Hac ve Umre Kitabı

Necdet İçel
  0,0 / 5 0 kişi · 0 yorum · 100 okunma · 0 tavsiye
Kitap Künye
ISBN:
789758894080
Sayfa:
272 s.
Yıl:
2008
Dünya kainatının, Mekke dünyanın, Kâbe de Mekkenin kalbidir. Kainatta bulunan bütün cazibe-dafia kanunlarının merkez üssü "karyelerin anası" olan Kâbe ile beraber Mekke`dir.

Mekke, yeryüzünde Allah`ın matmah-ı nazarıdır. Semadaki Beyt-i ma`mur`un iz düşümüdür. Kâbe; arşı ferşe bağlayan nurani bir direktir. Kainat ve dünya binasının bir nurani sütunudur.

Böyle mukaddes ve mübarek beldeye gitmek, o çekirdek olan Kâbe`nin etrafında protonlar, nötronlar, elektronlar gibi dönmek... hayalin gücü ile yükselip semada, nöbülozlar, galaksiler içersinde "bir zerreyim" tahayyülü ile Kâbe`nin etrafından soldan sağa doğru tavaf etmek... Zerre iken şems olmak, hiç ender hiç olmak, bütün kainatın Hâlık`ı ile beraber olmak.

Kâinatın, Kâbe`nin de var omlasına vesile olan Hz.Muhammed (SAV)`in köyüne gidip, O`nunla beraber var olup, davası ile yoğrulmak, çilesi ile olgunlaşmak... Bastığı yerlere yüz sürmek... Bastığı topraklarını gözümüze sürme diye çekmek.

İbadetler iki türlüdür:

1. Taabbudî olan ibadetler
2. Ma`kul-ül Mana olan ibadetler

Ma`kul-ül Mana olan ibadetlerin hikmet ve faydalarını aklımız almasa bile, taabbudî olan ibadetleri aklımız alamayacak, hikmetlerini kavrayamayacaktır. O ibadet sadece ve sadece Allah emrettiği için yapılır, neticesinde de sadece Rıza-yı Hak hedeflenir. Ve zaten "ibadetlerin dâîsi Emr-i İlahi ve neticesi Rıza-yı Hak" değil midir?

Hac ibadeti, taabbudî ibadetlerin sultanıdır.

Ne bilelim bir taşın etrafında niye dönüyoruz ?

Aklımız nereden kavrasın, sıcakta bir dağda, güneşte beklemenin faydası nedir?

Zihnimiz egzersizler ile nasıl idrak etsin ki; sanki orada Şeytan varmış gibi, Şeytan taşlamanın sırlarını? ve hakeza.

Hac ve Umre kitabı, yedi bölümden müteşekkildir. Uzun gayretlerin sonucu meydana getirilebildi. Bu hususta Şam Külliyesi`nde akademik çalışma yapan Erdem Bey`e teşekkürlerimi sunmadan edemem.

"İnsanların en hayırlısı, insanlara en faydalı olanıdır" kudsi düsturundan haraketle, halkın nazarında hayırlı olmak yani; insanların bizleri öyle bilip öyle şehadet etmeleri, en öenmlisi Hakkın nazrında en hayırlı olmak en büyük emelimdir.

Hac ve Umreye gidip, bu kitaptan istifade edenler hayırlı ve makbul dualarını bekliyorum. Haccınız mebrur, günahlarınızın mağfur, sa`yinizin meşkur, amellerinizin makbul olması duasıyla...
(Tanıtım Yazısından)

İnceleme Ekle Alıntı Ekle

Henüz inceleme veya alıntı paylaşılmadı.
Kitaba puan verin.
Puanınız:
Kitabı Kütüphanesine Ekleyenler
Kütüphaneye henüz ekleyen yok.
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.