Gerçeği her zaman savun, anlayan olmasa bile vicdanına karşı hesap vermekten kurtulursun. (Herbert George Wells) [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
Türkiye Şiir Platformu
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİM
İbnü Mühenna Lügati Türkçe Kısmı

İbnü Mühenna Lügati Türkçe Kısmı


Yazar
ISBN
: 9786059408783
Sayfa
: 0 s.
Yıl
: 2018
İbnü Mühenna Lügati Türkçe Kısmı Kitabı Tanıtım YazısıTürkçenin önemli kaynaklarından biri olan Kitab Hilyetü’l-İnsan ve Halbetü’l-Lisân, tahminen XIII. asrın ikinci yarısında Cemalüddin İbnü Mühennâ tarafından kaleme alınmıştır. Bilim dünyasında İbnü Mühennâ Lügati adıyla bilinen bu eser, Araplara Farsça, Türkçe ve Moğolca öğretmek amacıyla hazırlanmıştır.  Eserin dili Arapça olup Farsça, Türkçe ve Moğolca hakkında kısa gramer açıklamaları ve çeşitli konulara göre kelime listeleri içermektedir. Günümüze kadar 6 nüshası bulunan bu eser, taşıdığı özellikler nedeniyle birçok bilim insanı tarafından ele alınıp üzerinde çeşitli çalışmalar yapılmıştır.

Sizlere sunmuş olduğumuz bu kitap, eserin Türkçe kısmıyla ilgilidir. “Giriş”, “Metin”, “Dil Özellikleri”, “Dizin” ve “Orijinal Metin” bölümlerinden oluşmaktadır.

 

Elinizdeki kitap, Türkçenin XIII. yüzyıldaki kelime kadrosunu, ek, kök ve anlam  gibi dil bilgisini özelliklerini merak edenler için Divanü Lügati’t-Türk’ten sonra başvuru kitabı olabilecek   önemli bir eserdir.  

 

 

Hazırlayan: Savaş Karagözlü

 Eser içerisinde yer alan fikir, düşünce, iddia ve mesajları "Ne anladım?" bölümümüzde diğer okurlarımızla paylaşabilirsiniz.

İbnü Mühenna Lügati Türkçe Kısmı Kitabından Ne Anladınız?


Alıntılar Alıntı Yaz
Kitap için ilk alıntıyı siz ekleyin.

İbnü Mühenna Lügati Türkçe Kısmı Kitabından Alıntı Paylaşın


Sayfa 47, kitabın 47'inci sayfasının ilk paragrafıdır. Henüz bu kitap için s-47 eklenmemiştir.
Kitabı edinmişseniz kitabın 47'inci sayfasının ilk paragrafını siz ekleyin.

İncelemeler İnceleme Yaz
Kitap için ilk incelemeyi siz ekleyin.

İnceleme Paylaşın


Edebiyat Defteri Puanı
Puanınız:
Bu Kitabı Tavsiye Edenler
Bu kitabı 0 kişi tavsiye ediyor.