İnsanlar kötülüğü, arzuları kuvvetli olduğundan dolayı değil, vicdanları zayıf olduğundan dolayı yaparlar. JOHN STUART MiLL [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
Türkiye Şiir Platformu
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİM
Düşünce Tarihi

Düşünce Tarihi


Yayınevi
ISBN
: 978-975-14-0001-7
Sayfa
: 429 s.
Yıl
: 01.01.2000
Ebat
: 15.8 x 23.8 cm
Düşünce Tarihi Kitabı Tanıtım Yazısı
ılk düşünürlerden bugünün en yeni fikir akımlarına kadar bir roman rahatlığıyla okunacak orijinal bir düşünce tarihi kitabı. Günümüz kültürünün temel eseri…

Eser içerisinde yer alan fikir, düşünce, iddia ve mesajları "Ne anladım?" bölümümüzde diğer okurlarımızla paylaşabilirsiniz.

Düşünce Tarihi Kitabından Ne Anladınız?


Alıntılar Alıntı Yaz
Kitap için ilk alıntıyı siz ekleyin.

Düşünce Tarihi Kitabından Alıntı Paylaşın


Sayfa 47, kitabın 47'inci sayfasının ilk paragrafıdır. Henüz bu kitap için s-47 eklenmemiştir.
Kitabı edinmişseniz kitabın 47'inci sayfasının ilk paragrafını siz ekleyin.

İncelemeler İnceleme Yaz
**Havin_**
1 Aralık 2013 Pazar 20:42:35

Düşünce târihi, insanlaşma sürecinin de târihidir demiş yazar. Ve..kısa bir cümleyi okumak bir saat sürer mi ve üzerine ağlamak..

"Elimden geleni yaptım.."

Diyordu..Erdem, mutluluk ve özgürlük kavramlarını ezel zamandan beri varlığına ilişkin sabit fikirler ile yorum yapmanın mümkünâtı yok dedikleri insan ile ilişiğinin harmanı diyelim. Ritmi rahatsız etmeyen bir ezgi niteliği var desem yeridir..


Düşünüyorum o hâlde varım demişti biri (Descartes sanırım).. Düşünen bilir ki bu kitap kendisine bir armağandır. Kabûl ediyorum tabî biraz.. Demiyorum. Herkes aynı düşünceden ibâret bir zihne sahip değil ama şöyle cümleleriniz olabilir okuduktan sonra:


"Ağlıyorum ama neden. Bunun nedenini merak ediyor olmak doğru mu.. Merak. Çocukluğun tanımı değil mi ve çocuk da insanlığın..."


Bu basit bir târif. Yer yer yazarın kendini sorguladığı bir eser ki bu özelliği düşünce'yi okuduğunuzun en belirgin kanıtı oluyor bir yerde.
Evren'den Tanrı'ya , Zeus'tan ilk fizikçilere ve daha birçok târihi örnekle -gerek antik gerek mitolojik- insanın soyut âlemine doğru bir yolculuk gibi. Kendimize ayna diyebileceğimiz çokça cümle hatrına deyip önemini küçümsemiyorum. Kitap elinizdeyse ve evet kuyumcuya götürdüğünüzde pek parlak teklif alamasanız da cevher gibi kıymetli bir yapıta sahip olduğunuzu bilmelisiniz...Son cümlesi vardı bir de. İnsan, bu cümlenin ne demek istediğini bilseydi belki bugün sûr için vakit dolmuş olurdu:"Çağdaş insan, yüzyıldan beri öğüt dinlemeyen insandır.."Nokta.
Okunmasını tavsiye ediyor
rekliranek
30 Mart 2011 Çarşamba 03:12:19

bir merdivenin basamakları gibi düşününüz.okumaya başladıkça ve kırdıkça tırmandığınız basamağı dönüş yolunuz kalmayacak.ve bu zamana kadar öğrendiğiniz herşeyin arkasında büyüyen bu kitaptan gerçekten istifade edeceksiniz.
Okunmasını tavsiye ediyor

İnceleme Paylaşın


Edebiyat Defteri Puanı
Puanınız:
Bu Kitabı Tavsiye Edenler
Bu kitabı 3 kişi tavsiye ediyor.

Yahya Oğuz
Bu kitabı tavsiye etti.
**Havin_**
Bu kitabı tavsiye etti.
rekliranek
Bu kitabı tavsiye etti.