağı gün uzak değildir.

Ancak gözönünde bulundurulması icap nokta, felsefi düşünüşte kat'iyen denilen şeyin bulunmadığıdır. İlim ilerleyip yeni tefekkür yolları açıldıkça, başka görüşlerin, belki de konferanslarda serdedilmiş olan husule gelmesi mümkündür. İnsan tefekkürünün terakkisini dikkatle takip etmek ve tefekküre karşı bir müstakil tenkit vaziyetini muhafaza etmek vazifemizdir.
(Arka Kapak)

İnceleme Ekle Alıntı Ekle

Henüz inceleme veya alıntı paylaşılmadı.
Kitaba puan verin.
Puanınız:
Kitabı Kütüphanesine Ekleyenler
Kütüphaneye henüz ekleyen yok.
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.