EKONOMİNİN TEMELLERİ - KitapGalerisi l kitapgalerisi

Besim Üstünel
  0,0 / 5 0 kişi · 0 yorum · 67 okunma · 0 tavsiye
Kitap Künye
ISBN:
9789753040648
Sayfa:
383 s.
Yıl:
OCAK/2003
Ebat:
24 X 15,5
Bu kitap üniversite ve yüksek okullarda ekonomi bilimini öğrenmeye çalışanlara yardımcı olmak amacıyla hazırlanmıştır. On altı yıllık öğretim üyeliğinin kazandırdığı tecrübelerden ve ekonomi ilminin yeni gelişmelerinden yararlanılarak ortaya konan bu eserde temel amaç öğrenciler için başlangıç yıllarında çok güç gelen konulan imkân ölçüsünde kolay anlaşılabilir biçimde sunmak olmuştur.

Kitabın ele alındığı hiçbir konuda bilimsel açıdan yeni bir şey söylemek veya yeni bir çığır açmak iddiası söz konusu değildir. Yalnız, yerli ve yabancı birçok kaynaklarda bulunan bilgileri, bizim yüksek öğrenim kurumlarımızdaki öğrencilerin ihtiyaçlarına ve seviyelerine en uygun gelecek biçimde ve belirli bir mantık düzeni içinde verme çabası vardır.

Bu kitapta ele alman konular, esas itibanyle ekonomi bilimine giriş niteliğinde olan temel bilgilerdir. Birinci kesimde ekonomi biliminin konusu ve kapsamı üzerinde durulmakta, temel kavramlar tanımlanmakta ve başlıca ekonomik sorunların neler olduğu ve bu sorunların kaç türlü ekonomik sistem içinde ve nasıl çözümlenebileceği tartışılmaktadır.

İkinci kesimde mikro ekonominin en önemli konulan, yani fiyat ve üretim teorisi ile ilgili çeşitli sorunlar ele alınmaktadır. Burada, piyasa mekanizmasına dayanan bir ekonomide tüketim mallarının fiyatlandırılması ve kaynak dağılımı sorunu, çeşitli piyasa koşulları ve farklı varsayımlar altında incelenmektedir. Üçüncü kesimde ise bölüşüm teorisi ve üretim faktörlerinin fiyatlandırılması ele alınmakta ve gelir paylaşılmasının çeşitli sorunları tartışılmaktadır. Dördüncü kesim, bir milli ekonomide genel denge koşullarının neler olduğunu araştırmakta ve refah teorisinin ışığı akında bir ekonomide kaynak dağılımında ve gelir dağılımında etkinliğin ne zaman sağlanabileceği tartışılmaktadır. Son bölümde ise ekonomi politikasının, yani devletin gelirlere ve fiyatlara müdahale etmesinin başlıca sorunlanna kısaca değinilmektedir.

İnceleme Ekle Alıntı Ekle

Henüz inceleme veya alıntı paylaşılmadı.
Kitaba puan verin.
Puanınız:
Kitabı Kütüphanesine Ekleyenler
Kütüphaneye henüz ekleyen yok.
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.