Eğitim Bilimine Giriş

Kolektif
  0,0 / 5 0 kişi · 0 yorum · 64 okunma · 0 tavsiye
Kitap Künye
ISBN:
9789944919692
Dil:
Türkçe
Sayfa:
368 s.
Yıl:
Eylül / 2012
Ebat:
24 X 16Eğitim çağlar boyu insanı yetiştirme sanatı ya da kutsal bir görev olarak algılanmıştır. Bu çerçeveden bakıldığında eğitim süreci bir sanatsal yapıp etme, tanrıya ulaşma yolunda sarf edilen bir çaba olarak düşünülmüştür. Sanat söz konusu olduğunda, öğretenin yeteneği, konuya bakışı veya dünyayı algılayış biçimi ön plana çıkarken, kutsal meslek çerçevesinde tanrının istediklerini yerine getirme, tanrı için çalışma ön plandadır. Her iki durumda da bilimsellikten ve objektiflikten, bireyin ve toplumun ihtiyaçlarının karşılanmasından söz edilemez. Oysa bu gün gelinen noktada eğitim bir bilimdir. Bazı özellikleri ile diğer bilimlerden farklı olsa da çağdaş bilimsel yöntemleri kullanan, kendi içinde değişik dalları bulunan bir sosyal bilim alanıdır. Bu alanın konusu insandır.Eğitim bilimi, insanı anlama konusunda insanlığın çağlar boyunca edindiği birikimleri ve insanla ilgili başta psikoloji olmak üzere çeşitli bilim alanlarına ait bilgileri kullanarak, çağdaş insanı tanımamıza ve yetiştirmemize olanak verir. Bu açıdan öğretmen yetiştiren programlarda, öğrenciyi eğitimin çeşitli konuları ile tanıştırmak üzere “Eğitime Giriş” ya da “Eğitim Bilimine Giriş” dersinin konulması neredeyse bir gelenek haline gelmiştir. Türkiye’de de bu ders 1982’de Eğitim Fakülteleri kurulduğunda üniversite programlarına girmiş, 1998 yılına kadar da bu isimde oku-tulmuştur. Bu tarihte YÖK’ün eğitim fakülteleri için hazırladığı yeni program uyarınca bu dersin yerini “Öğretmenlik Mesleğine Giriş” dersi almış, ancak 2005–2006 yılından başlayan yeni program çalışması çerçevesinde “Eğitim Bilimine Giriş” adı ile yeniden programlara dâhil edilmiştir.Dersin amacı öğretmen adaylarına daha ilk yıldan başlayarak, eğitim biliminin gelişimi, alanları, diğer disiplinlerle ilişkisi, öğretmenlik mesleği ve günümüzün eğitim ve öğretmenlik mesleğine ilişkin konuları hakkında bilgi vererek, merak uyandırmak ve öğretmen adaylarını alanla ilgili konulara hazır hale getirebilmektir. Bu ders her ne kadar programda meslek dersi kategorisinde yer almakta ise de eğitim alanına ve öğret-menlik mesleğinin tanıtılmasına ilişkin bir genel kültür dersi olarak da düşünülebilir. Ders öğrenciye geniş bir eğitim vizyonu kazandırmalıdır. Bu açıdan dersi verecek öğretim elemanının geniş bir dünya görüşü ve kültüre sahip olması, çerçeve programın dışına çıkarak öğrencinin ilgisini çekebilecek yeni konuları da programına alması, hatta çerçeve program dışında koyabileceği konuları öğrencilerle birlikte oluşturması, dersleri işlerken farklı öğrenme-öğretme yöntem, teknik ve stratejilerini kullanması yararlı olur. Bu yolla öğrencinin eğitim yönünden dünyada ve Türkiye’de neler olduğunun farkına varması, ülke ve dünya sorunlarına çözümler ara-ması için çaba sarf etmesi mümkün olabilir.

 
Eğitim Bilimine Giriş Fiyatları
Atlas Kitap 29,75 TL Siteye Git
bkmakitap 31,50 TL Siteye Git

İnceleme Ekle Alıntı Ekle

Henüz inceleme veya alıntı paylaşılmadı.
Kitaba puan verin.
Puanınız:
Kitabı Kütüphanesine Ekleyenler
Kütüphaneye henüz ekleyen yok.
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.