İnsanların elinden hayalleri alınacak olursa, başka ne zevkleri kalır? Foostenelle [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
Türkiye Şiir Platformu
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİM
Dokuma 1 ( Çarpanlı Dokumalar )

Fatma Nur BaşaranNihal ÜlgerCavidan Başar ErgenekonHalide Sarıoğlu kitapları

Dokuma 1 ( Çarpanlı Dokumalar )


ISBN
: 9789759930042
Sayfa
: 144 s.
Yıl
: 1.1.2000
Ebat
: 15x21
Dokuma 1 ( Çarpanlı Dokumalar ) Kitabı Tanıtım Yazısı
Türk el sanatları geleneği içerisinde köklü bir geçmişi olan Çar-panalı Dokumacılık, günümüzde varlığını sürdürmeye çalışan maddi kültür değerlerimizdendir. Adını kullanıldığı araçtan alan ve literatüre çarpana dokuma olarak geçmiş olan bu el dokumasının, çarpananın kendisinin dokunduğu anlamını içeren bu kavram yerine, kitapta "çarpanalı dokuma" olarak ifadesi uygun görülmüştür.


El dokumacılığı kapsamında yer alan çarpanaiı dokumalar, çözgü yüzlü, şerit şeklinde ve genellikle desenlidir. Anadolu’da daha çok geleneksel kullanım alanlarında değerlendirilen çarpanaiı dokumalar, günümüz ihtiyaçları doğrultusunda ve turistik amaçlı olarak, farklı alanlarda kullanılabilir niteliklere sahiptir. Geleneksel özelliklerin korunması yanında, yapılacak yeni tasarımlar, bu köklü el sanatımızın yaşatılması ve geliştirilmesi açısından önem taşımaktadır.


Bu amaçla planlanan çalışma, altı ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, çarpanaiı dokumacılığın tanımı, tarihsel gelişimi ve kullanım alanlarına; ikinci bölümde, çarpanaiı dokumacılıkta kullanılan araç gereçler ve özellikleri ile çarpanaların hazırlık aşamalarına; üçüncü bölümde, çarpanaiı dokumalarda desen raporu hazırlama ve renklendirmeye; dördüncü bölümde, çözgü ipliklerinin hazırlanması, çarpanalara geçirilmesi, gerilmesi, atkı ipliklerinin hazırlanmasını kapsayan dokumaya hazırlık işlemlerine; beşinci bölümde, iplik geçirme yönü ve kart hareketlerine göre desen oluşumu ve dokuma işlemine; altıncı bölümde çarpanaiı dokumalarda özgün tasarımlara ilişkin uygulamalara yer verilmiştir.


Uygulamalara ilişkin detaylı bilgi içeren bu kitabın, ilgili literatüre katkıda bulunması, bu konuda eğitim alan ve konuya ilgi duyan bireylere yardım getirmesi umulmaktadır.Eser içerisinde yer alan fikir, düşünce, iddia ve mesajları "Ne anladım?" bölümümüzde diğer okurlarımızla paylaşabilirsiniz.

Dokuma 1 ( Çarpanlı Dokumalar ) Kitabından Ne Anladınız?


Alıntılar Alıntı Yaz
Kitap için ilk alıntıyı siz ekleyin.

Dokuma 1 ( Çarpanlı Dokumalar ) Kitabından Alıntı Paylaşın


Sayfa 47, kitabın 47'inci sayfasının ilk paragrafıdır. Henüz bu kitap için s-47 eklenmemiştir.
Kitabı edinmişseniz kitabın 47'inci sayfasının ilk paragrafını siz ekleyin.

İncelemeler İnceleme Yaz
Kitap için ilk incelemeyi siz ekleyin.

İnceleme Paylaşın


Edebiyat Defteri Puanı
Puanınız:
Bu Kitabı Tavsiye Edenler
Bu kitabı 0 kişi tavsiye ediyor.